Rotunda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O gotickém a renesančním lomeném písmu pojednává článek Rotunda (písmo).

Rotunda (z lat. rotundus, „kruhový“) je typ stavby na kruhovém půdorysu typický pro románský sloh. V širším významu výraz označuje i jiné stavby na centrálním půdorysu,[1] častěji je tak označován specifický typ malého centrálního kostela budovaného v raném středověku. Pozdější kruhové stavby bývají též označovány jako rondel (např. barokní Rotunda v Květné zahradě v Kroměříži).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rotundy mají kruhovitý půdorys, mají apsidu, což je podkovovitý přístavek, v němž je umístěn oltář. Výjimečně mohou mít i čtyři apsidy (čtyřapsidová, tedy tetrakonchální, byla patrně i rotunda svatého Víta na Pražském hradě). V Mikulčicích byly dokonce nalezeny zbytky velkomoravské dvouapsidové rotundy (tzv. VI. mikulčický kostel), ovšem tato varianta je výjimečná.

Rotunda bývá zaklenuta kupolí. Vnitřní prostor zpravidla osvětlují malá, polokruhově ukončená románská okénka a také válcový nástavec procházející střechou a opatřený (zpravidla) podvojnými románskými okénky, tzv. lucerna. Rotunda bývá opatřena románským vstupním portálem s archivoltami (profilovanými ústupky). Může k ní být též připojena věž – často zvonice,

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Výzkumem těchto staveb v českém prostředí se intenzivně zabývali historici umění Josef Cibulka, Vojtěch Birnbaum, Václav Richter, Anežka Merhautová a archeolog Karel Guth. Rotunda svatého Petra a Pavla na Budči je nejstarší dochovanou stavbou v Česku.[2] K dalším významným rotundám patří rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě, sv. Jiří na Řípu nebo sv. Martina na Vyšehradě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. * Oldřich J. Blažíček, Jiří Kropáček: Slovník pojmů z dějin umění, Praha, Odeon, 1991, ISBN 80-207-0246-6.
  2. Budeč [online]. Omk.cz, rev. 2009-02-02 [cit. 2009-03-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]