Rotunda svatého Martina (Vyšehrad)

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Rotunda svatého Martina
Rotunda svatého Martina
Rotunda svatého Martina
Účel stavby

kostel

Základní informace
Sloh románský
Architekt Antonín Baum (přestavba)
Výstavba 1061 - 1092 (?)
Přestavba 1878 - 1880
Další majitelé vyšehradská kapitula
Současný majitel římskokatolická církev
Pojmenováno po Martin z Tours
Poloha
Adresa Praha, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rotunda svatého Martina
Rotunda svatého Martina
Rotunda svatého Martina, Česko
Další informace
Kód památky 11740/1-1273 (PkMISSezObr) (součást památky Vyšehrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rotunda svatého Martina je nejstarší zachovaná stavba nacházející se v oblasti Vyšehradu a současně i nejstarší zachovaná rotunda na území hlavního města Prahy.

Popis[edit | edit source]

Rotunda je menší stavba kruhového půdorysu, ke které je na východě připojena apsida přibližně půlkruhového tvaru.[1] Vnitřní průměr rotundy je 650 cm a síla zdiva 95 cm. Apsida vystupuje ze stavby o 220 cm.

Historie[edit | edit source]

Byla postavena za krále Vratislava II. (panoval v letech 10611092), tedy v poslední třetině 11. století. Založení svatyně se připisuje vyšehradskému děkanovi Martinovi.[2] Zřejmě sloužila jako farní kostel vyšehradského předhradí. První písemná zmínka o rotundě je však až z roku 1396.[1]

Po vítězství husitů nad císařem Zikmundem v roce 1420 byly všechny církevní stavby na Vyšehradě zbourány. Uchoval se jen kapitulní chrám sv. Petra a Pavla a tato rotunda.

V roce 1650 začal Ferdinand III. stavět vyšehradskou citadelu. Všechno obyvatelstvo bylo vystěhováno a rotunda sloužila jako prachárna, později jako skladiště. Určitá období historie sloužila i jako obytný prostor.

Osudu zbourání těsně unikla ještě jednou a to v roce 1841, kdy měla ustoupit stavbě silnice z Nového Města na Pankrác. Velkou zásluhu o její uchování má hrabě Karel Chotek.[1] Musela však být částečně přestavěna, když byl původní vchod od dnešní silnice zazděn a nový probourán a upraven na jiném místě do dnešní podoby, aby nezasahoval do silnice, která byla zahloubena hluboko pod původní ráz terénu.

Rekonstrukce[edit | edit source]

V roce 1845 rotundu zakoupila vyšehradská kapitula a nechala ji v letech 187880 obnovit podle návrhu architekta Antonína Bauma.[1] Na jižní straně byl vytvořen novorománský portál podle motivů převzatých z Vyšehradského kodexu. Z téže inspirace vycházeli i Antonín König a Jan Heřman v nástěnné malbě Krista uvnitř rotundy. Novorománský oltář je ze sliveneckého mramoru a oltářní obraz vytvořil František Sequens.

Galerie[edit | edit source]

Detaily[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. a b c d Rotunda svatého Martina [online]. Vyšehradská kapitula, 2012 [cit. 2016-07-24]. Dostupné online. 
  2. EVA., Hrubešová,. Toulky pražskou minulostí. Vyd. 1. vyd. Praha: Petrklíč 150 pages s. ISBN 9788072290895, ISBN 8072290894. OCLC 57037677 

Související články[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]