Franz Kafka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Franz Kafka
Fotografie Franze Kafky z roku 1906
Fotografie Franze Kafky z roku 1906
Narození 3. července 1883
Rakousko-Uhersko Praha, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 3. června 1924 (ve věku 40 let)
Rakousko Kierling u Klosterneuburgu, Rakousko
Povolání úředník pojišťovny, spisovatel
Stát rakousko-uherská, československá
Alma mater Karlo-Ferdinandova univerzita
Žánr povídky, novely
Literární hnutí moderna, předchůdce existencialismu,magického realismu, absurdního dramatu
Významná díla Proces, Zámek, Proměna
Vlivy Hamsun, Schopenhauer, Goethe, von Kleist, Kierkegaard, Altenberg, Dostojevskij, Dickens, Nietzsche, Flaubert, Walser, Weininger, Laforgue
Vliv na Pinter, Nabokov, Abe, Roth, Beckett, Camus, Musil, Fellini, Arendtová, Benjamin, Sartre, Singer, Borges, García Márquez, Fuentes, Kundera, Jančar, Rushdie, Murakami, Grass, Park, Vasquez, Filipacchi, Salinger, Lynch, Bukowski, Canetti, Klíma
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franz Kafka (3. července 1883, Praha3. června 1924, KierlingKlosterneuburgu; zřídka též František Kafka,[1] židovským jménem Anschel, אנשיל) byl pražský německy píšící spisovatel židovského původu a jeden z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století.[2][3]. Napsal tři romány Amerika, Proces, Zámek a povídku Proměna. Nikdy se neoženil. Byl nekuřák, abstinent a vegetarián. Onemocněl tuberkulózou. Téměř celý jeho život byl spjat s Prahou. Oskaru Pollakovi řekl: "Praha nepustí. Ani Tebe, ani mě. Tahle matička má drápy. To se člověk musí přizpůsobit nebo – . Ze dvou stran bychom ji museli podpálit, na Vyšehradě a na Hradčanech, pak by se nám snad podařilo uniknout".

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Franzovi rodiče Hermann a Julie Kafkovi

Franz Kafka se narodil ve Starém Městě pražském jako nejstarší syn židovského velkoobchodníka s galanterií Hermanna Kafky (1852-1931) a Julie Kafkové, rozené Löwyové (1856-1934, svatba v září 1882).[4] Matka Julie se narodila v Poděbradech (Jiřího náměstí čp. 17/28, na domě je od roku 2010 busta Franze Kafky od poděbradského rodáka akademického sochaře Jana Pichla). Pocházela z dobře situované českožidovské rodiny asimmilované k němectví. Spisovatelův rodný dům zvaný U věže (Zum Turm), který stál na rohu dnešních ulic Maiselovy a U radnice, později vyhořel. Na jeho místě vyrostl na počátku 20. století (1902) rohový činžovní dům (náměstí Franze Kafky čp. 24/3, Maiselova čp. 24/2) částečně inspirovaný původní podobou domu, jehož součástí je též dochovaný portál vyhořelé budovy. Na fasádě je pro upomínku připevněna pamětní busta od sochaře Karla Hladíka z 60. let (1966). K osobě Kafky odkazuje i současný název přilehlého náměstí Franze Kafky.

Kafka ve věku pěti let

Kafka měl pět mladších sourozenců. Oba bratři Georg (1885-1886) a Heinrich (1887-1888) zemřeli ve velmi útlém věku. Sestry Gabriele (Elli, 1889-1941, provdaná za Karla Hermanna), Valerie (Valli, 1890-1942, provdaná za Josefa Pollaka) a Ottilie (Ottla, 1892-1943, provdaná za českého právníka nežidovského původu Josefa Davida) se narodily v domě U Minuty na Staroměstském náměstí čp. 3/2 v Praze, později se staly oběťmi nacistického teroru a zemřely v koncentračních táborech.[4] Nejmilejší sestrou byla Ottilie. V pozdější době (1917-1918) u ní na statku v Siřemi strávil osm spokojených měsíců. Ottilie se kvůli svému manželovi Josefu Davidovi (1891-1962) naučila česky. Narodily se jim dcery Věra (Saudková 1921-2015, lékařka v Kašperských Horách) a Helena (Kostrouchová 1923-2005, nakladatelská redaktorka). Aby Ottla své děti uchránila, po zavedení norimberských zákonů se rozvedla. Dcery holocaust přežily, Ottla takové štěstí neměla. V Terezíně (má tam pamětní desku), do kterého byla deportována 3. srpna 1942 transportem AAw s registračním číslem 5285, pracovala jako dětská ošetřovatelka. V létě 1943 se obětavě starala o transport 1200 polských dětí z Bialystoku. Tyto děti a jejich opatrovníci byli později (3. října) posláni do Osvětimi a okamžitě zplynováni.

