Lothar I. Francouzský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lothar I. Francouzský
západofranský král
Portrét
Narození941
Laon
Úmrtí2. března 986
Laon
Pohřbenbazilika sv. Remigia v Remeši
ManželkaEmma Italská
PotomciLudvík V. Francouzský
Odo
Arnulf Remešský
Richard
DynastieKarlovci
OtecLudvík IV. Francouzský
MatkaGerberga Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lothar I. Francouzský (9412. března 986, Laon) z dynastie Karlovců byl západofranský král v letech 954 až 986.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem krále Ludvíka IV. a Gerbergy, sestry císaře Oty I. Vládu v Západofranské říši nastoupil po smrti svého otce v roce 954. Zvolen byl v Remeši na popud své matky a jejich sourozenců (císař Ota I. a další). Jeho regentem se stal protivník jeho otce, pařížský hrabě Hugo Veliký, syn dřívějšího protikrále Roberta. Nezávisle vládnout začal Lothar teprve až po smrti Huga, strýce Bruna a matky Gerbergy. Věděl, že pařížská hrabata mají velký vliv a proto se se snahou o jeho snížení spojil s hrabaty z Vermandois a Flander. Roku 966 se oženil s Emmou,[pozn. 1] dcerou italského krále Lothara II.

V roce 978 obsadil Lotrinsko, neboť císař Ota II. jmenoval Lotharova bratra Karla dolnolotrinským vévodou a Lothar se tak domníval, že mu toto území patří. Obsadil i Cáchy, na což císař odpověděl protiakcí, při níž s armádou obsadil Soissons, Remeš a Laon a dostal se až k Paříži. Jeho vojsko ale pod tlakem armády Huga Kapeta, syna Huga Velikého, a dalších šlechticů podporovaných Lotharem muselo s těžkými ztrátami ustoupit. Mír byl uzavřen v roce 980.

V roce 983 byl Lothar jmenován opatrovníkem osiřelého Oty III. Lothar I. zemřel 2. března 986 zanechaje po sobě syna-nástupce Ludvíka. Pohřben byl v bazilice sv. Remigia v Remeši.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ta se po odchodu z Francie okolo roku 989 stala poslední chotí českého vládce Boleslava II. a ve své nové vlasti proslula pod svým novým jménem Emma z Mělníka či Emma Regina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lothair of France na anglické Wikipedii a Lothar I. (Frankreich) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík IV. Francouzský
Znak z doby nástupu Západofranský král
954986
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík V. Francouzský