Španělská chřipka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plakát varující před španělskou chřipkou (Alberta, Kanada)

Španělská chřipka je označení celosvětové chřipkové pandemie, která probíhala v letech 1918-1920. Smrtnost pandemie je odhadována na 3 - 5 %,[1] počet obětí se udává mezi 50 a 100 miliony, odpovídající 10 až 20 % z celkově nakažených lidí.

Dnešní výzkum řadí mezi příčiny vysoké úmrtnosti a neobvyklého věkového profilu obětí efekt „cytokinové bouře“ – virus zhoršil příznaky, zvýšil úmrtnost a způsobil přehnanou reakci imunitního systému. Tudíž více umírali lidé se silnějším imunitním systémem, především dospělí mezi 20 a 40 lety.

Výzkumy[2][3] vedly také k závěru, že španělská chřipka vznikla přenosem z ptáků, stejně jako H5N1 – podtyp viru ptačí chřipky, jehož rozšíření ve světových ptačích populacích je známo od 30. let 20. století.

Původ byl pravděpodobně také v Asii. Roku 1917 byla zaznamenána v Číně a s vojáky se přes USA dostala do Evropy. Válečná cenzura však počátek pandemie zastřela, ale v neutrálním Španělsku bylo povědomí rozšířeno, což dalo onemocnění i název.

Mezi oběťmi byli malíři Gustav Klimt, jeho žák Egon Schiele, dále pak Bohumil Kubišta či básník Guillaume Apollinaire.

O této velice závažné nemoci se v následujícím dialogu zmínila i známa anglická skečová skupina Monty Python.

1: Do you know why is it called spanish flu?

2: Because nobody expects it!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Taubenberger, Jeffery K.; David M. Morens† (January 2006).  "1918 influenza: the mother of all pandemics". Emerging Infectious Diseases 12 (1). Coordinating Center for Infectious Diseases, Centers for Disease Control and Prevention. ISSN 1080-6059. 
  2. Zatímco virové epidemie z let 1957 (H2N2) a 1968 (H3N2) jasně vznikly kombinací mezi lidskými a ptačími kmeny chřipky, virus španělské chřipky z roku 1918 vypadá jako vzniklý zcela z ptačího zdroje. [1] (anglicky)
  3. [2] (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]