Otec Hermann (často na reklamě na vývěsních štítech jako Heřman) pocházel z českojazyčného prostředí jihočeského Oseka u Písku. Už jako dítě musel pomáhat s výdělkem. Po vesnicích okolo rodné obce prodával sponky, mašličky a spínací špendlíky. Chodil bos a omrzly mu nohy. Vypracoval se z podomního obchodníka na majitele textilního velkoobchodu. Velkoobchod v červenci 1918 prodal příbuznému své ženy Friedrichu Löwymu, vývěsní štít se však ani poté nezměnil. Za utržené peníze koupil pro své dcery činžovní dům v Bílkově ulici. Také Hermannovi bratři Filip v Kolíně a Heinrich v Litoměřicích obchodovali s galanterním zbožím. Se svým otcem Franz nevycházel dobře, což ovlivnilo nejen jeho dětství, ale i dílo (Dopis otci). Strýc Siegfried Löwy (1867 Poděbrady - 1942 Praha), bratr Franzovy matky, provozoval lékařskou praxi v Třešti po dobu téměř 25 let. Praxi ukončil v roce 1924 a dále pobýval v Třešti jako důchodce do roku 1932, kdy se přestěhoval do Prahy. Franz k němu jezdil na letní prázdniny. Franzovi býval dobrým příkladem a rádcem v letech dospívání a posléze i zdravotním rádcem v době jeho osudného onemocnění. V době okupace, předvečer svého transportu do koncentračního tábora v roce 1942 spáchal sebevraždu.

Po Praze se rodina přibližně 14krát stěhovala.

Studia a životní pouť[editovat | editovat zdroj]

Kafka nejprve navštěvoval Německou chlapeckou obecnou školu v Masné ulici  čp. 1000/16 (18891893), poté Německé státní gymnázium v zadním traktu paláce Golz-Kinských na Staroměstském náměstí  čp. 606/12 (18931901). V letech 19011906 studoval práva na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě a navštěvoval také přednášky germanistiky a dějin umění.[4] V roce 1902 se setkal s Maxem Brodem, rovněž studentem Karlo-Ferdinandovy univerzity a jejich přátelství trvalo až do Kafkovy smrti v roce 1924. V roce 1906 Kafka promoval a stal se doktorem práv.[4]

V roce 1907 začal pracovat a byl tři čtvrtě roku zaměstnán u pojišťovny Assicurazioni Generali na Václavském náměstí čp. 832/19 v Praze.[5] K místu v pražské filiálce mu dopomohla protekce. Od srpna 1908 až do svého předčasného penzionování v roce 1922 pracoval v Dělnické úrazové pojišťovně pro Království české (Arbeiter-Unfall-Versicherungs-Anstalt für das Königreich Böhmen) v ulici Na Poříčí čp. 1075/7,[4] nejprve jako koncipient, poté na různých pozicích tajemníka. Byl zde oblíben u spolupracovníků i nadřízených a dosáhl i nesporného kariérního úspěchu. I k tomuto zaměstnání měl podle všeho ambivalentní vztah – v korespondenci napsal, že „moje zaměstnání je pro mne nesnesitelné, protože odporuje ... mému jedinému povolání, a tím je literatura“; lze však najít i pasáže, z nichž vysvítá hrdost nad vykonanou prací a dosaženou pozicí.[6]

V roce 1908 publikoval své první texty v mnichovském časopise Hyperion a v Brodově almanachu Arkadia. Později některé své povídky veřejně četl.

Dle jeho přítele Maxe Broda byl Kafka vždy velmi pečlivě, ale nenápadně oblečen. Neměl rád vulgární vtipy, byl vždy usměvavý, laskavý. Jeho snad jedinou chybou bylo, že se velmi podceňoval.

Na podzim 1917 začal trpět tuberkulózou. Tehdy bydlel v Schönbornském paláci v ulici Tržiště čp. 365/15 na Malé Straně (na fasádě je pamětní deska). V práci dostává tříměsíční volno na zotavenou (které se ovšem protáhlo na 8 měsíců) a odjíždí na venkov do obce Siřem, kde hospodaří jeho sestra Ottla, provdaná za Josefa Davida, manžela nežidovského původu (jeho rodina tu vlastní několik stavení). Je to právě Siřem, kterou považují někteří literární historici za inspiraci Kafkova enigmatického Zámku (ačkoli jej začal psát ve Špindlerově Mlýně). V roce 1922 kvůli nemoci opustil Kafka své zaměstnání v pojišťovně definitivně a v roce 1924 zemřel.

Zralá léta[editovat | editovat zdroj]

Důležitou úlohu v Kafkově životě hrála Milena Jesenská, první překladatelka jeho prózy do češtiny. Přestože se setkali pouze dvakrát, udržovali spolu intenzivní korespondenční styk, který přetrval téměř až do Kafkovy smrti. Jesenská seznámila českou veřejnost s jeho dílem. Kromě ní jeho díla do češtiny překládali Pavel Eisner, Jan Grmela, na vydání jeho děl se podílel i Josef Florian.

Hrob Franze Kafky a jeho rodičů na Novém židovském hřbitově

V roce 1923 se odstěhoval do Berlína, aby se odpoutal od rodiny a mohl se soustředit na psaní. Zde žil s 25letou Dorou Diamantovou z ortodoxní židovské rodiny. V Berlíně bydlel na 3 adresách: do 15. listopadu 1923 dnes už neexistující dům na Steglitzer Miquelstraße 8, od 15. listopadu 1923 do 1. února 1924 vila v Grunewaldstraße 13 v Berlíně-Steglitz (2 pokoje v prvním patře, pamětní deska), od 1. února 1924 dnešní Zehlendorfer Busseallee 7-9.[7]

Kafka byl přesvědčený sionista. Odebíral pražský sionistický list Selbstwehr a učil se pilně hebrejsky. Z Kafkových deníků plyne, že snil o životě v Zemi izraelské. Podle vyprávění jeho sestry Ottly svůj sen neuskutečnil, protože chtěl odejít s ní, ale ona si vzala Čecha Josefa Davida, jehož ze srdce milovala.

