Dům U Černé Matky Boží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dům U černé Matky Boží
Dům U černé Matky Boží
Účel stavby

Kubistická kavárna, obchody, kanceláře, byty, galerie českého kubismu

Základní informace
Sloh kubismus
Architekti Josef Gočár, přestavba Karla Pragera
Současný majitel Česko
Poloha
Adresa Celetná 569/34 a Ovocný trh 569/19, Praha, ČeskoČesko Česko
Ulice Celetná a Ovocný trh
Souřadnice
Dům U černé Matky Boží
Dům U černé Matky Boží
Další informace
Kód památky 38661/1-314 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 19111912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára.

Rohový dům se nachází na Starém Městě na adrese Celetná ulice čp. 569/34 a Ovocný trh čp. 569/19. Název pochází od barokní sošky, která je umístěna na jeho nároží. Dnes je v něm umístěno muzeum českého kubismu sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Dům U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží stojí na místě původního barokního domu rytířů Granovských, po kterém převzal jeho název.[1] Byl vystavěn původně jako obchodní dům na základě požadavků obchodníka Františka Herbsta. Zajímavostí je, že původní Gočárův návrh domu nesplňoval požadavky posuzovatele stavby – pražského magistrátu – na dokonalý soulad s historickým prostředím. Gočár na to reagoval tak, že dům doplnil o další kubistické prvky – např. více kubistický vchod nebo balkónové zábradlí.

V suterénu byla původně vinárna, v prvním patře kavárna a ve druhém obchody s textilem.[2] Třetí patro bylo určeno pro kanceláře a čtvrté pro byty. Kubisticky byl zařízen i interiér včetně nábytku a ostatních detailů.

V roce 2010 byl dům zařazen na seznam národních kulturních památek.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Barokní soška Černé Matky Boží na průčelí, podle níž dům dostal svůj název

Původní kavárna zanikla už ve 20. letech 20. století – údajně pro nemodernost kubistického stylu – a na jejím místě vznikly kanceláře.[4] Tento trend pokračoval i později a byl završen v 50. letech, kdy celý dům využíval pro svou kancelářskou činnost podnik Výstavnictví.[2]

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Na začátku 90. let byl dům zrekonstruován podle projektu Karla Pragera, během níž byl uveden do původního stavu, byly odstraněny staré nátěry a byla dostavěna i část prosklené střechy v souladu s původním Gočárovým návrhem, který nebyl původně realizován.[2] 18. října 1994 byl dům slavnostně otevřen za účasti prezidenta Václava Havla. Bylo v něm umístěno České muzeum výtvarného umění; v části domu byla i stálá výstava českého kubismu. Později – v roce 2000 – se na roh domu dostala i polychromovaná řezaná kopie původní sošky černé Madony.[2]

Muzeum zde skončilo svoji činnost v roce 2002, ale výstava českého kubismu byla obnovena v roce 2003 pod hlavičkou Národní galerie. V roce 2005 byla v prvním patře znovu otevřena kavárna Grand Café Orient.

Zástava[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 90. let 20. století byl Ministerstvem kultury ČR dům poskytnut jako záruka krytí cca 300milionového úvěru pro rozjezd loterijní hry zvané Česká lotynka. Když projekt lotynky zkrachoval, hrozilo, že stát o vzácnou památku přijde, neboť bude poskytnuta bance jako splátka za nepokrytý úvěr ze zkrachovalé loterijní hry. Státní fond kultury si pak rychle vzal od Komerční banky půjčku na splátky úvěru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Muzeum českého kubismu [online]. Národní galerie v Praze [cit. 2008-11-11]. Kapitola Historie. Dostupné online. 
  2. a b c d Památky [online]. Pražská informační služba, 2008 [cit. 2008-11-11]. Kapitola Dům U Černé Matky Boží. Dostupné online. 
  3. Vláda schválila 38 nových památek
  4. Historie [online]. Grand cafe Orient [cit. 2008-11-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]