Terst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Trieste. Další významy jsou uvedeny na stránce Trieste (rozcestník).
Terst
Trieste
Piazza Unità d'Italia
Piazza Unità d'Italia
Terst – znak
znak
Terst – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 2 m n. m.
Stát ItálieItálie Itálie
region Friuli-Venezia Giulia
územní spolek obcí Guiliana
Terst
Terst
Terst, Itálie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 84,49 km²
Počet obyvatel 204 338 (2017)
Správa
Oficiální web www.comune.trieste.it
Telefonní předvolba + 40
PSČ 34100
Označení vozidel TS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terst (italsky Trieste, chorvatsky a slovinsky Trst, furlansky a německy Triest, maďarsky Trieszt, latinsky Tergeste) je přístavní město u Jaderského moře v Itálii, přímo na hranici se Slovinskem. Je hlavním městem autonomní oblasti Friuli-Venezia Giulia.[p 1] Na konci roku 2017 měl 204 338 obyvatel.

Terst býval nejdůležitějším přístavem Rakouska-Uherska, což mu vtisklo středoevropský a zároveň mnohonárodnostní ráz; vedle převládajících Italů zde žily komunity většiny národů a náboženství monarchie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Canal Grande v centru města byl zřízen v polovině 18. století.

Místo bylo osídleno již v neolitu, v 1. tisíciletí př. n. l. zde žili Venetové a Ilyrové. Římská kolonizace zde proběhla v 1. století př. n. l., Tergeste připomíná již Strabón[1] v době Augustově.

Po pádu Říma bylo město v rukou Byzance, následně jej roku 788 získali Frankové, později o něj usilovala Benátská republika. Od 6. století zde sídlilo biskupství; nejznámějším biskupem byl v 15. století humanista Aeneas Silvius Piccolomini, pozdější papež Pius II.

Terst s přilehlým vnitrozemím se stal součástí Habsburské monarchie v roce 1382, v jejímž rámci si zachoval autonomii až do 18. století. Rozvoj města se urychlil poté, co císař Karel VI. v roce 1719 prohlásil Terst svobodným přístavem, a jeho význam vzrostl tím, že se roku 1730 stal centrem správy Přímoří. V roce 1775 se Terst stal součástí dědičných zemí a krátce nato byl spojen s oblastí Goricí a Gradišky, zvanou Litorale.

V důsledku napoleonských válek Habsburská monarchie přišla o celé Přímoří (získalo je napoleonské italské království) a v roce 1809 se Terst stal součástí Ilyrských provincií, které byly přímo spravovány Francií. Po Napoleonově porážce v roce 1813 Rakousko tuto oblast vlastnilo znovu a tři roky poté ji přeměnilo na Ilyrské království. Po roce 1825 byl Terst s bezprostředním okolím odloučen od místní správy a podřízen přímo koruně. Roku 1849 bylo Ilyrské království zrušeno a v Terstu sídlil místodržící pro celou korunní zemi Přímoří. Ta se skládala se z markrabství Istrie (včetně ostrovů Kvarnerského zálivu), okněžněného hrabství Gorice a Gradiška a od nich odděleného Terstu. Po obnově ústavního života v monarchii v roce 1861 se Terst stal opět samostatnou korunní zemí Rakouského císařství a (v souvislosti s rakousko-uherským vyrovnáním součástí západní poloviny říše, Předlitavska). Získal samosprávu a byl zde i Terstský zemský sněm, v jehož čele stál zemský hejtman. Státní správa ovšem byla nadále organizována pro celé území Rakouského přímoří (společný místodržící).

Z hlediska hospodářského byl Terst největším a nejvýznamnějším přístavem Rakousko-Uherska. Zatímco koncem 19. století byl jedním z největších měst monarchie, dnes má méně obyvatel než před 100 lety. Ve druhé světové válce Terst okupovala Třetí Říše. Po válce jej nárokovala Jugoslávie, na rozdíl od Istrie však zůstal italský, protože se v rámci Svobodného území Terst nacházel v zóně A, která po zániku tohoto státního útvaru v roce 1954 připadla Itálii.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Kolem roku 1900 byl Terst jedním z literárních center Evropy. Svá díla tu psali James Joyce, Italo Svevo, Umberto Saba, Rainer Maria Rilke a další. Pochází odtud také několik spisovatelů slovinského jazyka, například Boris Pahor. Město má hned tři literární muzea: joyceovské, svevovské, třetí je věnováno Petrarcovi a Piccolominimu.

