Ansel Adams

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ansel Adams
Ansel Adams asi v roce 1950
Rodné jméno Ansel Easton Adams
Narození 20. února 1902
San Francisco
Úmrtí 22. dubna 1984 (ve věku 82 let)
Carmel-by-the-Sea
Příčina úmrtí kardiovaskulární onemocnění
Ocenění Sierra Club John Muir Award (1963)
Hasselblad Award (1981)
California Hall of Fame (2007)
Guggenheimovo stipendium
Prezidentská medaile svobody
… více na Wikidatech
Rodiče Charles Hitchcock Adams
Podpis Ansel Adams – podpis
Web www.anseladams.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ansel Adams: The Tetons - Snake River (Hadí řeka), 1942; Fotografie je jedním ze 115 obrázků, které jsou na zlaté desce Voyageru, uložených v sondách Voyager 1 a Voyager 2[1]

Ansel Easton Adams (20. února 1902 San Francisco22. dubna 1984 Carmel-by-the-Sea, Kalifornie) byl americký fotograf, spisovatel a učitel výtvarné fotografie. Vynikal hlavně v černobílé fotografii krajiny a národních přírodních parků v USA. Jeho oblíbeným námětem bylo údolí Yosemite Valley. Roku 1932 v Kalifornii založil s dalšími kolegy fotografické sdružení s názvem Skupina f/64 a stal se jedním z průkopníků takzvané přímé fotografie a je považován za jednoho z nejvýznamnějších amerických fotografů. Je autorem mnoha knih o teorii a praxi fotografické techniky, spolu s Fredem Archerem stál u zrodu techniky zone system.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ansel Easton Adams byl jediným dítětem Charlese Hitchcocka Adamse a Olive Bray Adamsové - rodině obchodníka ze San Franciska. Chlapec byl pojmenován po svém strýci Anselu Eastonovi. Rodina Adamsových přišla z otcovy strany z Nové Anglie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Neexistuje nic horšího než ostrá fotka s nejasným konceptem.[2]
— Ansel Adams

Jeho fotografie The Tetons - Snake River (Hadí řeka) z roku 1942 je jedním ze 115 obrázků, které jsou na zlaté desce Voyageru, uložené v sondách Voyager 1 a Voyager 2.[1]

Pracoval pro společnost War Relocation Authority, což byl orgán odpovědný za internaci a stěhování japonských Američanů během druhé světové války. Portrétoval japonské Američany a Japonce v několika stálých táborech po Americe.

Dne 17. října 2006 se jedna z jeho fotografií (Moonrise, Hernandez, New Mexico) prodala v aukční síni Sotheby’s za 609 600 amerických dolarů; o 4 roky později byla jeho fotografie Clearing Winter Storm, Yosemite National Park vydražena za 722 500 amerických dolarů.[3]

Stovky jeho snímků spadají do kategorie public domain a jsou k dispozici na úložišti obrázků Wikimedia Commons.

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/sceneearth.html
  2. http://www.milujemefotografii.cz/10-citatu-o-fotografii-ktere-musite-znat
  3. ILNYTZKY, Ula. Adams, Samaras set records at NYC Polaroid auction [online]. The Associated Press, 2010-06-22 [cit. 2012-11-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. THE ART INSTITUTE OF CHICAGO. Featured Works [online]. USA: Art Institute of Chicago, 2009 [cit. 2009-08-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy (anglicky)[editovat | editovat zdroj]