Île de la Cité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Île de la Cité
Katedrála Notre Dame na ostrově Île de la Cité, pohled z východu
Katedrála Notre Dame na ostrově Île de la Cité, pohled z východu
Stát FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Île de la Cité je ostrov na francouzské řece Seině. Nachází se v samém srdci Paříže a byl také nejdříve z celé Paříže osídlen. Stojí zde jedna z prvních gotických staveb, katedrála Notre Dame.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Plán ostrova z roku 1609

Většina vědců věří, že roku 52 př. n. l., v době Vercingetorixova boje s Juliem Caesarem, malý keltský kmen Parisiů, žil na tomto ostrově. V této době ostrov nabízel výhodné místo pro překročení řeky a útočiště v době napadení. Někteří moderní historikové věří, že Parisiové byli usídleni na jiném, dnes zaplaveném ostrově. Po vyhnání Keltů, Říman Labenius založil na ostrově dočasný tábor, ale další římské osídlení vzniklo na zdravějším místě, na levém břehu řeky - římská Lutecie.

Pozdější Římané pod vedením svaté Genevièvy opustili ostrov, když bylo město napadeno barbary. Panovník Chlodvík I. založil Merovejský palác a ostrov se stal hlavním městem merovejské Neustrie. Ostrov zůstal důležitým vojenským a politickým centrem po celý středověk. Eudes používal ostrov jako obranou pozici k odražení útoků Vikingů roku 885.

Podle některých informací, na řece Seině ve městě Ile de la cite, byl upálen templářský velmistr Jacques de Molay (česky Jakub z Molay). Král Filip IV. prý nechal Jacquese upálit proto, že chtěl obhajovat řád templářů, a že se přiznal ke kacířství. (více v odkazu Templáři)

Pamětihodnosti na ostrově[editovat | editovat zdroj]