Paul Cézanne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Cézanne
Paul Cézanne: autoportrét, olej na plátně, 92 × 73 cm, sbírka E. G. Bührle, Curych, asi 1890
Paul Cézanne: autoportrét, olej na plátně, 92 × 73 cm, sbírka E. G. Bührle, Curych, asi 1890
Narození 19. ledna 1839
Aix-en-Provence, FrancieFrancie Francie
Úmrtí 22. října 1906 (věk 67)
Aix-en-Provence, FrancieFrancie Francie
Povolání malíř
Manželka Marie-Hortense Fiquet (od 28. dubna 1886)
Hnutí Postimpresionismus
Významná díla Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ600379
Moderní Olympia
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ682750
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Paul Cézanne, fotografie neznámého autora, 1861

Paul Cézanne (19. ledna 1839, Aix-en-Provence, Francie22. října 1906, tamtéž) byl francouzský malíř, významný představitel impresionismu. Je známý jako otec moderního umění.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v zámožné rodině – jeho otec byl úspěšný bankéř, který chtěl, aby Paul získal dobré vzdělání. Proto Cézanne po ukončení gymnázia studoval tři roky práva na univerzitě v Aix. Paul se ovšem toužil stát malířem, což mu jeho otec povolil až v roce 1861, a Paul odjel do Paříže, kde začal studovat malířství.

Na začátku své malířské kariéry tvořil především portréty, v nichž se snažil zachytit psychologii postav. V roce 1870 ho v Aix zastihla zpráva o vypuknutí prusko-francouzské války, proto se utekl ukrýt do malé vesničky L'Estaque. Tady žil s dvacetiletou knihařkou Hortensií, se kterou se oženil až roku 1886.

Snažil se ve věcech najít řád a zachytit jejich objem. Nezaměřoval se na světlo a stín a nechával často prosvítat i podklad. Stejně jako impresionisté se snažil nepoužívat černou a používal komplementární barvy. Častými tématy jeho obrazů jsou koupání, hora svaté Victorie, jablka a drapérie.

Jeho nejznámějším dílem je pravděpodobně obraz Hráči karet. Obraz existuje v pěti verzích. Jedna z verzí byla v roce 2012 prodána Kataru za částku přesahující 250 milionů amerických dolarů (přes 4,7 mld. Kč).[1]

Cézanne sklidil mnoho kritiky za obraz Olympie. Jednalo se o parodii na stejnojmenný obraz malíře Maneta. V obraze Modrá váza (18851887) ukázal svou revoluční myšlenku, že malířství se nemůže omezovat jen na prosté napodobování světa. Toto pojetí umění odmítla veřejnost i kritika.

Mezi jeho další známé obrazy patří: Žena s konvicí na kávu, Zátiší s ovocem (v tomto obraze zachází s barvou jako s prvkem nezávislým na formě), Velké koupající se ženy (obraz zachycuje 11 ženských postav, které jsou zobrazeny spíše schematicky a vypadají jako kusy pískovce uprostřed krajiny).

Paul Cézanne zůstal po většinu svého života nepochopen veřejností a kritikou, teprve až na konci života byla jeho díla oceněna.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Malby[editovat | editovat zdroj]

Akvarely[editovat | editovat zdroj]

Portréty a autoportréty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. iDnes.cz: Potvrzeno. Cézanne za 4,7 miliardy vynesl Kataru světové prvenství

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]