Podle svých přátel byl Kafka zábavný a citlivý společník.[8] Byl nekuřák, a po značnou část svého života vegetarián. Když ho lékaři přesvědčili, aby kvůli pokročilé tuberkulóze začal jíst maso, jeho vegetariánství na sebe vzala Ottla. O svých zvycích napsal Felicii Bauerové: „Samozřejmě nepiju alkohol, kafe a čaj a většinou nejím čokoládu.“ To však nutně neplatí pro jeho románové hrdiny. Kupříkladu hlavní postava Zámku, zeměměřič K., má kávu v oblibě.

Podle dobových svědectví se již za Rakouska zajímal o českou politiku, značně přispíval na politické vězně a byl nejméně jednou předveden. Aby mohl ráno přijít včas do práce, zaplatil kauci za své propuštění.

Část svého života prožil v sanatoriích a lázních v Čechách, na Slovensku (osm měsíců v Matliarech), v Rakousku i v Německu. Ke konci života pak z nutnosti. Léčil se i v Itálii a Švýcarsku. 3 června 1924 zemřel na tuberkulózu hrtanu v sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu v Dolním Rakousku.

Pohřben je v rodinné hrobce na Novém židovském hřbitově na pražském Žižkově (Izraelská 1). Je tam pohřben i jeho otec a matka. Jeho sestry, které zahynuly v nacistických koncentračních táborech na území okupovaného Polska, tam mají pamětní desku.

Kafka v závěti (dva neodeslané dopisy Maxu Brodovi) žádal, aby byla zničena veškerá jeho neuveřejněná díla, dopisy a deníky. Dora Diamantová poctivě všechny rukopisy, které měla, zničila (část zničilo berlínské gestapo), ale jeho přítel Max Brod závěť nerespektoval a jeho dílo vydal.

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Kafkův poměr k ženám byl více než komplikovaný. Přesto navázal vztahy s několika ženami. V roce 1912 se Kafka setkal s úřednicí Felice Bauerovou. Byl s ní dvakrát zasnouben (1914 a 1917), ale vztah definitivně skončil v roce 1917. Dalšími ženami v Kafkově životě byly Julie Wohryzková, s níž v letech 19181920 prožil krátký vztah a zasnoubil se s ní, a později jeho vídeňská přítelkyně Milena Jesenská. Poslední ženou v Kafkově životě a jeho družkou byla Dora Diamantová, původem z Polska, se kterou prožil ještě osm měsíců v Berlíně a v rakouských sanatoriích.

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Kafkovou mateřštinou byla němčina, ale hovořil také česky a francouzsky. V dopise Mileně Jesenské v květnu 1920 napsal: Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci. Ačkoli byl Žid, kvalita výuky hebrejštiny v té době poskytovaná v rámci židovského náboženství na školách byla kolísavá, z čehož se usuzuje, že hebrejsky téměř vůbec neuměl.[5] Moderní hebrejštinu se Kafka později učil spolu s Miriam Singerovou u Jiřího Mordechaje Langera a zvládl ji do té míry, že s Langerem mluvil hebrejsky o prvních letadlech, která se tehdy vznášela nad Prahou.[8]

Pražské adresy[editovat | editovat zdroj]

Většinu svého života prožil v historickém centru Prahy na Starém Městě, v těsné blízkosti někdejšího ghetta. Jeho rodina bohatla, proto se často stěhovala, ale přesto se všechna bydliště nalézala v bezprostřední blízkosti Staroměstského náměstí na ploše sotva jednoho čtverečního kilometru. Kafkův učitel hebrejštiny Friedrich Thieberger vzpomínal, že když jednou hleděli z oken bytu Kafkových rodičů v Oppeltově domě dolů na Staroměstské náměstí, Franz ukazoval na jednotlivé budovy: "Tady bylo mé gymnázium, tam za ním je vidět univerzitu a kousek nalevo je můj úřad. V tomhle malém kruhu" – a opsal prstem pár malých kroužků – "je uzavřen celý můj život".

