Paul Gachet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Gachet
Portrét Dr. Gacheta od Vincenta van Gogha, 1890
Portrét Dr. Gacheta
od Vincenta van Gogha, 1890
Narození 30. července 1828
Lille
Úmrtí 9. ledna 1909 (ve věku 80 let)
Auvers-sur-Oise
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise
Bydliště Paříž
Alma mater Pařížská univerzita
Univerzita v Montpellier
Povolání lékař, sběratel umění, malíř a psychiatr
Manžel(ka) Blanche Castets
Děti Paul-Louis Gachet
Marguerite Gachet
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Ferdinand Gachet [pól ferdinan gaše] (30. července 1828 Lille9. ledna 1909 Auvers-sur-Oise) byl francouzský lékař a amatérský malíř, příslušník hnutí impresionistů.

Narodil se v Lille a vyrostl v Mechelenu, vystudoval medicínu na Pařížské univerzitě se zaměřením na duševní choroby, pracoval v nemocnicích Hôpital de la Salpêtrière a Hôpital Bicêtre a pak si zařídil soukromou praxi.[1] V době pruské invaze sloužil jako vojenský lékař u Národní gardy. Patřil také k průkopníkům homeopatie ve Francii. Od studentských let se zajímal o výtvarné umění, přátelil se s mnoha malíři (Gustave Courbet, Camille Pissarro, Charles-François Daubigny) a shromáždil rozsáhlou sbírku obrazů, kterou po druhé světové válce jeho dědicové přenechali státu.

V roce 1872 se odstěhoval z Paříže na venkov, kdy byly příznivější podmínky pro jeho ženu, trpící tuberkulózou.[2] V roce 1890 žil v Auvers-sur-Oise nedaleko Vincenta van Gogha, jemuž pomáhal lékařskými radami i finančně, malíř vytvořil těsně před svou smrtí proslulý obraz Portrét dr. Gacheta, který se v roce 1980 prodal v aukci za rekordní částku 82 500 000 dolarů.[3] Paul Gachet zemřel v roce 1909 a je pochován na pařížském hřbitově Père-Lachaise. Jeho dům v Auvers-sur-Oise slouží od roku 2003 jako muzeum.[4]

Své obrazy podepisoval pseudonymem Paul van Ryssel (Ryssel je staré vlámské jméno města Lille). Účastnil se výstav v Salonu nezávislých, psal také výtvarné kritiky pod jménem Blanche de Mézin.

Postava doktora Gacheta se objevila v řadě životopisných děl. Ve filmu Žízeň po životě (1956) ho hrál Everett Sloane, ve filmu Van Gogh (1991) Gérard Séty a ve filmu U brány věčnosti (2018) Mathieu Amalric.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Musée d'Art et d'Histoire de l'Hôpital Sainte-Anne Dostupné online
  2. Fortnightly Review Dostupné online
  3. Artnet Dostupné online
  4. Val-d'Oise Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]