Drapérie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Studie drapérie, kresba, Leonardo da Vinci
Vzorník drapérií jako ornamentů (1898)

Drapérie (z franc. drap, látka, sukno) znamená ve výtvarném umění jednak použití textilních látek k uměleckému zdobení, zejména jejich nápodobu v nástěnné malbě, v řezbářství a štukatérství, jednak v dějinách umění umělecké ztvárnění látek a obleků na sochách a malbách, případně při kresbě a malbě zátiší.

Ozdoba[editovat | editovat zdroj]

Užití látek jako obleků a jako ozdoby při slavnostech a svátcích má velmi starou historii, o níž se však dozvídáme většinou jen z vyobrazení nebo ze soch a plastik. Starší řecké sochařství zobrazovalo postavy zpravidla oblečené a na sochách archaické doby se zřasenému oblečení věnovala veliká pozornost. Také na náhrobcích a pomnících se vyskytují zřasené látkové závěsy, vytesané z kamene. Stylizované látkové závěsy byly oblíbený motiv nástěnných maleb v raném a vrcholném středověku i v pozdějších dobách.

Dodnes se zachovaly bohatě zdobené závěsy z těžkých látek se zlatými šňůrami a třapci v barokních kostelích, například v Oseku u Duchcova nebo na hrobě sv. Jana Nepomuckého ve svatovítské katedrále v Praze. Od 15. století se vyskytují také dokonale napodobené kamenné nebo dřevěné drapérie, které se pak v barokní době staly oblíbeným ornamentem. Vyskytují se často velmi zjednodušené na oltářích a stříškách kazatelen, ale také na fasádách paláců a městských domů.

Dějiny umění[editovat | editovat zdroj]

V dějinách umění je drapérie jakožto umělecké ztvárnění látkových partií soch, obrazů a kreseb důležitým stylovým prvkem, podle něhož se určuje stáří, původ a někdy i autor díla. Zatímco tvář nebo ruce postavy se obvykle zobrazují co nejvěrněji, aby je divák poznal a aby působily přirozeně, plastické i malířské zobrazení oděvu umožňuje daleko individuálnější přístup umělce. Různá období, slohy a školy si také vytvořily určitá pravidla a vzory, jak záhyby látky zobrazovat.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Herout, Slabikář návštěvníků památek. Praha 1978, heslo Drapérie
  • Ottův slovník naučný, heslo Drapérie. Sv. 7, str. 931. Praha: Vydavatel a nakladatel J. Otto, 1893. 1. vyd.