 • Pražské adresy jsou očíslovány, ostatní události jsou odraženy:
  • rodina: Staroměstské náměstí čp. 548/20 - v tomto nárožním domě bydlela matka Julie před svatbou.
  • rodina - 1882 (září): hotel Goldhammer, Staroměstské náměstí čp. 928/8 (kdysi 12) - zde rodiče Hermann a Julie slavili svatbu; zde měli také svůj první obchod
 • 1/ 1883-1885: rodný dům U Věže (Zum Turm), náměstí Franze Kafky čp. 24/3 (dříve Mikulášská 9, později U Radnice 5) - zde se Franz Kafka narodil 3. července 1883 a 10. července byl podle židovské tradice obřezán. Stará prelatura benediktinského kláštera z let 1717-1730 byla v roce 1897 poničena požárem a stržena. Na jejím místě byl roku 1902 postaven architektem Rudolfem Kříženeckým nový o patro vyšší dům, do kterého byl zabudován původní portál. Na rohu je pamětní deska s bustou a textem Zde se 3.7.1883 narodil Franz Kafka (1966, Karel Hladík).[9][10]
 • 2/ 1885 (květen-prosinec): Václavské náměstí čp. 802/56, zde se narodil bratr Georg 11. září 1885, dům se nezachoval.
 • 3/ 1885 (prosinec) - 1887: Dušní konskripční číslo V/187 - zde zemřel na konci roku 1886 bratr Georg na spalničky a 27. září 1887 se zde narodil bratr Heinrich. Dům se nedochoval.
 • 4/ 1887 (konec roku) - 1888: Pařížská č. 6 (dříve Mikulášská), zde zemřel pětiměsíční bratr Heinrich, dům neexistuje.
 • 5/ 1888 (srpen) - 1889 (květen): Sixtův dům, Celetná čp. 553/2
 • 6/ 1889 (červen) - 1896 (září): dům U Minuty, Staroměstské náměstí čp. 3/2, 1. patro, žil zde po celou dobu základní školy i první roky střední školy, otec v domě měl i obchod, zde se narodily všechny jeho sestry (1889-1892).
 • 7/ 1896 (září) - 1907 (červen): dům U Tří králů, Celetná čp. 602/3 - zde měl svůj první vlastní pokoj a tady podnikl své první literární pokusy. Mezi zářím 1896 a květnem 1906 v tomto domě provozoval otec Hermann svůj obchod.
  • pobyt mimo Prahu - prázdniny v letech 1900-1907: Malé náměstí čp. 131/9, Třešť - sem opakovaně jezdil Kafka ke svému strýci MUDr. Siegfriedu Löwymu na letní prázdniny. Profese strýce a prostředí byly pro Franze inspirací k napsání povídky Venkovský lékař. Na naléhání svého synovce lékař zavrhl kočár s koňským spřežením a zakoupil si motorové kolo (jízdní kolo opatřené benzinovým výbušným motorem značky PUCH), stal se tak průkopníkem motorismu na Vysočině. Jeho nový dopravní prostředek přezdívali spoluobčané „smrdutý čert“. Později si pořídil motocykl značky Laurin a Klement. Na domě byla 12. listopadu 2001 odhalena busta Franze Kafky, kterou vytvořil třešťský rodák akademický sochař František Häckel.[11][12]
  • školní docházka - 1901-1906: Německá Karlo-Ferdinandova univerzita, výuka v a/ Karolinu, Železná čp. 541/9 (roku 1882 se univerzita rozdělila na českou a německou, Němci vstupovali z Železné ulice, Češi z Ovocného trhu 560/5); b/ Klementinum (přednášky z dějin umění); c/ Clam-Gallasův palác, Husova čp. 158/20 (státovědné přednášky) - vystudoval právo, koketoval i s jinými obory (nejdříve se na 2 týdny zapsal na chemii, v 2. semestru si zapsal germanistiku). Poslední zkoušku složil 13. června, titul doktor práv získal 18. června 1906.
  • práce - 1906 (1. dubna - ?): Štorchův dům, Staroměstské náměstí čp. 552/16 - praxe (jako koncipient) u pražského advokáta Richarda Löwyho
  • rodina - 1906 (květen) - 1912 (září): palác Hrzánů z Harasova, Celetná čp. 558/12 - rodiče zde provozovali svůj velkoobchod v 1. patře. Na fasádě je pamětní deska s textem: Julie a Hermann Kafkovi, rodiče Franze Kafky, provozovali zde v letech 1906-1912 velkoobchod galanterním a střižním zbožím.
  • práce - 1906 (1. října) - 1907: povinná (neplacená) roční praxe u soudu - 1. semestr - Zemský civilní soud, Ovocný trh čp. 587/14. Dnes je v budově Obvodní soud pro Prahu 1 a pro Prahu 7.
  • práce - 1907 (? - 30. září): povinná (neplacená) roční praxe u soudu - 2. semestr - Trestní soud, Karlovo náměstí čp. 6/20
 • 8/ 1907 (červen) - 1913 (listopad): dům U Lodi (Zum Schiff), Pařížská čp. 883/ 36 (dříve Mikulášská), 4. patro - první léta, kdy pracoval krátce v Assicurazioni Generali a později v Dělnické úrazové pojišťovně, napsal zde povídky Ortel (během jedné noci 22.-23. září 1912) a Proměna. Dům byl luxusní, byl postaven po asanaci (měl výtah a byty měly samostatné koupelny), žilo tam jen 14 rodin. V roce 1945 byl dům zničen dělostřeleckou palbou a ruiny byly srovnány se zemí. Na místě někdejšího domu byl v 70. letech 20. století postaven hotel Intercontinental.
  • práce - 1907 (1. listopad) - 1908 (15. červenec): pojišťovna Assicurazioni Generali (pražská filiálka italské pojišťovny), Václavské náměstí čp. 839/19 - práce mu nevyhovovala, neboť musel pracovat od 8.00 až do 19.00, 20.00 nebo někdy dokonce 20.30 hodiny.