Terst byl městem mnoha jazyků, kultur a náboženství – vedle Italů zde žila početná komunita Němců, Slovinců, Srbů a Židů. Slovinská menšina existuje dodnes, nově přicházejí imigranti např. z Albánie.

Od 19. století působily ve městě obchodní školy, univerzita byla založena teprve roku 1924.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Radnice
Santa Maria Maggiore, vpravo San Silvestro
Castello Miramare

Staré město

 • Pozůstatky římského divadla a baziliky, z 1.století n. l.
 • Středem města prochází náměstí Piazza Unità d'Italia (náměstí Jednoty Itálie), kde stojí množství paláců, především z

19. století, včetně radnice (Palazzo del Municipio).

 • Hrad San Giusto, uprostřed Starého města; expozice historických zbraní a lapidárium římských památek. Z hradeb se nabízí kruhový výhled na město a okolí.
 • Gotická katedrála San Giusto, umístěná poblíž hradu.
 • Kostel Santa Maria Maggiore - trojlodní barokní bazilika jezuitů z 2. poloviny 17. století, fresky a vnitřní vybavení z let 1672-1717
 • Kostel San Silvestro - románská bazilika s kampanilou
 • Budova burzy
 • Mezi nejvýznamnější památky Terstu patří zámek Miramare, který dal v letech 18561860 zbudovat Maxmilián I. Mexický ve stylu tudorovské gotiky pro svou manželku Charlottu Belgickou; nachází se na pobřeží na severním okraji města.
 • Zámek Duino- Aurisina - bývalá rezidence patriarchů akvilejských, nyní v majetku rodiny Thurn-Taxisů

Muzea

 • Museo Sartorio - městské historické muzeum v paláci rodiny Sartorio
 • Museo Morpurgo - městské historické muzeum v paláci rodiny Morpurgo
 • Museo del mare (Muzeum námořní historie)


Divadla

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Terst sice přišel o část svého někdejšího významu, je však jedním z nejbohatších italských měst a vévodí žebříčkům kvality života.[2] Svůj význam si drží loděnice, zejména výroba lodních motorů. Své laboratoře tu mají také telekomunikační firmy (Alcatel). Sídlí zde několik kávových koncernů, z nichž nejznámější je Illy.

V 19. století se s obchodem rozmohlo také bankovnictví a pojišťovnictví (Lloyd Adriatico, Assicurazioni Generali). Město je domovem lodní společnosti Italia Marittima (dříve Lloyd Triestino), jedné z nejstarších dosud fungujících na světě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vůz unikátní Opicinské tramvaje na konečné v centru města

Město je dálničním přivaděčem napojeno na dálnici A4 (Turín–slovinská hranice), další silniční tahy vedou do Lublaně a do chorvatské Rijeky.

 • Železnice dorazila do Terstu od Vídně již roku 1857. Po rozpadu Rakouska-Uherska, kdy přístav ztratil na významu, se octl také mimo hlavní železniční trasy, neboť místní hlavové nádraží Trieste Centrale leží na odbočce z tranzitního tahu mezi Itálií a státy bývalé Jugoslávie. Terst má tedy časté vlakové spojení pouze s Benátkami a Udine, několik spojů zajíždí do Milána, Říma a dalších měst, avšak mezinárodní spoje chybějí.
 • Autobusy je suplují jen částečně (do Koperu či dále na Balkán, vnitrostátní autobusová doprava není v Itálii rozšířena). Dostupnost veřejnou dopravou proto není zdaleka ideální.

Městskou dopravu zajišťují autobusy, okrajově též Opicinská tramvaj.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Do roku 2017 bylo i správním centrem provincie Trieste, která byla tohoto roku zrušena.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • KLABJAN, BORUT: Češi a Slováci na Jadranu. Vztahy s Terstem a severním Jadranem v letech 1848-1948. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2014. ISBN 978-80-7308-470-7

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Geografia, V, 1, 9; VII, 5, 2.
 2. Trieste batte Aosta: è prima nella qualità della vita ilSole24ore.it, 19. 12. 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]