Edward Steichen

Z Wikipedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward Steichen
Edward Steichen.jpg
Rodné jméno Edouard Jean Steichen
Narození 27. března 1879
Bivange
Úmrtí 25. března 1973 (ve věku 93 let)
Redding
Příčina úmrtí nemoc
Alma mater Académie Julian
Ocenění Prezidentská medaile svobody
Děti Mary Calderone
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Steichen fotografuje nad lodí USS Lexington, 1943

Edward Steichen (27. března 1879 v Bivange (Béiweng) v Lucembursku - 25. března 1973) byl americký fotograf, malíř, kurátor fotografického oddělení Muzea moderního umění v New Yorku, organizátor uměleckého života.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Edward Steichen: Měsíční svit na rybníku, gumotisk, 1904; fotografie byla v roce 2006 v aukci Sotheby's prodána za 2 928 000 dolarů[1]

Edward Steichen se narodil v Bivange (Béiweng) v Lucembursku. V roce 1881 Lucembursko opustil a usadil se v Hancocku v Michiganu, později v Milwaukee ve Wisconsinu. Zde se v roce 1895 začal zabývat fotografií. O čtyři roky později poprvé vystavoval na fotografickém salonu ve Filadelfii. Studoval výtvarné umění v Milwaukee, Londýně a v Paříži, kde se stýkal s uměleckou avantgardou. Stejně jako fotografie ho však lákalo i malířství. Pro fotografii se definitivně rozhodl až po 1. světové válce. Mezi tím se seznámil s americkým fotografem Alfredem Stieglitzem a spolupracoval s ním. Roku 1905 zorganizoval s A. Stieglitzem založení Galerie 291 v New Yorku, kde připravoval soubory moderního evropského umění. Oba významně ovlivnili pohled na moderní umění ve Spojených státech. Kromě toho se přátelil s fotografem českého původu Drahomírem Josefem Růžičkou.[2]

V prvním období tvorby se věnoval široké paletě motivů v duchu secesní a symbolistické poetiky od krajin po portréty a výjevy ze společnosti. Po roce 1919 zdokonaloval techniku čisté fotografie, v tvorbě se projevily vlivy glamouru, nové věcnosti a konstruktivismu. V letech 19171919 stál v čele fotografického průzkumu americké armády ve Francii, ve stejné funkci pracoval i u námořnictva v Pacifiku.

V období mezi světovými válkami pracoval zejména pro časopisy Vogue a Vanity Fair, věnoval se módě a portrétům slavných osobností (Greta Garbo, Winston Churchill, Charles Chaplin).

V letech 1923 – 1938 měl v New Yorku studio pro reklamní a ilustrační fotografii. Během druhé světové války vedl organizaci Naval Aviation Photographic Unit, což byla skupina válečných fotografů Námořnictva Spojených států amerických.[3] Námořnictvo založilo tuto skupinu na počátku roku 1942, krátce po vstupu USA do války - tedy krátce poté, co Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor -, aby dokumentovalo a propagovalo svou činnost v oblasti letectví a nařídilo Steichenovi najmout ty nejtalentovanější fotografy. Útvar spadal pod velení kapitána Arthura Radforda a byl součástí námořního oddělení zduchoplavectví.[3]

V letech 1947 až 1962 byl kurátorem fotografického oddělení Muzea moderního umění v New Yorku. V průběhu čtrnácti let zde uspořádal 65 výstav. Největší z nich byla v roce 1955 The Family of Man. Byla představena ve 40 zemích a jak uvádí oficiální stránky muzea v Clervaux (Lucembursko) ji navštívilo více než 9 milionů osob.

Jeho poslední výstava Hořká léta mu přinesla slávu a ocenění Presidential medal of freedom, které mu bylo uděleno Johnem F. Kennedym.

Jeho fotografie Měsíční svit na rybníku (1904), byla v únoru 2006 prodána za 2.928.000 USD v aukci Sotheby's New York.[1] Fotografie patří k raným piktorialistickým dílům. Jedná se o jednu z prvních skutečně barevných fotografií vytvořených ušlechtilým gumotiskem. Na světě existují jen tři známé kopie této fotografie. V seznamu nejdražších fotografií obsadilo toto dílo druhé místo (2009).

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Jeho fotografie jsou také součástí sbírky Fotografis, která byla představena na začátku roku 2009 v Praze.[4]

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LANG, Daryl. Steichen Photo Breaks Auction Record [online]. PDN online, únor 15, 2006. Dostupné online. 
  2. MOUCHA, Josef. Drahomír Josef Růžička - Newyorské imprese [online]. Ateliér Josefa Sudka, 2007-06-27 [cit. 2010-09-27]. Dostupné online. 
  3. a b Faram, Mark D. (2009), Faces of War: The Untold Story of Edward Steichen's WWII Photographers, Berkeley Caliber, New York, New York, ISBN 978-0-425-22140-2
  4. AUER, Anna; MRAZ, Werner; STANEK, Ivo. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded. [s.l.]: Palác Kinských - Národní galerie v Praze (Praha), 2009. 
  5. THE ART INSTITUTE OF CHICAGO. Featured Works [online]. USA: Art Institute of Chicago, 2009 [cit. 2009-08-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Edward Steichen. The family of man: the greatest photographic exhibition of all time. New York: [s.n.], 1955. 
  • Anne Cohen DePietro and Mary Anne Goley. Eduard Steichen: Four Paintings in Context. New York: [s.n.], 2003. 
  • Joel Smith. Edward Steichen: The Early Years. Princeton, NJ: [s.n.], 1999. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]