Bitva u Doss Alto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Doss Alto
konflikt: První světová válka
(Italská fronta)
{{{alt}}}
Bojiště na vrcholu Doss Alto r. 1918
trvání: 21. září 1918
místo: vrchol Doss Alto di Nago (kóta 703)
výsledek: vítězství pluků čs. legií
strany
Vlajka Rakouska-Uherska Rakousko-Uhersko Itálie Itálie
Čechy Československé legie
velitelé
Vlajka Rakouska-Uherska ? Itálie Andrea Graziani
Čechy por. Jindřich Varhaník
Čechy por. Oldřich Trojánek

síla
útočný prapor Riva 33. pěší pluk italské legionářské divize
ztráty
51 mrtvých
90 zraněných
60 zajatých
7 mrtvých
31 zraněných
4 zajatí

Bitva u Doss Alto se odehrála na italské frontě na kótě 703 Doss Alto di Nago v průběhu první světové války. V této bitvě na sebe významně upozornily jednotky československých legií.

Nástin událostí[editovat | editovat zdroj]

Obranné postavení na kótě 576 na Doss Alto

Československé dobrovolnické jednotky vytvořily na italském území během léta 1918 6. československou divizi, která sestávala z 31., 32., 33., a 34. pluku. Velení této divize bylo svěřeno generálu Andreu Grazianimu (1864–1931). V srpnu 1918 se tato divize přemístila na frontu, kde zaujala pozici v sektoru dlouhém asi 20 kilometrů mezi jezerem Lago di Garda a řekou Adiží. Cílem bylo střežit tento sektor na masivu Altissimo.

Centrálním opěrným bodem tohoto masivu pod Trentem byl vrcholek Doss Alto (703 metrů nad mořem). 21. září se rakouské znepřátelené oddíly, které byly ve značné převaze, pokusily o dobytí tohoto opěrného bodu. Rakouský útok začal ráno kolem 4.00 h dne 21. září 1918 silnou dvouhodinovou dělostřeleckou palbou, která směřovala především do československých pozic, na kótu 703. Poté následoval útok na vrcholek Doss Alto ze severozápadního a severovýchodního postavení. Hlavní tíhu obrany nesl 33. československý střelecký pluk, kterému se, po posílení zálohami, úspěšně podařilo nepřítele vypudit ze zákopových pozic a pozice ubránit.

Ztráty[editovat | editovat zdroj]

Por. Oldřich Trojánek, který v bitvě zahynul

V této bitvě zemřelo 7 československých legionářů, 31 jich bylo raněno a 4 padli do rakouského zajetí a později byli v Arcu oběšeni. Rakušané ztratili 51 mrtvých, 90 zraněných a 60 zajatých.

Dva z padlých, poručíci František Svoboda a Oldřich Trojánek, byli důstojníci. Trojánek spáchal na svém předsunutém stanovišti sebevraždu poté, co byl obklíčen a hrozilo mu zajetí, kde by byl jakožto Čech popraven.[1]

Pomníčky na vrcholu hory Doss Alto di Nago

Připomenutí bitvy[editovat | editovat zdroj]

V roce 1938 byla bitva připomenuta vydáním československé poštovní známky (autoři: Jindřich Vlček, Bohumil Heinz).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČESKOSLOVENSKOU OBCÍ LEGIONÁŘSKOU JEDNOTOU MLADÁ BOLESLAV - PDF Free Download. adoc.pub [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]