Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Uměleckoprůmyslové museum v Praze[1] (zkráceně : UPM) je specializovaná muzejní instituce, jenž sídlí v ulici 17. listopadu v Josefově, v těsné blízkosti Starého židovského hřbitova, nedaleko budovy Filosofické fakulty UK, naproti Rudolfinu v městské části Praha 1.

Hlavní budova Uměleckopůmyslového musea v Praze

Historie[editovat | editovat zdroj]

Expozice - Klenotnice

Založení Uměleckoprůmyslového musea v Praze v roce 1885 odpovídalo prudkému rozvoji české společnosti a především rozvoji její průmyslové výroby gradující v poslední třetině 19. století. Po vzniku obdobných ústavů např. v Brně, Olomouci a Liberci (1873) se pražské muzeum stalo jedním z řady tohoto druhu muzejních institucí existujících v provinciích Rakousko-uherské monarchie. V Království českém se založením ústavu objevil významný konkurent dosud nejreprezentativnějšího a nejstaršího českého průmyslového muzea v Liberci.

Nepříznivý vliv průmyslové revoluce na estetickou stránku a tím i kvalitu výrobků byl v té době už dlouho oprávněným předmětem kritiky umělců, teoretiků i veřejnosti. Myšlenka na zřízení trvalé expozice uměleckoprůmyslového zaměření v Praze byla obsažena už ve výstavě, kterou uspořádal spolek Arkadia roku 1861 ve Staroměstské radnici v Praze. Příkladem i inspirací bylo i založení obdobného ústavu – South Kensingtonského (nyní Victoria and Albert) muzea v Londýně, které od roku 1852 zpřístupnilo veřejnosti sbírky uměleckořemeslných a uměleckoprůmyslových výrobků. Pro české prostředí však bylo nejdůležitější Österreichisches Museum für Kunst und Industrie otevřené ve Vídni roku 1864.

V roce 1868 uspořádala pražská Obchodní a živnostenská komora na Žofíně ve spolupráci s tímto vídeňským muzeem výstavu exponátů získaných ze Světové výstavy v Paříži 1867, doplněnou historickými uměleckořemeslnými předměty převážně ze sbírky Vojtěcha Lanny (pozdějšího významného donátora a podporovatele UPM). K založení muzea přispěl v období, kdy ještě nedozrály vhodné finanční a prostorové podmínky, příslib výstavní plochy v Rudolfinu, daný roku 1872. V roce 1885, kdy došlo k naplnění slibu, rozhodlo představenstvo Obchodní a živnostenské komory o zřízení samostatného muzea. V letech 1897–1900 byla postavena novorenesanční muzejní budova podle návrhu architekta Josefa Schulze na pozemku mezi starým židovským hřbitovem a ulicí na okraji Josefova.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Votivní sál

Ve stálé expozici Uměleckoprůmyslového musea v Praze a v dalších specializovaných expozicích je umístěna asi pětina sbírek, jejichž celkový počet zahrnuje více než 250 000 položek. Sbírky obsahují sklo, porcelán a keramiku, užitou grafiku a fotografii, nábytek, práce ze dřeva, kovů a různých materiálů, šperky, hodiny a hodinky, textil, módu a hračky. Od roku 1995 UPM provozuje Galerii Josefa Sudka na Úvoze poblíž Pražského hradu, zaměřenou na fotografickou tvorbu. Od roku 1998 také spravuje zámek v Kamenici nad Lipou. Expozice kovaných železných prací a hraček zde byla otevřena v roce 2004, studijní depozitář nábytku 19. a 20. století v roce 2007. V roce 2008 muzeum získalo novou pobočku UPM – Muzeum textilu v České Skalici. Textilní muzeum v České Skalici je jediným českým muzeem specializovaným na historii textilní výroby. Jeho expozice a sbírky představují jedinečný soubor dokladů vývoje textilnictví, zvláště textilního tisku, v České republice i v zahraničí.

Stálá expozice[editovat | editovat zdroj]

Příběh vlákna - sál textilu a módy

Votivní sál[editovat | editovat zdroj]

historie UPM, zakladatelé, mecenáši a jejich dary

Příběh vlákna – sál textilu a módy[editovat | editovat zdroj]

vývoj světského a liturgického oděvu, tapiserie, krajky, výšivky, ukázky hraček

Stroje času – sál hodin a hodinek[editovat | editovat zdroj]

umělecky tvarované a zdobné hodiny, hodinky a měřící přístroje

Umění ohně – sál skla a keramiky[editovat | editovat zdroj]

stylový a technologický vývoj skla, keramiky a porcelánu, předměty ke stolování, zrcadla, vitráže, interiérové doplňky

Tisk a obraz – sál užité grafiky a fotografie[editovat | editovat zdroj]

způsoby předávání informací textem a obrazem: knižní vazby, knižní ilustrace, vývoj písma, plakát, fotografie, drobná užitá grafika

Klenotnice – sál kovů a jiných materiálů[editovat | editovat zdroj]

zlatnické práce, šperky, práce z polodrahokamů, slonoviny a jiných materiálů, litina, cín a barevné kovy

Knihovna UPM[editovat | editovat zdroj]

Knihovna se studovnou

Součástí Uměleckoprůmyslového musea v Praze je veřejná specializovaná knihovna na literaturu o výtvarném umění a příbuzných oborech. Knihovní fond má více než 170 000 svazků. Vedle monografií je ve fondu celá řada encyklopedií, slovníků, příruček a periodik. Nezanedbatelná je i sbírka výstavních a aukčních katalogů. Od roku 1950 jsou přírůstky monografií zpracovány do elektronické databáze přístupné nejen v knihovně, ale i prostřednictvím internetu (http://tinweb.upm.cz). Od roku 1995 jsou již v databázi uvedeny veškeré knihovní přírůstky. Knihovna je pouze prezenční. Poskytuje kopírovací služby, rešerše, službu "Ptejte se knihovny", zpřístupňuje řadu databází na CD–ROM i on–line. Knihovna UPM s dalšími uměleckými knihovnami vytváří virtuální uměleckou knihovnu a je součástí jednotné informační brány se samostatným portálem ART.

Pobočky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Ministerstvo kultury ČR

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°5′23,3″ s. š., 14°24′58,6″ v. d.