Karolinum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Klementinum.
Tento článek pojednává o stavbě. O nakladatelství pojednává článek Nakladatelství Karolinum.
Vstupní dvůr Karolina podle návrhu arch. Fragnera, pohled z Ovocného trhu

Karolinum (spisovná výslovnost je podle PČP a SSJČ [karolínum][pozn 1]), původně lat. Collegium Carolinum, neboli Karlova kolej – jméno je odvozeno od zakladatele Karla IV.) je komplex staveb – nejstarší univerzitní kolej ve střední Evropě – nacházející se na Starém MěstěPraze, na rohu Ovocného trhu a Železné ulice, jižně od Staroměstského náměstí. Velká aula Karolina je známá zejména jako místo imatrikulací a promocí absolventů Univerzity Karlovy. Méně známé je, že ve výklenku Velké auly se nachází kaple, která je stavebně umístěna na zvenku viditelném gotickém arkýři.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova Karolina s gotickým arkýřem v ulici Ovocný trh
Podoba Karolina v roce 1711 před barokní přestavbou

Kolej vznikla rozšířením a úpravami rozlehlého paláce Johlina či Jana Rotleva, královského mincmistra a bankéře z Kutné Hory. Listinou z 28. srpna 1383 prodal kamenný palác s věžemi, kaplí a 141 okny králi Václavu IV., čímž údajně zachránil svého syna Martina, kterému hrozil trest smrti za tasení meče při soudním jednání. Král pak roku 1383 dům daroval Karlově koleji.

Karolinum bylo několikrát přestavováno: poprvé v letech 1383–1386 pro účely univerzity, podruhé pro účely právnické fakulty jezuitů. Zásadní barokní přestavbu provedl v letech 17161718 František Maxmilian Kaňka z podnětu rektora, profesora práv Václava Xavera Neumanna z Puchholtze. Dále byl stavební komplex modernizován 1882 Josefem Mockerem, v letech 19461968 byl celý areál rekonstruován podle projektu Jaroslava Fragnera a v letech 19961998 ve stejném stylu upraven architektem Tomášem Šantavým.

V době po bitvě na Bílé hoře bylo sídlem právnickélékařské fakulty, za první republiky pak Německé univerzity v Praze.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Karolinum – kašna se lvy, Stanislav Hanzík, 1972

V současnosti je Karolinum sídlem rektora a centrálních institucí Univerzity Karlovy, zasedá zde akademický senát a slouží ke slavnostním a reprezentačním účelům, jako např. promoce, imatrikulace apod.

Hlavní budova Karolina čp. 541 mezi ulicemi Železná, Kamzíková a Ovocný trh (Hafenekrovo křídlo, rektorské křídlo, jihovýchodní dům) je národní kulturní památkou, celý areál mezi Celetnou ulicí (čo. 14–20) a Ovocným trhem (čo. 5 a 7) s domy čp. 559 (Bubnovský dům s dvorním křídlem a ohradní zdí), 560 (dům U Nožičků s jižním dvorním objektem a Rektorskou věží), 561 (dům U Sv. Jana s dvorním objektem) a 562 (Buquoyský dům) a kašna se lvy od současného českého sochaře Stanislava Hanzíka Pramen vědy, socha Mistra Jana Husa a oplocení a stožáry u hlavní budovy jsou chráněny jako kulturní památka.

Po Karolinu je pojmenováno Nakladatelství Karolinum a také planetka 2288 Karolinum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. IJP se k výslovnosti nevyjadřuje Výraz 2014-12-28Internetové jazykové příručce

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dějiny Univerzity Karlovy. Příprava vydání Michal Svatoš (I.díl), Ivana Čornejová (II. díl) a kolektiv. Praha : vydavatelství Karolinum, 1995 (I. díl), 1996 (II.díl).  
  • Karolinum. Příprava vydání Václav Vojtíšek. Praha : Národní sbírka pro obnovu Karolina, 1937. Dostupné online. Stavebně historický vývoj Karolina, půdorys, vyobrazení předpokládaného vzhledu budovy ve 14. a 15. století a další.. 
  • WINTER, Zikmund. O životě na vysokých školách pražských knihy dvoje : Kulturní obraz 15. a 16. století. Praha : Matice česká, 1899. Dostupné online. - kapitola Učení v Karolinu, s. 320-385.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°5′11″ s. š., 14°25′24″ v. d.