Autonomní provincie Bolzano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Autonomní provincie Bolzano
Provincia autonoma di Bolzano-Alto Adige
Údolí řeky Talfer
Znak
Znak
Geografie
Autonomní provincie Bolzano na mapě Itálie
Autonomní provincie Bolzano na mapě Itálie
Hlavní město Bolzano
Souřadnice
Rozloha 7 400,43 km²
Časové pásmo UTC +1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 515 714 [1] (31.12.2013)
Hustota zalidnění 69,7 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Tridentsko-Horní Adiže
Druh celku Provincie
Podřízené celky 116 obcí
SPZ BZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autonomní provincie Bolzano (it. Provincia autonoma di Bolzano-Alto Adige, něm. Autonome Provinz Bozen-Südtirol, ladinsky Provinzia autonòma de Balsan/Bulsan–Südtirol, také Horní Adiže) je jedna ze dvou provincií v italské autonomní oblasti Tridentsko-Horní Adiže (Trentino-Alto Adige). Sousedí na severu s Rakouskem, na východě s provincií Belluno, na jihu s autonomní provincií Trento, na jihozápadě s provincií Sondrio a na západě se Švýcarskem. Z hlediska historických hranic odpovídá provincie Bolzano zhruba severní polovině Jižního Tyrolska.

Provincie vykonává mnoho funkcí, které jinde vykonává oblast. Administrativně se člení na 8 okresních společenství (německy Bezirksgemeinschaft, italsky Comunità comprensoriale; plurál Bezirksgemeinschaften, Comunità comprensoriali) se 116 obcemi. Jedním z těchto okresních společenství je i provinční metropole Bolzano.

Jazyková situace[editovat | editovat zdroj]

Provincie je oficiálně trilingvní, 69,15 % obyvatel mluví německy, 4,37 % má jako rodný jazyk ladinštinu a zbytek italštinu. Italsky mluvící obyvatelstvo se soustředí v hlavním městě Bolzanu (něm. Bozen) a ve městech Merano (něm. Meran), Bressanone (něm. a čes. Brixen), Laives (něm. Leifers) a Bronzolo (něm. Branzoll), ladinsky mluvící obyvatelstvo pak ve Val Gardena (lad. Gherdëina, něm. Grödnertal) a ve Val Badia (lad. Le Gran Ega, něm. Gadertal).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Itálie území anektovala 10. září 1919 po porážce Centrálních mocností v 1. světové válce rozpadajícímu se Rakousko-Uhersku na základě Londýnské smlouvy z r. 1915. Původně žili v regionu Ladinové, následně oblast obsadili Římané. V 6. až 7. st. přišli Bavorové. V roce 740 se region stal součástí Francké říše. Roku 1363 přešel pod Habsburskou monarchii. Přibližně dvě třetiny lidí zde dnes používá jako rodný jazyk němčinu.

Povrch[editovat | editovat zdroj]

Hory

Údolí

Okolní provincie[editovat | editovat zdroj]

Větrná růžice
Sondrio Trento Belluno

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://demo.istat.it/bil2013/index04.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]