Edward Steichen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edward Steichen
Narození 27. března 1879
Bivange
Úmrtí 25. března 1973 (ve věku 93 let)
Redding
Alma mater Académie Julian
Ocenění Prezidentská medaile svobody
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Steichen fotografuje nad lodí USS Lexington, 1943

Edward Steichen (27. března 1879 v Bivange (Béiweng) v Lucembursku - 25. března 1973) byl americký fotograf, malíř, kurátor fotografického oddělení Muzea moderního umění v New Yorku, organizátor uměleckého života.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Edward Steichen: Měsíční svit na rybníku, gumotisk, 1904; fotografie byla v roce 2006 v aukci Sotheby's prodána za 2 928 000 dolarů[1]

Edward Steichen se narodil v Bivange (Béiweng) v Lucembursku. V roce 1881 Lucembursko opustil a usadil se v Hancocku v Michiganu, později v Milwaukee ve Wisconsinu. Zde se v roce 1895 začal zabývat fotografií. O čtyři roky později poprvé vystavoval na fotografickém salonu ve Filadelfii. Studoval výtvarné umění v Milwaukee, Londýně a v Paříži, kde se stýkal s uměleckou avantgardou. Stejně jako fotografie ho však lákalo i malířství. Pro fotografii se definitivně rozhodl až po 1. světové válce. Mezi tím se seznámil s americkým fotografem Alfredem Stieglitzem a spolupracoval s ním. Roku 1905 zorganizoval s A. Stieglitzem založení Galerie 291 v New Yorku, kde připravoval soubory moderního evropského umění. Oba významně ovlivnili pohled na moderní umění ve Spojených státech. Kromě toho se přátelil s fotografem českého původu Drahomírem Josefem Růžičkou.[2]

V prvním období tvorby se věnoval široké paletě motivů v duchu secesní a symbolistické poetiky od krajin po portréty a výjevy ze společnosti. Po roce 1919 zdokonaloval techniku čisté fotografie, v tvorbě se projevily vlivy glamouru, nové věcnosti a konstruktivismu. V letech 19171919 stál v čele fotografického průzkumu americké armády ve Francii, ve stejné funkci pracoval i u námořnictva v Pacifiku.

V období mezi světovými válkami pracoval zejména pro časopisy Vogue a Vanity Fair, věnoval se módě a portrétům slavných osobností (Greta Garbo, Winston Churchill, Charles Chaplin).

V letech 1923 – 1938 měl v New Yorku studio pro reklamní a ilustrační fotografii. Během druhé světové války vedl organizaci Naval Aviation Photographic Unit, což byla skupina válečných fotografů Námořnictva Spojených států amerických.[3] Námořnictvo založilo tuto skupinu na počátku roku 1942, krátce po vstupu USA do války - tedy krátce poté, co Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor -, aby dokumentovalo a propagovalo svou činnost v oblasti letectví a nařídilo Steichenovi najmout ty nejtalentovanější fotografy. Útvar spadal pod velení kapitána Arthura Radforda a byl součástí námořního oddělení zduchoplavectví.[3]

V letech 1947 až 1962 byl kurátorem fotografického oddělení Muzea moderního umění v New Yorku. V průběhu čtrnácti let zde uspořádal 65 výstav. Největší z nich byla v roce 1955 The Family of Man. Byla představena ve 40 zemích a jak uvádí oficiální stránky muzea v Clervaux (Lucembursko) ji navštívilo více než 9 milionů osob.

Jeho poslední výstava Hořká léta mu přinesla slávu a ocenění Presidential medal of freedom, které mu bylo uděleno Johnem F. Kennedym.

Jeho fotografie Měsíční svit na rybníku (1904), byla v únoru 2006 prodána za 2.928.000 USD v aukci Sotheby's New York.[1] Fotografie patří k raným piktorialistickým dílům. Jedná se o jednu z prvních skutečně barevných fotografií vytvořených ušlechtilým gumotiskem. Na světě existují jen tři známé kopie této fotografie. V seznamu nejdražších fotografií obsadilo toto dílo druhé místo (2009).

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Jeho fotografie jsou také součástí sbírky Fotografis, která byla představena na začátku roku 2009 v Praze.[4]

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LANG, Daryl. Steichen Photo Breaks Auction Record [online]. PDN online, únor 15, 2006. Dostupné online.  
  2. MOUCHA, Josef. Drahomír Josef Růžička - Newyorské imprese [online]. Ateliér Josefa Sudka, 2007-06-27, [cit. 2010-09-27]. Dostupné online.  
  3. a b Faram, Mark D. (2009), Faces of War: The Untold Story of Edward Steichen's WWII Photographers, Berkeley Caliber, New York, New York, ISBN 978-0-425-22140-2
  4. AUER, Anna; MRAZ, Werner; STANEK, Ivo. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded. [s.l.] : Palác Kinských - Národní galerie v Praze (Praha), 2009.  
  5. THE ART INSTITUTE OF CHICAGO. Featured Works [online]. USA: Art Institute of Chicago, 2009, [cit. 2009-08-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Edward Steichen. The family of man: the greatest photographic exhibition of all time. New York : [s.n.], 1955.  
  • Anne Cohen DePietro and Mary Anne Goley. Eduard Steichen: Four Paintings in Context. New York : [s.n.], 2003.  
  • Joel Smith. Edward Steichen: The Early Years. Princeton, NJ : [s.n.], 1999.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]