Dlaždice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kopie středověké dlaždice z Dolních Chaber

Dlaždice, zdrobněle též dlaždička, je uměle vyrobená keramická deska (destička), která je používána jako podlahová krytina.

Jako dlaždice jsou někdy chybně označovány také obkladačky, které ovšem nejsou určeny k použití na podlahu, nýbrž k obkladu stěn.

Před rokem 1990 se v Československu standardně vyráběly jednobarevné dlaždice rozměrů 10 × 10 cm, dnes jsou od tuzemských i zahraničních výrobců k dostání dlaždice různých barev, vzorů i rozměrů (většinou jde o čtvercové dlaždice o délce strany 20 cm, 25 cm, 30 cm nebo 33,3 cm, ale běžně existují i dlaždice větších rozměrů).

Dnešní dlaždice se stejně jako dříve pokládají v řadách rovnoběžných se stěnou místnosti, avšak vzhledem k větším rozměrům současných dlaždic se dnes v řadě případů pokládají dlaždice nakoso, což jednak opticky rozšiřuje prostor, jednak při pokládce zbavuje závislosti na svislých spárách obkladaček. Pokládka dlaždic nakoso je zvlášť vhodná v místnostech, kde stěny nesvírají přesně pravý úhel.

Přenesený význam slova[editovat | editovat zdroj]

V přeneseném významu se slovo dlaždice používá i ve výpočetní technice resp. v počítačové grafice jakožto označení větších čtvercových ploch s příslušnou počítačovou texturou.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]