Rudolfinum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Novorenesanční budova Rudolfina (v popředí socha Antonína Dvořáka)
Dvořákova síň
Rudolfinum v noci

Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha při pravém břehu řeky Vltavy na Starém Městě v Praze. V její Dvořákově síni se pořádají významné koncerty, např. v rámci Pražského jara. Budova Rudolfina patří České filharmonii, jež zde i sídlí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byla vystavěna v letech 18761881 a slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 jako víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály. Rudolfinum nechala postavit u příležitosti 50. výročí svého založení Česká spořitelna, která požádala následníka habsburského trůnu arcivévodu Rudolfa, aby stavba byla pojmenována po něm.[1] Bylo pro ni vybráno místo na východním břehu Vltavy zvané Rejdiště. Na stavbu budovy byla vypsána veřejná soutěž a následně byla výstavba svěřena architektům Josefu Zítkovi a Josefu Schulzovi, kteří ji dokončili v roce 1881. Stavba dostala jméno po korunním princi Rudolfovi.

Roku 1884 byla zřízena koncertní síň (dnes Dvořákova síň). V zadním traktu se nachází menší koncertní sály, Sukova síň a Kubelíkova síň.

Období Československého státu[editovat | editovat zdroj]

Po vzniku Československa byla budova označována jako Dům umělců. Budova byla několikrát upravována, v meziválečném období dokonce pro potřeby československého parlamentu (autorem přestavby byl Rudolf Kříženecký). Ten zde zasedal od roku 1919 do 1941. V roce 1920, 1927 a 1934 zde byl zvolen prezidentem Republiky československé Tomáš Garrigue Masaryk. V ose dnešní Dvořákovy síně stála pod varhany mramorová socha prezidenta Masaryka od Jana Štursy, která je nyní umístěna v Rothmayerově sále před vchodem do Španělského sálu na Pražském hradě.

V poválečném období byla budova sídlem Hudební fakulty Akademie múzických umění a České filharmonie. Její poslední kompletní rekonstrukce proběhla v letech 19901992.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes je budova sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/rudolfinum

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°5′22,7″ s. š., 14°24′55,5″ v. d.