Ansel Adams

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ansel Adams

Ansel Adams asi v roce 1950
Rodné jméno Ansel Easton Adams
Narození 20. února 1902
San Francisco
Úmrtí 22. dubna 1984 (ve věku 82 let)
Carmel-by-the-Sea
Ocenění Sierra Club John Muir Award (1963)
Hasselblad Award (1981)
California Hall of Fame
Prezidentská medaile svobody
Guggenheimovo stipendium
Rodiče Charles Hitchcock Adams
Podpis Ansel Adams autograph.svg
Web www.anseladams.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ansel Adams: The Tetons - Snake River (Hadí řeka), 1942; Fotografie je jedním ze 115 obrázků, které jsou na zlaté desce Voyageru, uložených v sondách Voyager 1 a Voyager 2[1]

Ansel Easton Adams (20. února 1902 San Francisco22. dubna 1984 Carmel-by-the-Sea, Kalifornie) byl americký fotograf, spisovatel a učitel výtvarné fotografie. Vynikal hlavně v černobílé fotografii krajiny a národních přírodních parků v USA. Jeho oblíbeným námětem bylo údolí Yosemite Valley. Roku 1932 v Kalifornii založil s dalšími kolegy fotografické sdružení s názvem Skupina f/64 a stal se jedním z průkopníků takzvané přímé fotografie a je považován za jednoho z nejvýznamnějších amerických fotografů. Je autorem mnoha knih o teorii a praxi fotografické techniky, spolu s Fredem Archerem stál u zrodu techniky zone system.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ansel Easton Adams byl jediným dítětem Charlese Hitchcocka Adamse a Olive Bray Adamsové - rodině obchodníka ze San Franciska. Chlapec byl pojmenován po svém strýci Anselu Eastonovi. Rodina Adamsových přišla z otcovy strany z Nové Anglie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Neexistuje nic horšího než ostrá fotka s nejasným konceptem.[2]
— Ansel Adams

Jeho fotografie The Tetons - Snake River (Hadí řeka) z roku 1942 je jedním ze 115 obrázků, které jsou na zlaté desce Voyageru, uložené v sondách Voyager 1 a Voyager 2.[1]

Pracoval pro společnost War Relocation Authority, což byl orgán odpovědný za internaci a stěhování japonských Američanů během druhé světové války. Portrétoval japonské Američany a Japonce v několika stálých táborech po Americe.

Dne 17. října 2006 se jedna z jeho fotografií (Moonrise, Hernandez, New Mexico) prodala v aukční síni Sotheby’s za 609 600 amerických dolarů; o 4 roky později byla jeho fotografie Clearing Winter Storm, Yosemite National Park vydražena za 722 500 amerických dolarů.[3]

Stovky jeho snímků spadají do kategorie public domain a jsou k dispozici na úložišti obrázků Wikimedia Commons.

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/sceneearth.html
  2. http://www.milujemefotografii.cz/10-citatu-o-fotografii-ktere-musite-znat
  3. ILNYTZKY, Ula. Adams, Samaras set records at NYC Polaroid auction [online]. The Associated Press, 2010-06-22, [cit. 2012-11-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. THE ART INSTITUTE OF CHICAGO. Featured Works [online]. USA: Art Institute of Chicago, 2009, [cit. 2009-08-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy (anglicky)[editovat | editovat zdroj]