Mincmistr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pregéři v 16. století

Mincmistr (německy Münzmeister, latinsky monetarius) byl od středověku do roku 1783 nejvyšší úředník, který společně s ostatními pracovníky (úředními kontrolory, slévači kovů, řezáči mincovních kolků, mincíři a pregéři) spravoval mincovnu. Nad jednotlivými mincmistry v zemi či státě stál nejvyšší mincmistr.

Ve středověku byl mincmistr královský úředník, jehož úkolem bylo kontrolovat ražbu nových mincí i mince, které byly v oběhu. V jeho pravomoci bylo vyhledávat a trestat padělatele.

Ve slovníkové literatuře se někdy mylně zaměňuje funkce mincmistra s profesemi řemeslníků, zhotovujících kovové mince.[1] Mincíř (termín z polštiny mincerz) byl buď řezáčem mincovních želez, tj. kolků, často vyučený zlatník, nebo pregéř, tj. dělník razící pomocí tohoto kolku mince.

České země[editovat | editovat zdroj]

Mincmistra měla každá mincovna, v zemích České koruny to byla Praha (nejstarší mincovna byla na Vyšehradě), Kutná Hora (která ve Vlašském dvoře od 14. století sdružovala ve šmitnách mincovny měst Litoměřice, Kladsko, Jihlava, Opava, Most a Písek (město), od roku 1511 Jáchymov, a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mincmistr

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]