Ludvík V. Francouzský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludvík V. Francouzský
Portrét
Narození 967
Úmrtí 22. května 987 (ve věku 19–20 let)
Compiègne
Otec Lothar I. Francouzský
Matka Emma Italská

Ludvík V. Francouzský (967?21. května 987), zvaný též Lenivý, byl západofranský král v letech 986 až 987 a také poslední legitimní mužský příslušník rodu Karlovců. Jeho otcem byl předchozí král Lothar I., matkou Emma, dcera italského krále Lothara II.

Ludvík byl korunován již 8. června 979, v první polovině 80. let byl akvitánským králem. Samostatnou vládu nastoupil po smrti svého otce v roce 986. Byl posledním Karlovcem na francouzském trůnu (jeho sídlo bylo v Laonu) a posledním mužským legitimním Karlovcem vůbec.

V roce 982 se oženil v Brioude s Adlétou z Anjou, přičemž ihned na to byli oba korunováni na krále a královnu Akvitánie. Manželství ale bylo bezdětné a vzhledem k věkovému rozdílu obou partnerů (Adléta byla asi o 20 let starší) bylo roku 984 zrušeno.

Ludvík V. zdědil po svém otci spory francouzských Karlovců s dynastií císaře Oty I., ve které měl císař, jako římský panovník moc nad francouzskými duchovními.

Král Ludvík V. zemřel bez přímých potomků 21. května 987 při lovecké nehodě. Jedním z potenciálních následníků se tak stal Ludvíkův strýc Karel Dolnolotrinský. Duchovní ale, stejně jako později papež Silvestr II., dosadili na trůn Huga Kapeta, který se prosadil svou vojenskou silou a také jakožto vnuk dřívějšího protikrále Roberta. Ludvík V. byl pohřben ve městě Compiègne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ludwig V. (Frankreich) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Lothar I. Francouzský
Znak z doby nástupu Západofranský král
986987
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Hugo Kapet