Institut umění v Chicagu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Institut umění v Chicagu
Hlavní budova Institutu umění v Chicagu
Hlavní budova Institutu umění v Chicagu
Údaje o muzeu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AdresaChicago, Spojené státy americké
Založeno1879
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Institut umění v Chicagu (anglicky Art Institute of Chicago, zkratkou AIC), je muzeum výtvarného umění[1], které se nachází v Chicagu, ve státě Illinois, v Grant Parku na South Michigan Avenue 111. Svou rozlohou jeden milion čtverečních stop je druhým největším muzeem umění ve Spojených státech, hned za Metropolitan Museum of Art v New Yorku.[2]

Muzeum je proslulé jednou ze světově nejvýznamnějších kolekcí impresionistů a postimpresionistů, ale spravuje díla z celého světa vytvořená za 5 000 let vývoje člověka, od starých japonských tisků přes antiku po současné americké umění. Vedle výtvarného umění má ve sbírkách exponáty uměleckého řemesla, architektury nebo fotografie. Je spojeno se školou umění Institut of Chicago, v jehož čele stojí ředitel a předseda James Cuno.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Georges Seurat, Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte 1884–1886

Sbírka Institutu zahrnuje více než 5 000 let kultur z celého světa a obsahuje více než 260 000 děl.

Obsahuje například Madonu s dítětem a dvěma anděly od Botticelliho, z francouzských impresionistů třicet maleb Moneta včetně Kupek sena a Leknínů, Renoirovy Dvě sestry (Na terase), Cézannovy obrazy Koupající se, Košík jablek a Madame Cézanne ve žlutém křesle, V Moulin Rouge od Lautreca, Seuratovo Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte a Caillebottovu Pařížskou ulici - deštivý den. Najdeme zde i Van Goghův obraz Ložnice v Arles a Autoportrét, 1887, od amerických malířů například Woodovu Americkou gotiku a Hopperovy Noční ptáky.

Budova Art Institute Building[editovat | editovat zdroj]

Modern Wing[editovat | editovat zdroj]

Dne 16. května 2009 Institut otevřel Modern Wing, což The New York Times označil za největší rozmach muzea v historii muzeí.[3] S plochou na 264 000 čtverečních metrech se stalo druhým největším muzeem v USA.[2] Obsahuje sbírku evropského umění z počátku 20. století, včetně Picassova The Old Guitarist, Matissova Bathers by a River a Magrittův Time Transfixed. Je také domovem pro současné umění od roku 1960; nové fotografie, video médií, architektury a designu.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

William Henry Fox Talbot: Two Plant Specimens, 1839

Institut výtvarného umění se soustředí také na obor fotografie. Sleduje historii tohoto média od jeho počátku v roce 1839 až do současnosti. Fotografická sbírka Art Institutu obsahuje díla mnoha významných autorů. Kolekce vznikla v roce 1949, kdy Georgia O'Keeffe darovala kolekci fotografií svého muže Alfreda Stieglitze. Získání sbírek Julien Levy Collection, daru více než 200 fotografií Edwarda Westona, zakoupení prací Paula Stranda, Eugéna Atgeta nebo André Kertésze učinilo z oddělení sbírek moderních mistrů jedno z nejsilnějších na světě.[4]

Sbírka fotografií (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Lewis Hine (1874–1940): A little spinner in a Georgia Cotton Mill
Gustave Le Gray (1820–1884): Brig on the Water, 1856
Lewis Carroll (1832–1898): Margaret Frances Langton Clarke, 1864

Obsahuje díla následujících autorů:[5]

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 zde proběhla samostatná výstava maďarského fotografa André Kertésze, která se skládala hlavně z fotografií z cyklu Den v Paříži. Sám Kertész tuto událost často označoval jako jednu ze svých největších momentů v Americe.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.encyclopedia.chicagohistory.org/pages/79.html
  2. a b The New York Times
  3. The New York Times
  4. http://www.artic.edu/aic/collections/photo
  5. The Art Institute of Chicago. Featured Works [online]. USA: Art Institute of Chicago, 2009 [cit. 2009-08-11]. Dostupné online. (anglicky)