  • práce - 1908 (30. srpna) - 1922 (1. července): Dělnická úrazová pojišťovna pro Království české (Arbeiter-Unfall-Versicherungs-Anstalt für das Königreich Böhmen), ulice Na Poříčí čp. 1075/7 - udělal rychlou kariéru, z pomocného úředníka se během 5 let vypracoval na vicesekretáře firmy. Ve firmě pracoval 14 let. V roce 1922 byl ze zdravotních důvodů předčasně penzionován. Úřadoval od 8.00 do 14.00 hodin. Pak od 15.00 do 19.30 spal, následovala procházka a rodinná večeře. Na tu navazovalo psaní do dvou do tří v noci. Nyní je v budově hotel Mercure. Ve vstupní hale je busta na kovovém trojhranném podstavci.
  • rodina - 1912 (říjen) - 1918 (červenec): palác Golz-Kinských, Staroměstské náměstí  čp. 606/12 - otec provozoval svůj obchod v přízemí vpravo, v průchodu je bronzová pamětní deska (odhalená 6. dubna 2000) s dvojjazyčným česko-anglickým textem: Zde býval obchod se střižním a galanterním zbožím Hermanna Kafky, otce Franze Kafky. On this site stood the haberdashery shop of Hermann Kafka, the father of Franz Kafka. Dnes se tam nachází knihkupectví.
 • 9a/ 1913 (listopad) - 1914 a znovu 1918-1924 s výjimkami, kdy pobýval na léčení: Oppeltův dům, Staroměstské náměstí čp. 934/5 (dříve 6), horní patro. Na konci 2. světové války byl silně poškozen a zrestaurován byl v roce 1946, ovšem bez horního podlaží, takže Kafkův byt již neexistuje.
 • 10/ 1914 (srpen): Bílkova čp. 868/10 - u sestry Valli, která byla pryč. Zde začal psát román Proces.
 • 11/ 1914 (září) - 1915 (únor): Polská (dříve Nerudova) čp. 1532/48 - u sestry Elli
 • 12/ 1915 (únor - březen): Bílkova čp. 868/10 - stejná adresa, ale jiný byt než v srpnu 1914.
 • 13/ 1915 (březen) - 1917 (únor): - dům u Zlaté štiky, Dlouhá čp. 705/16 (dříve 18), 5. patro
 • 14/ 1916 (listopad) - 1917 (březen): Zlatá ulička čp. 22 na Pražském hradě, dům pronajat jeho sestře Ottle, chodil sem psát, na noc se vracel do svého bytu v Dlouhé ulici. Napsal zde většinu povídek sbírky Venkovský lékař. Na fasádě modrého domku je pamětní deska s textem Zde žil Franz Kafka.
 • 15/ 1917 (březen-září): Schönbornský palác, Tržiště čp. 365/15 - pronajal si dvoupokojový byt pro sebe a pro svou snoubenku Felice. V noci z 12. na 13. srpna 1917 zde utrpěl první vážné plicní krvácení. 4. září mu byla diagnostikována plicní tuberkulóza. Dnes je v budově ambasáda Spojených Států Amerických. Na fasádě je pamětní deska s dvojjazyčným textem V tomto domě žil a tvořil v roce 1917 spisovatel Franz Kafka. The writer, Franz Kafka lived and worked in this building in 1917. American Embassy Prague.
 • 9b/ 1918-1924: opět Oppeltův dům - viz 9a
  • pobyt mimo Prahu - 1923 (? - 15. listopadu): Steglitzer Miquelstraße 8, Berlín - dům se nedochoval.
  • pobyt mimo Prahu - 1923 (15. listopadu) - 1924 (1. února): vila v Grunewaldstraße 13, Berlíně-Steglitz - 2 pokoje v prvním patře, pamětní deska s textem Der österreichische Dichter Franz Kafka, geboren am 3. Juli 1883 in Prag, verstorben am 3. Juni 1924 in Wien/Klosterneuburg, wohnte in diesem Hause vom 15. November 1923 bis zum 1. Februar 1924. Die Republik Österreich.
  • pobyt mimo Prahu - 1924 (1. února - ?): dnešní Zehlendorfer Busseallee 7-9, Berlín
  • pobyt mimo Prahu - 1924 (duben): Sanatorium Wienerwald, Ortmann/Pernitz, Dolní Rakousy
  • pobyt mimo Prahu - 1924 (10. dubna - ?): Všeobecná nemocnice (Allgemeines Krankenhaus) Vídeň, Laryngologická klinika Dr. Markuse Hajka. Vícelůžkový pokoj. V oblečení vážil méně než 50 kg.
  • pobyt mimo Prahu - 1924 (duben - 3. června): Sanatorium Hoffmann, Hauptstraße 187, Kierling u Klosterneuburgu, Dolní Rakousy - zde zemřel na tuberkulózu 3. června. V budově je pamětní síň Franze Kafky.
  • pohřeb - 1924 (11. června): Nový židovský hřbitov, Izraelská, Žižkov - hrob (číslo 21 – 14 – 21) Franze Kafky a jeho rodičů. Náhrobek má tvar šestibokého krystalu s daty pohřbených na čelní stěně, je dílem architekta Leopolda Ehrmanna, renovátora smíchovské synagogy. Naproti na zdi má pamětní desku nejlepší Kafkův přítel a propagátor jeho díla Max Brod, který je pohřben v Izraeli.[13] Na desce je text: Památce Dr. Maxe Broda, pražského rodáka, spisovatele a myslitele, průkopníka české literatury v zahraničí, přítele Franze Kafky a vykladatele jeho díla. Židovská náboženská obec.
  • pomník - odhalen 4. prosince 2003: pomník mezi kostelem sv. Ducha s Španělskou synagogou - socha Franze Kafky sedícího na ramenou bezhlavé postavy. Je vysoká 3,75 m, váží 700 kg. Sochař Jaroslav Róna se inspiroval povídkou Popis jednoho zápasu. Postava je rozkročena a tak symbolizuje dva světy. Jednou nohou stojí v bývalém Židovském městě a druhou na Starém Městě pražském, neboť právě tudy probíhá hranice.

