Karolinum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O nakladatelství pojednává článek Nakladatelství Karolinum.
Možná hledáte: Klementinum.
Karolinum
Základní informace
Pojmenováno poKarel IV. Lucemburský
Poloha
AdresaOvocný trh 541/3, Staré Město, ČeskoČesko Česko
UliceOvocný trh, Celetná, Kamzíková a Železná
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky11736/1-288 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karolinum ([karolínum][1]), původně lat. Collegium Carolinum neboli „Karlova kolej“, je historické sídlo Karlovy univerzity v budově její nejstarší univerzitní koleje, která byla pojmenována po svém zakladateli Karlu IV. Nachází se na Starém MěstěPraze, na rohu Ovocného trhu a Železné ulice, jižně od Staroměstského náměstí. Od roku 1962 je národní kulturní památkou.[2]

Přízemí Karolina zahrnuje řadu gotických klenutých prostor ze 14. století, v patře je vzácná gotická arkýřová kaple a Velká aula Karolina (Aula magna), která je známá zejména jako místo imatrikulací a promocí studentů Univerzity Karlovy. Vnější plášť budovy je převážně v barokní úpravě F. M. Kaňky, další významné úpravy provedl J. Fragner po druhé světové válce.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vstupní dvůr Karolina podle návrhu arch. Fragnera, pohled z Ovocného trhu

Na místě koleje původně stál dům Jana Rotleva (Johlina Rothleva), královského mincmistra a bankéře z Kutné Hory, který objevil nová ložiska zlata v Jílovém, postavil tam královskou mincovnu a díky získanému bohatství nakoupil v Praze sousední domy a svůj dům přestavěl na gotický palác.[4]

Listinou z 28. srpna 1383 Rotlev prodal svůj kamenný palác s věžemi, kaplí a 141 okny králi Václavu IV., čímž údajně zachránil svého syna Martina, kterému hrozil trest smrti za tasení meče při soudním jednání. Král komplex domů daroval Karlově koleji a pak do roku 1386 byly stavebně rozšířeny a spojeny do jednoho celku.

Karolinum bylo několikrát přestavováno: poprvé v letech 1383–1386 pro účely univerzity, podruhé pro účely právnické fakulty jezuitů. Zásadní barokní přestavbu provedl v letech 17161718 František Maxmilián Kaňka z podnětu rektora, profesora práv Václava Xavera Neumanna z Puchholtze. Dále byl stavební komplex modernizován 1882 Josefem Mockerem, v letech 19461968 byl celý areál rekonstruován podle projektu Jaroslava Fragnera a v letech 19961998 ve stejném stylu upraven architektem Tomášem Šantavým.

V době po bitvě na Bílé hoře bylo sídlem právnickélékařské fakulty, za první republiky pak Německé univerzity v Praze.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je Karolinum sídlem rektora a centrálních institucí Univerzity Karlovy, zasedá zde akademický senát a slouží ke slavnostním a reprezentačním účelům, jako např. promoce, imatrikulace apod.

Hlavní budova Karolina čp. 541 mezi ulicemi Železná, Kamzíková a Ovocný trh (Hafenekrovo křídlo, rektorské křídlo, jihovýchodní dům) je národní kulturní památkou, celý areál mezi Celetnou ulicí (čo. 14–20) a Ovocným trhem (čo. 5 a 7) s domy čp. 559 (Bubnovský dům s dvorním křídlem a ohradní zdí), 560 (dům U Nožičků s jižním dvorním objektem a Rektorskou věží), 561 (dům U Sv. Jana s dvorním objektem) a 562 (Buquoyský dům) a kašna se lvy od současného českého sochaře Stanislava Hanzíka Pramen vědy, socha Mistra Jana Husa a oplocení a stožáry u hlavní budovy jsou chráněny jako kulturní památka.

Po Karolinu je pojmenováno Nakladatelství Karolinum a také planetka 2288 Karolinum.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. spisovná výslovnost je podle PČP a SSJČ
  2. https://www.pamatkovykatalog.cz/pravni-ochrana/karolinum-84041
  3. Poche, Emanuel: Prahou krok za krokem. Orbis, Praha 1958. S. 94–95
  4. Doly (Jílové u Prahy, Česko) – na stránkách Středočeské vědecké knihovny v Kladně

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dějiny Univerzity Karlovy. Příprava vydání Michal Svatoš (I.díl), Ivana Čornejová (II. díl) a kolektiv. Praha: vydavatelství Karolinum, 1995 (I. díl), 1996 (II.díl). 
  • Karolinum. Příprava vydání Václav Vojtíšek. Praha: Národní sbírka pro obnovu Karolina, 1937. Dostupné online. Stavebně historický vývoj Karolina, půdorys, vyobrazení předpokládaného vzhledu budovy ve 14. a 15. století a další.. 
  • Kubíček, Alois, Petráňová, Alena, Petráň, Josef: Karolinum a historické koleje University Karlovy v Praze. SNKLÚ, Praha 1961
  • WINTER, Zikmund. O životě na vysokých školách pražských knihy dvoje : Kulturní obraz 15. a 16. století. Praha: Matice česká, 1899. Dostupné online. - kapitola Učení v Karolinu, s. 320-385. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]