Munchovo muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Munchovo muzeum
Údaje o muzeu
StátNorskoNorsko Norsko
Založeno1963
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Munchovo muzeum (norsky Munch-museet) je muzeum umění v norském Oslu zaměřené na dílo a život norského výtvarného umělce Edvarda Muncha.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1963 k příležitosti výročí sta let od narození umělce. Založení muzea bylo financováno ze zisku městských kin v Oslu. Sbírky muzea obsahují dílo, které odkázal sám Munch Oslu, díla, která darovala jeho sestra Inger a další díla získaná obchodem, popřípadě reprodukcí. To v celku znamená, že muzeum vlastní přes polovinu maleb z umělcova díla a alespoň jednu reprodukci z každé jeho grafiky. Vlastní přes 1200 maleb, 18 000 tisků, šest soch, také 2240 knih a další předměty. Součástí muzea je vzdělávací a restaurátorské oddělení.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Stará budova muzea byla navržena architekty Gunnarem Fougnerem a Einarem Myklebustem. K výrazné renovaci a rozšíření došlo v roce 1994 u výročí padesáti let od umělcovy smrti. Na této renovaci a rozšíření se výrazně podílel architekt Einar Myklenbust.

Plánovalo se, že v roce 2013 bude dokončena nová budova[1] od španělského architektonického studia Herreros Arquitectos, na nábřeží v nově zastavěné oblasti Bjørvika, kde již stojí nová Opera v Oslu. Otevření této nové budovy Munchova muzea se nakonec, po různých průtazích, plánuje na jaro 2021.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Built for the future - Munchmuseet. www.munchmuseet.no [online]. [cit. 2020-11-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]