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

6 členů rodiny zemřelo během holocaustu: všechny sestry, švagr Josef Pollak, neteř Hanne, synovec Felix

 • A1. Hermann Kafka (1852-1931) ∞ 1882 Julie, rozená Löwy (1855-1934)
  • B1. FRANZ KAFKA (1883-1924)
  • B2. Georg Kafka (1885-1886)
  • B3. Heinrich Kafka (1887-1888)
  • B4. Gabrielle (1889-1941) ∞ Karl Hermann (1885-1939)
   • C1. Felix Hermann (1911-1940 tyfus)
   • C2. Gerti (1912-1972)
   • C3. Hanne (1920-1941)
  • B5. Valerie (1890-1942) ∞ Josef Pollak (1882-1942)
   • C1. Marianne (1913-2004)
   • C2. Lotte (1914-1931)
  • B6. Ottilie (1892-1943) ∞ 1920 Dr. Josef David (1891-1962), rozvedeni
   • C1. Věra (1921-2015) 1.∞ Karel Projsa (1912-1972), 2.∞ Erik Adolf Saudek (1904-1963, utopil se) - 5 dětí z 2. manželství
    • D1. Vladimír
    • D2. Vojtěch (znovu přeložil Kafkův Dopis otci)
    • D3. Anna
    • D4. Josef (+ 5letý na leukemii)
    • D5. František
   • C2. MUDr. Helena (1923-2005) ∞ MUDr. Zdeněk Kostrouch
    • D1. ?
    • D2. ?

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Za nejdůležitější Kafkovy práce jsou všeobecně považovány romány Proces, Nezvěstný (též zvaný Amerika), Zámek a povídka Proměna. Stěžejní část Kafkova díla byla za jeho života téměř neznámá, publikoval jen několik povídek. Proslulým autorem se Kafka stal až po své smrti, zejména po 2. světové válce, a dnes patří ke klasikům literatury 20. století a jedněm z největších inovátorů románové formy vyprávění. Důležitými motivy jeho tvorby jsou pocity vyřazenosti a izolovanosti. V kontrastu s tím je často humorné a ironické líčení. Dalším podstatným rysem tvorby jsou hrdinové, kteří se stávají předmětem ponižování. Ukončení příběhů jsou zpravidla tragická a bezvýchodná.

Povídky vydané za života[editovat | editovat zdroj]

Pomník Franze Kafky v Praze od Jaroslava Róny
 • Ein Damenbrevier, 1909.
 • Gespräch mit dem Beter, 1909.
 • Gespräch mit dem Betrunkenen, 1909.
 • Die Aeroplane in Brescia, 1909.
 • Großer Lärm, 1912.
 • Betrachtung, 1913 (česky Rozjímání).
 • Das Urteil, 1913 (česky Ortel).
 • Der Heizer, 1913 (česky Topič). První kapitola románového fragmentu Der Verschollene (česky Nezvěstný).
 • Die Verwandlung, 1915 (česky Proměna).
 • Der Mord, 1918. Jiná verze nazvaná Ein Brudermord, 1919.
 • In der Strafkolonie, 1919 (česky V kárném táboře).
 • Ein Landarzt, 1918 (česky Venkovský lékař).
 • Der Kübelreiter, 1921 (česky Jezdec na uhláku).
 • Ein Hungerkünstler, 1922 (česky Umělec v hladovění).

Díla vydaná posmrtně[editovat | editovat zdroj]

