Basilicata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Basilicata
Regione Basilicata
Basilicata from satellite NASA.png
Basilicata – znak
znak
Basilicata – vlajka
vlajka
Geografie
Basilicata in Italy.svg
Hlavní městoPotenza
Souřadnice
Rozloha10 073,32 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel547 579 (2020)
Hustota zalidnění54,4 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celekItálieItálie Itálie
Druh celkuregion
Podřízené celky2 provincie (Matera, Potenza)
131 obcí
GuvernérVito Bardi (FI)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2IT-77
NUTSITF5
Oficiální webwww.regione.basilicata.it
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Basilicata je region na jihu Itálie. Na západě sousedí s Kampánii, na východě s Apulií a s Kalábrií na jihu. Má krátké pobřeží Tyrrhenského moře na západě a část pobřeží Tarantského zálivu v Jónském moři na opačné straně Apeninského poloostrova na jihovýchodě. Region má rozlohu 9 992 km² a žije zde okolo 600 tisíc obyvatel. Dělí se na dvě provincie: Potenza a Matera. Hlavním městem je Potenza. Jedná se o hornatou oblast s nejvyšší horou jižních Apenin. Kvůli hornatému terénu je obtížné budovat infrastrukturu, Basilicata tak patří k nejméně rozvinutým oblastem Itálie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Několik řeckých osad na pobřeží vzniklo již v 8. století př. n. l. (Metaponto, Eraclea), kvůli válkám se však nerozvíjely. Později region obsadili Římané.[1] Oživení nastalo s příchodem Normanů a pod vlivem císaře Fridricha II. ve 12. až 13. st., později došlo ke stagnaci. V roce 1735 se Basilicata stala součástí Sicilského království, v roce 1860 součástí Italského království. Ve 20. st. čelil region značnému odlivu obyvatel. V celé jeho historii mu nebyl připisován větší význam.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Monte Pollino

Basilicata je nejhornatějším regionem na jihu Itálie. Na hory a horská pásma připadá 47% rozlohy území, kopcovitá krajina a vrchovina se rozkládá na 45%, pouze 8% tvoří nížiny a rovina. Celá západní polovina regionu je tvořena Jižními Apeninami (Appennino meridionale), respektive podskupinou nazývanou Apennino lucano (Lukánské Apeniny). Jednotlivá pohoří jsou: Massiccio del Pollino, Massiccio del Sirino, Monti dell'Orsomarso, Monte Alpi, Monte Volturino. Nejvyšší horou oblasti je Serra Dolcedorme s 2 267 m. Ve střední části Basilicaty leží pohoří Lukánské Dolomity. Východní část regionu tvoří částečně hory, částečně kopcovitá krajina a zvláště při pobřeží Jónského moře se nachází rovinaté oblasti. Na východě se nachází také největší řeky regionu, které ústí do Tarentského zálivu Jónského moře – Basento (149 km), Agri (136 km), Bradano (120 km) a Sinni (94 km). K největším jezerům v kraji náleží Pietra del Pertusillo (630 km²). Pro turisty je zajímavé okolí vyhaslého kráteru Vuiture.

Metaponto

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Region má dvě provincie: Potenza a Matera. Hlavním městem je Potenza. Na území regionu je 131 obcí.

Hlavní centra a obce regionu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEČÍKOVÁ, M.: Itálie - jih. 4. české vyd., Freitag a Berndt 2010. 191 s. ISBN 80-7316-027-7. S. 135.
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Basilicata, s. 26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]