Adiže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adiže / Adige
řeka ve Veroně
řeka ve Veroně
Základní informace
Délka toku 415 km
Plocha povodí 12 200 km²
Světadíl Evropa
Pramen
Ötztalské Alpy
Ústí
Benátský záliv
0 m n. m.
Protéká
ItálieItálie Itálie (Trentino-Alto Adige, Benátsko)
Úmoří, povodí
Středozemní moře, Jaderské moře
AdigeLocationMap360.png
tok řeky na mapě

Adiže (italsky Adige, ladinsky Adiç, benátsky Àdexe, lombardsky Adiss, německy Etsch, latinsky Athesis) je řeka v severní Itálii (Trentino-Alto Adige, Benátsko). Je 415 km dlouhá, a je tak druhou nejdelší řekou v zemi po Pádu. Povodí má rozlohu 12 200 km², z čehož se tři čtvrtiny nacházejí v Alpách.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na západě Ötztalských Alp. Až k městu Verona teče v dolině a pod ním pak Benátskou nížinou. Několika průtoky je spojená s řekou Pád a při ústí do Benátského zálivu Jaderského moře vytvářejí tyto dvě řeky společnou deltu.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Vyšší vodní stavy nastávají na jaře a na podzim, kdy dochází na dolním toku nezřídka k povodním. Průtok v takových případech může dosahovat 3500 až 4000 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je částečně regulovaná zdymadly. Na řece je možná lodní doprava do vzdálenosti 350 km od ústí. Využívá se také k zisku vodní energie. Leží na ní města Trento, Verona.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Řeka je zmíněna v první sloce písně Deutschlandlied (Das Lied der Deutschen - Píseň Němců), jejíž třetí sloka dnes tvoří německou hymnu. V šestém verši první sloky jsou použita slova "von der Etsch bis an den Belt", v českém jazyce "od řeky Adiže až po Belt". Tento verš symbolizoval v době, kdy byla báseň jejím autorem Augustem Heinrichem Hoffmannem von Fallerslebenem napsána, oblast rozšíření německého národa. V Jižním Tyrolsku, v autonomní provincii Bolzano, tvoří němčina dosud převažující mateřský jazyk.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]