 • Beschreibung eines Kampfes, 19041905 (česky Popis jednoho zápasu).
 • Hochzeitsvorbereitungen auf dem Lande, 19071908 (česky Svatební přípravy na venkově).
 • Der Dorfschullehrer, 19141915 (česky Obří krtek). Brodův titul Der Riesenmaulwurf.
 • Blumfeld, ein älterer Junggeselle, 1915.
 • Der Gruftwächter, 19161917.
 • Der Jäger Gracchus, 1917 (česky Myslivec Gracchus). Titul vydán Brodem.
 • Beim Bau der Chinesischen Mauer, 1917 (česky Na stavbě čínské zdi).
 • Eine alltägliche Verwirrung, 1917. Titul vydán Brodem.
 • Brief an den Vater, rukopis 1918 (česky Dopis otci).
 • Kleine Fabel, 1920. Titul vydán Brodem.
 • Der Geier, 1920 (česky Sup).
 • Forschungen eines Hundes, 1922 (česky Výzkumy jednoho psa).
 • Der Bau, 19231924. Titul vydán Brodem.
 • Der Prozeß, rukopis z let 19141915; vydáno 1925 (česky Proces) – hlavní postava Josef K. je v den svých 30. narozenin zatčen a obviněn. Zpočátku se K. brání a snaží se zjistit příčinu svého zatčení, ale postupem času začíná věřit ve svou vinu.
 • Das Schloß, rukopis z roku 1922; vydáno 1926. Románový fragment (česky Zámek).
 • Amerika, první náčrty 1912; vydáno 1927. Románový fragment (česky Amerika nebo Nezvěstný). Brodův titul Amerika nahradil původně Kafkou zamýšlený název „Der Verschollene“ (Nezvěstný). Je to příběh mladíka cestujícího do Ameriky na lodi, postupně v Americe bydlící u svého přítele. Jako další Kafkova díla, i tady je epická část velmi nevýrazná, spíše slouží pro vykřičení pocitu nevinně odsouzeného, bezvýchodně bloudícího. V tomto stavu se ovšem Kafka nevyhýbá třeba i úsměvným momentům, které nás z patologického pocitu vytrhávají a dávají nám se s ním vlastně smířit. Nedokončenost tohoto díla není na škodu, jelikož vedle myšlenky odsouzení je jakékoli přirozené vyústění zbytečné.

Osobní pozůstalost[editovat | editovat zdroj]

Dále se zachovala jeho soukromá korespondence, která nevybočuje ze stylu jeho psaní. Lze z ní usuzovat, že Kafkovi nechyběl smysl pro vtip a lehkou ironii.

Významný dokument Kafkova života i jeho doby představují dopisy (přítelkyni Mileně Jesenské, snoubence Felici Bauerové, sestře Ottle a rodině) a deníky.

 • Dopisy Mileně
  • uspoř., úvodní stať a pozn. naps. František Kautman; z němčiny přel. Hana Žantovská; výňatky z dopisů M. Jesenské M. Brodovi přel. Josef Čermák, 1. vyd., Praha : Academia, 1968
 • Dopisy Felici
  • z němčiny přel. Viola Fischerová; doslovem opatřil Erich Heller, 1. vyd., Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 1999, 966 stran

Kromě toho se zachoval též Kafkův soukromý deník z let 19021924.

V červnu 2015 došlo v Izraeli k precedentnímu rozhodnutí, které se týkalo Kafkovy pozůstalosti. Nejvyšší izraelský soud totiž došel k závěru, že dědička Eva Hoffeová, které její matka - sekretářka Maxe Broda - odkázala kufr Kafkových písemností, jenž Brod odvezl v roce 1939 z Evropy do Palestiny, je povinna veškerý materiál odevzdat izraelské národní knihovně. Eva Hoffeová Kafkovu pozůstalost v roce 2007 zdědila spolu se svou - již zesnulou - sestrou a odmítla ji poskytnout literárním vědcům. Z tohoto zdroje Esther Hoffeová koncem osmdesátých let za milión liber prodala německé národní knihovně celý původní rukopis románu Proces. Písemnosti jsou uložené v sejfech jedné nejmenované izraelské banky a podle literárních vědců obsahují i doposud nezveřejněné dopisy či povídkové náčrty a s největší pravděpodobností i řadu Kafkových kreseb. Max Brod totiž přiznal, že z písemností, které se mu podařilo zachránit, zveřejnil pouze převážnou část, ale nikoli vše. Proti rozhodnutí soudu již neexistuje odvolání.[14]

Kafkovi pokračovatelé[editovat | editovat zdroj]

Hledání smyslu lidské existence a především existencialismus přivedly na podobnou cestu i další spisovatele. Mezi české následovníky či pokračovatele Franze Kafky jsou v různých etapách své tvůrčí činnosti řazeni například: Ludvík Vaculík, Bohumil Hrabal, Karel Pecka, Jan Kameníček, Libuše Moníková a další tvůrci.[15] Odkazy na Kafkovy knihy se objevují v dílech světové literatury.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Woran starb Kafka? [online]. www.franzkafka.de, [cit. 2014-03-23]. Smuteční oznámení v češtině. Dostupné online.  
 2. The 100 Most Influential Writers of All Time. Příprava vydání J. E. Luebering. [s.l.] : The Rosen Publishing Group, 2009. ISBN 9781615300969. Kapitola Franz Kafka.  
 3. BURT, Daniel S.. The Literature 100: A Ranking of the Most Influential Novelists, Playwrights, and Poets of All Time. [s.l.] : Facts On File, 2009. 541 s. ISBN 9780816062676. Kapitola Franz Kafka. (anglicky) 
 4. a b c d e www.kafkamuseum.cz - Životopis [online]. www.kafkamuseum.cz, [cit. 2009-09-02]. Dostupné online.  
 5. a b WAGENBACH, Klaus. Franz Kafka. Praha : Mladá fronta. Kapitola C. K. státní gymnázium s německým jazykem vyučovacím na Starém městě pražském.  
 6. KOCH, Hans-Gerd. Kafkovy továrny. Praha : Památník národního písemnictví, 2003. ISBN 80-85085-63-1. S. 29.  
 7. KRUSE, Christiane. Wer lebte wo in Berlin. [s.l.] : Prestel, 2008. ISBN 978-3-7913-3915-3. S. 46.  
 8. a b BONDYOVÁ, Ruth. Víc štěstí než Rozumu. Praha : Argo, 2003. 241 s. ISBN 80-7203-547-9. Kapitola Kolem Kafky.  
 9. SALFELLNER, Harald. Franz Kafka and Prague. Praha : Vitalis, 1998. ISBN 80-85938-35-9. S. 38-39. (anglicky) 
 10. ČERMÁK, Josef. Prahou Franze Kafky. Praha : Albatros, 2008. 56 s. ISBN 978-80-00-02180-5. S. 5-11.  
 11. www.servertrest.trest.cz - Franz Kafka a Třešť [online]. Sestavila Alena Veliká, IC Třešť, [cit. 2015-09-04]. Dostupné online.  
 12. JINDRA, Jan; MATYÁŠOVÁ, Judita. Na cestách s Franzem Kafkou. Slavná i neznámá místa v Čechách a Evropě. Praha : Academia, 2009. 174 s. ISBN 978-80-200-1708-6. S. 40-41.  
 13. KOVAŘÍK, Petr. Klíč k pražským hřbitovům. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 372 s. ISBN 80-7106-486-6. S. 238-239.  
 14. http://www.dailymail.co.uk/news/article-3146148/Court-forces-Israeli-woman-hand-rare-collection-Kafka-manuscripts-state-s-national-library.html [online]. .  
 15. KAUTMAN, F.: Franz Kafka v dílech nové české prózy. Praha, 1992.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Slovníková a encyklopedická hesla

 • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London : Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky) 

Biografie a biografická díla v češtině

 • ADLER, Jeremy. Kafka a Praha. Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 1991.  
 • BROD, Max. Franz Kafka : životopis. Praha : Odeon, 1966.  
 • BROD, Max. Franz Kafka : životopis. 2., upr. vyd. Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 2000. 228 s.  
 • BUBEROVÁ-NEUMANNOVÁ, Margarete. Kafkova přítelkyně Milena. 2.. vyd. Praha : Mladá fronta, 1992. 227 s.  
 • ČERMÁK, Josef. Prahou Franze Kafky. Praha : Albatros, 2008. 56 s. ISBN 978-80-00-02180-5.  
 • ČERMÁK, Josef. Zápas jménem psaní : o životním údělu Franze Kafky. Brno : B4U, 2009. ISBN 978-80-87222-11-9.  
 • FISCHER, Ernst. Kafka Musil Kraus. Praha : Československý spisovatel, 1965.  
 • GRÖNZINGER, Karl Erich. Kafka a kabala. Praha : Rynka, 1998.  
 • JINDRA, Jan; MATYÁŠOVÁ, Judita. Na cestách s Franzem Kafkou. Slavná i neznámá místa v Čechách a Evropě. Praha : Academia, 2009. 174 s. ISBN 978-80-200-1708-6.  
 • KÁLLAY, Karol. Franz Kafka a Praha. Praha : Slovart, 1996.  
 • KAUTMAN, František. Franz Kafka. 3. vyd. Praha : Academia, 1996.  
 • KOVÁŘ, Jaroslav. Franz Kafka. Brno : CERM, 1994.  
 • NEJDLOVÁ, Romana. Amšel : syn Hermanna Kafky. Příprava vydání Jan Šulc. Praha : Galén, c2013. 566 s. ISBN 978-80-7262-941-1.  
 • ROBERT, Marthe. Sám jako Franz Kafka. Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 2001.  
 • ROHAN, Bedřich. Kafka bydlel za rohem : vzpomínky na Prahu dvacátých a třicátých let. Praha : Brána, 1997.  
 • WAGENBACH, Klaus. Franz Kafka. Praha : Mladá fronta, 1967.  

Biografie v němčině

 • STACH, Reiner. Kafka. Die Jahre der Entscheidungen. Frankfurt am Main : S. Fischer, 2002. 673 s.  
 • STACH, Reiner. Kafka. Die Jahre der Erkenntnis. Frankfurt am Main : S. Fischer, 2008. 729 s.  
 • STACH, Reiner. Kafka. Die frühen Jahre. Frankfurt am Main : S. Fischer, 2014. 608 s.  
 • WAGENBACH, Klaus. Franz Kafka. Bilder aus seinem Leben. Berlin : Wagenbach, 2008. 253 s.  
 • WAGNEROVÁ, Alena. Im Hauptquartier des Lärms. Die Familie Kafka aus Prag. Frankfurt am Main : Fischer Taschenbuch Verlag, 2001.  </ref>

Další díla ke Kafkově životě a díle v češtině

 • BROD, Max. Život plný bojů : autobiografie. Praha : Mladá fronta, 1966. 316 s.  
 • CANETTI, Elias. Druhý proces : Kafkovy dopisy Felici. Překlad Viola Fischerová. 2., v tomto překladu 1. vyd. Praha : Prostor, 2004. 179 s. Doslov: Jiří Stromšík.  
 • ČERNÁ, Jana. Adresát Milena Jesenská. 3. české, 2. dopl. vyd. Praha : Torst, 2014. 189 s. ISBN 978-80-7215-481-4.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]