Lothar I. Francouzský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lothar I. na iluminaci ze 14. století (Généalogie des rois de France)

Lothar I. Francouzský (9412. března 986 Laon) z dynastie Karlovců byl západofranský král v letech 954986. Jeho otcem byl předchozí král Ludvík IV., matkou Gerberga Saská, sestra císaře Oty I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vládu v Západofranské říši nastoupil po smrti svého otce v roce 954. Zvolen byl v Remeši na popud své matky a jejich sourozenců (císař Ota I. a další). Jeho regentem (Lothar měl v době zvolení 13 let) se stal protivník jeho otce, pařížský hrabě Hugo Veliký, syn dřívějšího protikrále Roberta. Nezávisle vládnout začal Lothar teprve až po smrti Huga (956), strýce Bruna (965) a matky Gerbergy (969). Věděl, že pařížská hrabata mají velký vliv a proto se se snahou o jeho snížení spojil s hrabaty z Vermandois a Flander.

V roce 978 obsadil Lotrinsko, neboť císař Ota II. jmenoval Lotharova bratra Karla dolnolotrinským vévodou a Lothar se tak domníval, že mu toto území patří. Obsadil i Cáchy, na což císař odpověděl protiakcí, při níž s armádou obsadil Soissons, Remeš a Laon a dostal se až k Paříži. Jeho vojsko ale pod tlakem armády Huga Kapeta, syna Huga Velikého, a dalších šlechticů podporovaných Lotharem muselo s těžkými ztrátami ustoupit. Mír byl uzavřen v roce 980.

V roce 983 byl Lothar jmenován opatrovníkem Oty III., neboť císař Ota II. na konci tohoto roku zemřel. Lothar I. zemřel 2. března 986 zanechaje po sobě syna-nástupce Ludvíka. Pohřben byl v Remeši.

Manželka a potomci[editovat | editovat zdroj]

Lothar I. se v roce 966 oženil s Emmou, dcerou italského krále Lothara II. a císařovny sv. Adély Burgundské, 2. manželky Lotharova strýce Oty I. lotharova choť Emma Italská se později (asi r. 989) po odchodu z Francie stala poslední chotí českého vládce Boleslava II. a ve své nové české vlasti proslula pod svým novým jménem Emma z Mělníka či Emma Regina. Zemřela tedy až zřejmě r. 1006 a nikoliv kolem r. 988, jak se dříve mylně soudilo. Král Lothar I. měl s Emmou dvě děti:

  • Ludvík V. Francouzský (kolem 967987), západofranský král, poslední legitimní Karlovec
  • Ota (Eudes), remešský prelát, (zemřel před 986)

Kromě toho měl Lothar I. také nemanželské syny:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lothair of France na anglické Wikipedii a Lothar I. (Frankreich) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha : Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík IV. Francouzský
Znak z doby nástupu Západofranský král
954986
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík V. Francouzský