Provincie Bergamo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Provincie Bergamo
Provincia di Bergamo
Bergamo Palazzo Provincia.jpg
Geografie
Provincie Bergamo na mapě Itálie
Provincie Bergamo na mapě Itálie
Hlavní městoBergamo
Souřadnice
Rozloha2 722,86 km²
Časové pásmoUTC +1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 107 441 (31.12.2013)
Hustota zalidnění406,7 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celekLombardie
Druh celkuProvincie
Podřízené celky244 obcí
Mezinárodní identifikace
Označení vozidelBG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bergamo (Provincia di Bergamo) je italskou provincií v oblasti Lombardie. Sousedí na severu s provincií Sondrio, na západě s provinciemi Lecco, Monza e Brianza a Milano, na jihu s provincií Cremona a na východě s provincií Brescia.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Provincie Bergamo je situována v centrální části regionu Lombardie. Západní hranici provincie tvoří údolí řeky Brembo a jezero Lago di Como na severu a řeka Adda na jihu. Severní hranice sleduje rozvodí Orobisjkých Alp. Východní hranice jde podél Val di Sclave, Val Camonica, jezera Lago d'Iseo a řeky Oglio. Jižní hranice je stanovena dohodou.

Jižní část provincie je hornatá a nacházejí se zde hlavní bergamská údolí: Val Brembana (protékané řekou Brembo), Val Seriana (řeka Serio) a Val Cavallina (řeka Cherio). Mezi menší údolí patří Valle Imagna a Valle di Scalva. Směrem na jih je pás pohoří, jehož součástí jsou Val San Martino, Colli di Bergamo a Valcalepio a kde se pěstuje víno. Jih provincie je tvořen Pádskou nížinou.

Hydrografie[editovat | editovat zdroj]

Celé území provincie je v povodí řeky Pád prostřednictvím řek Adda a Oglio. Řekou Adda odtéká Brembo se svými přítoky Imagna, Enna a Serio, do řeky Oglio se vlévají Cherio, Borlezza a Dezzo. Nejdůležitější jezera jsou Lago d'Iseo, na hranicích s provincií Brescia, a Lago di Endine.

Horstvo[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší vrcholy se nacházejí v Orobijských Alpách na hranicích s provincií Sondrio. Nejvyšší hory jsou Pizzo di Coca (3 052 m), Pizzo del Diavolo (2 914 m) a Torena (2 911 m).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]