Matera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matera
Matera boenisch nov 2005.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 401 m n. m.
Stát ItálieItálie Itálie
oblast Basilicata
provincie Matera
Matera
Matera
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 388 km²
Počet obyvatel 61 079 (31. 12. 2011)
Hustota zalidnění 157,4 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.comune.matera.it
Telefonní předvolba 0835
PSČ 75100
Označení vozidel MT
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matera je italské město v oblasti Basilicata, hlavní město stejnojmenné provincie. V jeho okolí se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka v oblasti Středomoří. Od roku 1993 jsou "Sassi di Matera" (kameny Matery), nejstarší část města, součástí světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území Matery je osídleno již od paleolitu. Město bylo údajně založeno Římany ve 3. století před naším letopočtem jako Metheola podle konzula Lucia Caecilia Metella.

V roce 664 byla Matera dobyta Langobardy (Lombardy) a stala se součástí Beneventského vévodství. V 7. a 8. století byly okolní jeskyně osídleny Benediktýny a řeckými ortodoxnímy mnichy.

9. a 10. století bylo charakteristické zápasem mezi Saracény, Byzantinci a římskými císaři, včetně Ludvíka II., který město zničil. Po osídlení Apulie Normany od roku 1043 vládl v Mateře Vilém Železná Paže.

Po krátkém období úpadku, řadě morových epidemií a zemětřesení, se město v patnáctém století stalo Aragonskou državou a bylo svěřeno do opatrování baronům z rodiny Tramontano. Avšak roku 1514 obyvatelstvo povstalo proti útlaku a zabilo hraběte Giovanniho Carla Tramontana. V 17. století byla Matera předána Orsiniům. Později se stala hlavním městem Basilicaty a toto postavení si udržela až do roku 1806, kdy Joseph Bonaparte převedl tuto funkci zpět na Potenzu.

Roku 1927 se Matera stala hlavním městem stejnojmenné provincie. 21. září 1943 se materanští vzbouřili proti německé okupaci a jako první italské město bojovali proti Wehrmachtu.

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Altamura (BA), Ginosa (TA), Gravina in Puglia (BA), Grottole, Laterza (TA), Miglionico, Montescaglioso, Santeramo in Colle (BA)

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]