Ludvík V. Francouzský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík V. Francouzský
Portrét
Narození 967
Úmrtí 22. května 987 (ve věku 19–20 let)
Compiègne
Pohřben Opatství Saint-Corneille
Otec Lothar I. Francouzský
Matka Emma Italská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludvík V. Francouzský (967?21. května 987), zvaný též Lenivý, byl západofranský král v letech 986 až 987 a také poslední legitimní mužský příslušník rodu Karlovců. Jeho otcem byl předchozí král Lothar I., matkou Emma, dcera italského krále Lothara II.

Ludvík byl korunován již 8. června 979, v první polovině 80. let byl akvitánským králem. Samostatnou vládu nastoupil po smrti svého otce v roce 986. Byl posledním Karlovcem na francouzském trůnu (jeho sídlo bylo v Laonu) a posledním mužským legitimním Karlovcem vůbec.

V roce 982 se oženil v Brioude s Adlétou z Anjou, přičemž ihned na to byli oba korunováni na krále a královnu Akvitánie. Manželství ale bylo bezdětné a vzhledem k věkovému rozdílu obou partnerů (Adléta byla asi o 20 let starší) bylo roku 984 zrušeno.

Ludvík V. zdědil po svém otci spory francouzských Karlovců s dynastií císaře Oty I., ve které měl císař, jako římský panovník moc nad francouzskými duchovními.

Král Ludvík V. zemřel bez přímých potomků 21. května 987 při lovecké nehodě. Jedním z potenciálních následníků se tak stal Ludvíkův strýc Karel Dolnolotrinský. Duchovní ale, stejně jako později papež Silvestr II., dosadili na trůn Huga Kapeta, který se prosadil svou vojenskou silou a také jakožto vnuk dřívějšího protikrále Roberta. Ludvík V. byl pohřben ve městě Compiègne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ludwig V. (Frankreich) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Lothar I. Francouzský
Znak z doby nástupu Západofranský král
986987
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Hugo Kapet