Kování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kování
Možná hledáte: proces kování, o němž pojednává článek Kování (tváření).

Kování je předmět, který slouží ke zvýšení únosnosti něčeho, co je vyrobeno z relativně málo pevného a málo odolného materiálu. Typickým příkladem je kování užívané ve stavebnictví nebo při výrobě nábytku, dveří, oken, částí lodí a dalších.

Mohou to být různé kliky, závěsy(panty), úchyty, poutka, zesílené hrany apod.

Kování je obvykle vyrobeno z kovu a je pevně přichyceno k měkčímu materiálu.

Základní skupiny kování[editovat | editovat zdroj]

Dveřní kování[editovat | editovat zdroj]

Dveřní kování je určeno pro interiér i exteriér. Dělíme jej na štítové, štítové nerezové, mezipokojové, rozetové, renovační a bezpečnostní a ochranné kování. Dveřní kování, stejně, jako jiná část vybavení podléhá současným módním trendům a osobnímu vkusu. To, co se od dveřního kování čeká, je především kvalita, funkčnost, snadné ovládání a originální design. Výběr vhodného kování je závislý na umístění samotných dveří. Kování určené do exteriéru bude bezpochyby bytelnější ve srovnání s kováním určeném pro interiér. V této souvislosti je členění mnohem pochopitelnější, kdy kování můžeme rozdělit na interiérové a bezpečnostní kování[1]. V domech a bytech je nejčastější kombinací klika vs. klika, u dveří vchodových pak klika vs. koule.

Okenní kování[editovat | editovat zdroj]

Okenní kování a kliky hrají velmi důležitou roli v tomto odvětví. Musí zajišťovat nejen bezpečí, ale být estetické, aby nepůsobily na okně, jako pěst na oko. Je tedy nutné skloubit hned dva důležité body – funkčnost a vzhled. Okenní kování zajišťuje mikroventilaci, otevírání a sklopení okna. Právě volba kování rozhoduje, zda budeme okno otevírat či sklápět, popřípadě sklápět do ventilačky nebo jinak s oknem manipulovat.[2]   

Stavební kování[editovat | editovat zdroj]

Stavební kování zahrnuje sortiment kování od interiérových dveří, bezpečnostních klik až po dveřní objektová madla a veškeré příslušenství. Jedná se o speciální stavební prvky pro všelijaká průmyslová odvětví. Poměrně často se názvem stavební kování označují výrobky, jež se využívají při stavbě vjezdové brány – pojezdové kolejnice, panty, závěsy, ale i nábytkové komponenty, různé typy konzol a další. Jednoznačná definice, pro tento druh zboží neexistuje. 

Nábytkové kování[editovat | editovat zdroj]

Nábytkové kování zahrnuje nábytkové panty, zámky, spojovací nábytkové kování, zásuvkové kování, nohy, kluzáky, nábytkové úchytky, zásuvkové pojezdy a vše ostatní spojené s nábytkem. Aby nám nábytek vydržel sloužit dlouho a dal se označit za kvalitní, musí být osázen kvalitním nábytkovým kováním. Jedná se o součást vybavení, která je velmi namáhána. Ať už se jedná o dvířka a šuplíky v kuchyni, sedací soupravu, postel či šatní skříně. Vše spojuje jeden činitel a tím je nábytkové kování

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]