Bitva u Ceru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva u Ceru
Konflikt: Srbská kampaň první světové války
Situace před bitvou
Situace před bitvou
Trvání: 15. srpna 1914 - 24. srpna 1914
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: pohoří Cer
Casus belli: Rakousko-uherský útok na nepřátelské Srbsko
Výsledek: srbské vítězství
Změny území: žádné
Strany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko SrbskoSrbsko
Velitelé
Oskar Potiorek
Liborius von Frank
Radomir Putnik
Stepa Stepanović
Pavle Jurišić Šturm
Síla
cca 200 000 cca 180 000
Ztráty
cca 8 tisíc mrtvých
30 tisíc raněných
cca 3 tisíce mrtvých
15 tisíc raněných

Bitva u Ceru (německy Schlacht von Cer, srbsky Церска битка/Cerska bitka) byla jedna z bitev začátku srbské kampaně v rámci první světové války. V tomto střetu zaútočilo rakousko-uherské vojsko na srbské pozice nedaleko pohoří Cer, v severozápadním Srbsku. Cílem bylo překvapit srbské vojenské stratégy, kteří očekávali hlavní úder na Bělehrad a dále údolím řeky Moravy. Rakousko-Uhersko však tímto nečekaným krokem mohlo využít jako své zázemí nejen oblast Sremu, ale také i Bosnu a Hercegovinu.

Památník bitvy

Srbské divize do boje vedl generál Stepa Stepanović a rakousko-uherské Oskar Potiorek. Rakousko-uherská armáda měla za cíl obsadit údolí řeky Driny a ze Šabace a Loznice pokračovat směrem na Valjevo a eventuálně až k Užici. Již na začátku srpna překročilo rakousko-uherské vojsko řeky Sáva a Dunaj. Obsazení města Šabac bylo pro Rakousko-Uhersko velkým úspěchem; srbská obrana byla v této oblasti jen velmi slabá, takže rakousko-uherské jednotky narazily na jen velmi malý odpor. Srbové museli svoji linii obrany zkonsolidovat dále v horách, a jako vhodným pohořím se jevil Cer, nejsevernější z hřebenů srbských hor v oblasti Podriní.

Dne 15. srpna spatřili na úpatí hory srbští vojáci nepřítele, následovaly srážky mezi oběma armádami, které trvaly celou noc i značnou část následujícího dne. Velmi rychle se tyto srážky změnily v chaos, který nakonec vedl k zastavení postupu rakousko-uherského vojska. To v tomto boji utrpělo jen velké ztráty. Srbská armáda, která byla značně povzbuzena počátečním úspěchem, vytáhla směrem na sever s vidinou znovudobytí města Šabac. Tento útok však nebyl úspěšný, neboť v blízkosti řeky Dobrava nedokázali Srbové zatlačit zpět nepřátelskou armádu. Poté probíhaly dlouhé boje v blízkosti měst Rasulijača a Kosanin Grad, které se Srbům za velikých ztrát nakonec podařilo po několika dnech obsadit. Dne 20. srpna dosáhly srbské armády řeky Driny, což donutilo rakousko-uherské vojsko k zběsilému úprku přes řeku zpět na území Bosny a Hercegoviny. Po krátkém obléhání byl dne 24. srpna nakonec obsazen také i Šabac a srbské vojsko dosáhlo i řeky Sávy.

Srbský úspěch v boji proti technicky mnohem vyspělejšímu nepříteli stál na několika faktorech; jednak Rakousko-Uhersko vyčlenilo na boje v Srbsku méně vojáků, než bylo původně plánováno (vzhledem k bojům s Ruskem na východní frontě), jednak srbská armáda upřednostnila silně defenzivní strategii a jednak byli Srbové zoceleni bojem v nedávných Balkánských válkách, kde získali zkušenosti s moderním způsobem vedení války.

Bitva u Ceru byla považována za velký úspěch sil Dohody. Značně zvýšila morálku ruských, francouzských i britských vojsk, že se i malá země dokáže vzepřít silnému nepříteli. V srbských dějinách je považována za vzorný příklad obrany národa před nepřátelskou armádou.[zdroj?]

V roce 1964 byl o událostech bitvy natočen stejnojmenný film.[zdroj?]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bitva u Ceru ve Wikimedia Commons