Rotunda svatého Jiří (Říp)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha
Rotunda na Řípu v roce 2013
Rotunda na Řípu v roce 2013
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký kraj
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie Česká církevní provincie
Diecéze pražská
Vikariát podřipský
Farnost Roudnice nad Labem
Datum posvěcení 12. století
Architektonický popis
Stavební sloh románský
Typ stavby rotunda
Výstavba 11. – 12. století
Specifikace
Stavební materiál opuka
Další informace
Oficiální web rotundarip.cz
Kód památky 11772/5-2 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o zdejší rotundě pochází z roku 1126, kdy nechal kníže Soběslav I. na paměť vítězství v bitvě u Chlumce stávající kostelík opravit a rozšířit o západní kruhovou věž. Z této skutečnosti plyne, že k založení stavby došlo již dříve, snad kolem roku 1039, kdy byly do Prahy přeneseny ostatky svatého Vojtěcha, jemuž byla kaple na Řípu zasvěcena. Teprve od 16. století je známo zasvěcení svatému Jiří, patronu Přemyslovců.[1] Kostel se v 17. a 18. století stal oblíbeným poutním místem.

Současná podoba rotundy je výsledkem puristické přestavby, která proběhla v letech 1869–1881. Při ní byl nově proražen jižní portál (předtím se do rotundy vstupovalo dnes zazděným vchodem na západní straně), zřízena velká okna v lodi a stavba opatřena hladkou venkovní omítkou. Ta byla za první československé republiky z poloviny otlučena.[2] V 60. letech 20. století pak došlo k dalším stavebním úpravám, a to na základě požadavku fasádu romanizovat. Plášť byl od přízemí kompletně přezděn, čímž zaniklo i nejstarší dochované románské zdivo ve druhém podlaží věže. Rotunda tak získala „románský“ vzhled s neomítnutou fasádou. Jižní portál zřízený při předchozí přestavbě byl vybourán a nahrazen novým v neorománském stylu, okenní otvory v lodi byly zmenšeny a vybaveny replikou románského ostění. Ačkoli bylo v průběhu prací opakovaně konstatováno, že historická opuková dlažba je v pořádku, pouze je třeba vyměnit několik prasklých dlaždic, nakonec došlo k jejímu nahrazení pískovcovou dlažbou.[2] Vzhledem ke zhoršujícímu se stavu historického opukového zdiva v přízemní části fasády, na kterém se negativně podepsalo vystavení neomítnutého zdiva povětrnostním vlivům, byla kolem roku 2009 fasáda omítnuta. Kvůli použité nevhodné technologii však dochází k rychlému chátrání omítky.

Sochařská výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Od osmdesátých let 19. století se v rotundě nachází dvě vyobrazení souboje sv. Jiří s drakem: reliéf, jehož autorem je Bernard Otto Seeling, a kamenná polychromovaná socha od Eduarda Veselého.

V interiéru rotundy se nachází socha Chlapce s beránkem, symbolizující příchod našich předků, slovanských pastevců, do Čech. Jejím autorem je významný současný sochař Stanislav Hanzík. Od stejného umělce je v apsidě presbytáře rotundy umístěno dílo Ukřižování.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

V západní věži se nacházejí dva zvony. První je z roku 1491 a druhý z roku 1509. Oba byly patrně ulity stejným zvonařem, mistrem Tomášem z Litoměřic. Zvony nejsou na elektrický pohon, obsluhují se ručně a jejich původní ladění vyžaduje dobrou techniku zkušeného zvoníka – aby zvonění znělo harmonicky. Zvonívá se pravidelně před mší.[3]

Poutě, mše a prohlídky[editovat | editovat zdroj]

Každoroční pouť se koná v neděli před svátkem sv. Jiří (24. dubna), související zábavní a kulturní program o následujícím víkendu.

Mše probíhají v rotundě každou první neděli v měsíci od 15.00 hod. Nekoná-li se právě mše, je od dubna do října možná prohlídka rotundy s průvodcem, a to od května do září denně kromě pondělí (od června do srpna od 9 do 18 hod., v květnu a září od 9 do 17 hod.), v dubnu a v říjnu jen o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 16 hod. Poslední prohlídka začíná půl hodiny před koncem otevírací doby.

Návštěvnost rotundy[4]
Rok Počet návštěvníků
2015 8 947
2016 7 917
2017 5 580

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie [online]. Správa rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha [cit. 2015-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-16. 
  2. a b Proč jsou důležité povrchové úpravy historických staveb. Průčelí rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu – Miloš Solař, Dějiny a současnost 2007
  3. LUDVÍK, BEDŘICH, 1953-. Praha, město věží. Vyd. 1. vyd. Praha: Česká televize, 2009. 349 s. ISBN 978-80-7404-026-9. S. 35. 
  4. Návštěvnost památek v krajích ČR v roce 2015–2017 [PDF online]. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu [cit. 2020-03-11]. S. 26. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-18. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]