Autonomní provincie Bolzano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autonomní provincie Bolzano
Provincia autonoma di Bolzano-Alto Adige
Údolí řeky Talfer
Údolí řeky Talfer
Autonomní provincie Bolzano – znak
znak
Geografie
Autonomní provincie Bolzano na mapě Itálie
Autonomní provincie Bolzano na mapě Itálie
Hlavní městoBolzano
Souřadnice
Rozloha7 400,43 km²
Časové pásmoUTC +1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel515 714 (31.12.2013[1])
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "69,7") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.69,7 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celekTridentsko-Horní Adiže
Druh celkuProvincie
Podřízené celky116 obcí
GuvernérArno Kompatscher (SVP)
Označení vozidelBZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autonomní provincie Bolzano resp. Autonomní provincie Bolzano-Horní Adiže (it. Provincia autonoma di Bolzano-Alto Adige, něm. Autonome Provinz Bozen-Südtirol, ladinsky Provinzia autonòma de Balsan/Bulsan–Südtirol, také jen Horní Adiže) je jedna ze dvou provincií v italské autonomní oblasti Tridentsko-Horní Adiže (Trentino-Alto Adige). Sousedí na severu s Rakouskem, na východě s provincií Belluno, na jihu s autonomní provincií Trento, na jihozápadě s provincií Sondrio a na západě se Švýcarskem. Z hlediska historických hranic odpovídá provincie Bolzano zhruba severní polovině Jižního Tyrolska.

Provincie vykonává mnoho funkcí, které jinde vykonává oblast. Administrativně se člení na 8 okresních společenství (německy Bezirksgemeinschaft, italsky Comunità comprensoriale; plurál Bezirksgemeinschaften, Comunità comprensoriali) se 116 obcemi. Jedním z těchto okresních společenství je i provinční metropole Bolzano.

Jazyková situace[editovat | editovat zdroj]

Provincie je oficiálně trojjazyčná. 69,15 % obyvatel mluví německy, 4,37 % má jako rodný jazyk ladinštinu a zbytek italštinu. Italsky mluvící obyvatelstvo se soustřeďuje v hlavním městě provincie Bolzanu (něm. Bozen) a v Meranu (něm. Meran). Italové žijí také ve městech Bressanone (něm. a čes. Brixen), Laives (něm. Leifers) a Bronzolo (něm. Branzoll). Ladinsky mluvící obyvatelstvo obývá Val Gardena (lad. Gherdëina, něm. Grödnertal) a Val Badia (lad. Le Gran Ega, něm. Gadertal).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Itálie toto území anektovala 10. září 1919 po porážce ústředních mocností v první světové válce. Převzala je jako členský stát vítězné Dohody od rozpadajícího se Rakouska-Uherska s odvoláním na londýnskou úmluvu z roku 1915.

Původně žili v regionu Ladinové, následně oblast obsadili Římané. V 6.7. století sem přišli Bavorové. V roce 740 se region stal součástí Franské říše. Roku 1363 přešel - jako celé tehdejší hrabství Tyrolsko - pod Habsburskou monarchii. Přibližně dvě třetiny lidí zde i v současnosti používají svůj rodný jazyk němčinu.

Povrch[editovat | editovat zdroj]

Hory

Údolí

Okolní provincie[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu       Růžice kompasu
  Sever  
Západ   Autonomní provincie Bolzano   Východ
Jih
Sondrio Trento Belluno

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]