Náměstí Jana Palacha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náměstí Jana Palacha: vlevo Rudolfinum, vpravo Filozofická fakulta

Náměstí Jana Palacha leží na Starém Městě v Praze na pravém břehu Vltavy. Na jeho severní straně se nachází Rudolfinum (za První republiky Parlament, později Koncertní síň), v severovýchodním rohu pak najdeme Uměleckoprůmyslové muzeum, východní stranu zabírá budova Filozofické fakulty univerzity Karlovy a na straně jižní Vysoká škola uměleckoprůmyslová (bustu tam má architekt Jan Kotěra). Západní strana náměstí s nájezdem na Mánesův most je otevřená směrem k Vltavě a Klárovu. Tímto směrem se otvírá pěkný rozhled na Pražský hrad, Strahovský klášter, Petřín, Malou Stranu, Strakovu akademii, Kramářovu vilu, Hanavský pavilon a další.

Název po Janu Palachovi náměstí získalo po jeho sebeupálení v roce 1969, brzy však bylo přejmenováno zpět na náměstí Krasnoarmějců (kterýžto název neslo od roku 1948, předtím se jmenovalo Rejdiště, nebo Na Rejdišti, podle jízdárny, která tam stála). Po Janu Palachovi bylo znovu pojmenováno 20. prosince 1989.

Poblíž jihovýchodního rohu náměstí se nachází výstup ze stanice metra Staroměstská, pod náměstím jsou umístěny podzemní garáže. Střed prostranství má parkovou úpravu se sochou Antonína Dvořáka. Poblíž nábřeží, u začátku Mánesova mostu se nachází socha Josefa Mánesa.

Na budově filozofické fakulty vlevo se nalézá bronzová posmrtná maska Jana Palacha, která byla sejmuta sochařem Olbramem Zoubkem těsně po úmrtí studenta filozofické fakulty na klinice popálenin v Legerově ulici 19. ledna 1969.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°5′21″ s. š., 14°24′54″ v. d.