Adiže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adiže / Adige
řeka ve Veroně
Základní informace
Délka toku 415 km
Plocha povodí 12 200 km²
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
ItálieItálie Itálie (Tridentsko-Horní AdižeTridentsko-Horní Adiže Tridentsko-Horní Adiže, BenátskoBenátsko Benátsko)
Úmoří, povodí
Středozemní moře, Jaderské moře
tok řeky na mapě
tok řeky na mapě

Adiže (italsky Adige, ladinsky Adiç, benátsky Àdexe, lombardsky Adiss, německy Etsch, latinsky Athesis) je řeka v severní Itálii (Trentino-Alto Adige, Benátsko). Je 415 km dlouhá, a je tak druhou nejdelší řekou v zemi po Pádu. Povodí má rozlohu 12 200 km², z čehož se tři čtvrtiny nacházejí v Alpách.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na západě Ötztalských Alp. Až k městu Verona teče v údolí a pod ním pak Benátskou nížinou. Několika průtoky je spojená s řekou Pád a při ústí do Benátského zálivu Jaderského moře vytvářejí tyto dvě řeky společnou deltu.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Vyšší vodní stavy nastávají na jaře a na podzim, kdy dochází na dolním toku nezřídka k povodním. Průtok v takových případech může dosahovat 3500 až 4000 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je částečně regulovaná zdymadly. Na řece je možná lodní doprava do vzdálenosti 350 km od ústí. Využívá se také k zisku vodní energie. Leží na ní města Trento, Verona.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Řeka je zmíněna v první sloce písně Deutschlandlied (Das Lied der Deutschen - Píseň Němců), jejíž třetí sloka dnes tvoří německou hymnu. V šestém verši první sloky jsou použita slova "von der Etsch bis an den Belt", v českém jazyce "od řeky Adiže až po Belt". Tento verš symbolizoval v době, kdy byla báseň jejím autorem Augustem Heinrichem Hoffmannem von Fallerslebenem napsána, oblast rozšíření německého národa. V Jižním Tyrolsku, v autonomní provincii Bolzano, tvoří němčina dosud převažující mateřský jazyk.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]