Volné sdružení obcí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Volné sdružení obcí je správní celek, který sdružuje několik obcí. Počet zapojených obcí není nijak omezen. Vzniká tak jistý mikroregion, který má specifické potřeby, podobné zájmy a sdružení umožňuje nové možností spolupráce a dosah jejich působení. Účelem vzniku je ochrana a prosazování společných zájmů.

Jedná se o dobrovolné sdružení (svazek), které pomáhá obcím vystupovat jednotně, spolupracovat na místní úrovni, nalézat společná řešení problémů, umožnit lepší přenos informací mezi obcemi či zpracovávat projekty v oblasti jejich zájmu. Podnětem pro vznik sdružení mohou být také integračními tlaky ze strany státních orgánů a snahy o zviditelnění tohoto určitého mikroregionu ve vztahu ke vznikajícím orgánům vyšších územně samosprávních celků.

Tyto obce bývají ve stejném, či blízkém katastrálním území.

V Itálii vznikly tyto správní celky z provincií v roce 2015.

Česká republika má také několik těchto sdružení, první z nich začaly vznikat již v roce 1994. Názvy sdružení mohou být variabilní a obsahovat také slovo venkovský.

Právní opora vzniku sdružení je Zákon o obcích 128/2000 Sb.

„Dobrovolný svazek obcí (DSO) není ve své podstatě nic jiného, než zájmové sdružení právnických osob, rozdíl je pouze v tom, že zakladatelé dobrovolného svazku obcí vědomě a dobrovolně omezují jeho činnost na úkoly v oblasti školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, správy a údržby a provozování zařízení sloužících k uspokojování potřeb občanů, čistoty obce, odvozu domovních odpadků a jejich likvidace, zásobování vodou a odvádění a čištění odpadních vod.“[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Poznámky k svazkům a sdružením venkovských obcí – DVS. www.dvs.cz [online]. [cit. 2020-11-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]