Divadlo Na zábradlí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Divadlo Na zábradlí
Divadlo Na zábradlí z ulice Na Zábradlí
Divadlo Na zábradlí z ulice Na Zábradlí
Základní informace
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Místo Praha
Typ divadla profesionální malé divadlo
Zaměření činohra
Zřizovatel Hlavní město Praha
Budova
Otevření 1958
Osobnosti
Ředitel Petr Štědroň
Umělecký šéf Dora Viceníková
Další informace
Souřadnice
Adresa Divadlo Na zábradlí:
Anenské náměstí 209/5, 115 33 Praha 1
Oficiální web http://www.nazabradli.cz/

Divadlo Na zábradlí je jedno z nejznámějších menších divadel v Praze a představuje přední scénu současných divadelních tendencí.

Bylo založeno roku 1958 Helenou Philipovou, Ivanem Vyskočilem, Jiřím Suchým a Vladimírem Vodičkou. Během jeho existence se zde vystřídalo mnoho i v zahraničí známých režisérů a herců (Václav Havel, Ivan Vyskočil, Jan Grossman, Evald Schorm nebo Petr Lébl).

Od roku 2013 zde působí nové vedení ve složení Petr Štědroň (ředitel), Dora Viceníková (umělecký šéf), Jan Mikulášek (kmenový režisér), které určuje nové umělecké směřování DNz. V sezoně  2014/15 získalo divadlo ceny ve všech kategoriích Cen divadelní kritiky, včetně prestižního ocenění divadlo roku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Na zábradlí z Anenského náměstí

Založení[editovat | editovat zdroj]

Zakladateli divadla byli Helena Philippová, Ivan Vyskočil, Jiří Suchý, Vladimír Vodička. Ti dali svému profesionálnímu divadlu název podle uličky vedoucí z Anenského náměstí, kde divadlo leží, na nábřeží. Jako první představení uvedli 9. prosince 1958 divadelní leporelo s písničkami Kdyby tisíc klarinetů.

Pantomima[editovat | editovat zdroj]

3. března 1959 se k činohernímu souboru divadla připojil Ladislav Fialka se svou pantomimickou skupinou, aby tak vrátil slávu opomíjenému divadelnímu žánru. Činohra a pantomima vedle sebe existovaly až do roku 1991, kdy Ladislav Fialka zemřel.

Absurdní divadlo[editovat | editovat zdroj]

Na počátku šedesátých let s příchodem režiséra Jana Grossmana, scénografa Libora Fáry a kulisáka, později dramaturga a dramatika Václava Havla začalo Divadlo Na zábradlí rozvíjet českou podobu absurdního divadla.

V té době se hrály takové hry jako například:

Divadlu se dostalo značného uznání doma i v zahraničí, přesto v roce 1968 museli Jan Grossman a Václav Havel z divadla odejít. V sedmdesátých a osmdesátých letech se Divadlo Na zábradlí stalo útočištěm některých filmových režisérů české nové vlny šedesátých let, kterým byla normalizačními praktikami znemožněna filmová práce. Byl to především Evald Schorm, který od roku 1976 vytvořil v Divadle Na zábradlí řadu vynikajících až kultovních inscenací. Byly to například

Po roce 1989[editovat | editovat zdroj]

V roce 1989 se do divadla vrátil Jan Grossman jako režisér a pozdější ředitel. Po jeho smrti v roce 1993 bylo jmenováno nové vedení – ředitelka Doubravka Svobodová a umělecký šéf Petr Lébl. Petr Lébl byl jedním z nejtalentovanějších režisérů svébytné imaginace, který provokoval svými interpretačními objevy. Jmenujme například

Po tragické smrti Petra Lébla v roce 1999 pokračovalo v linii podoby současného Divadla Na zábradlí umělecké vedení ve složení dramatik a režisér Jan Antonín Pitínský, herec a režisér Jiří Ornest a dramaturgyně Ivana Slámová.

V roce 2003 vystřídalo tento „triumvirát“ umělecké vedení Ivana Slámová a dramatik a režisér Jiří Pokorný, které se pokouší texty klasické dramatické literatury prokládat českými i světovými premiérami současných dramatických autorů evropské, angloamerické i české provenience. Uváděly se například hry

V letech 2005–2007 iniciovali a se statečnou podporou celého divadla realizovali náročný a ojedinělý divadelní projekt Československé jaro, jehož úkolem bylo uvádět ve světových premiérách původní hry českých současných autorů. Po odchodu Jiřího Pokorného z Divadla Na zábradlí ustanovila jeho ředitelka jako svůj poradní orgán uměleckou radu ve složení Igor Chmela, Juraj Nvota, Jiří OrnestIvana Slámová.

S příchodem nového uměleckého šéfa Davida Czesanyho v roce 2010 začalo DNz s tematickými sezónami:

  • Sezóna 2010/11 nesla podtitul „Koho nebe přijme?“
  • sezóna 2011/12 se vztahovala k veřejnému prostoru a městu jako místu pro život a měla podtitul „Čí je to město“.

V rámci těchto podtitulů se uskutečňuje dramaturgický výběr, ale i širší dění kolem divadla. Na příští sezónu jsou plánovány výstavy a tematické večery s pamětníky jednotlivých městských částí Prahy; v Eliadově knihovně budou s tímto tématem pracovat studenti uměleckých škol, pokračovat tak bude projekt Eliadova knihovna nové generace, v jehož rámci divadlo uvádí klauzurní práce, autorské projekty či pohádky.

Také se s příchodem Czesanyho proměnil soubor, ansambl má tři nové členy – Ivana Luptáka, Natálii Řehořovou a Ondřeje Veselého.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od sezóny 2013/2014 přichází do Divadla Na zábradlí nové umělecké vedení ve složení Petr Štědroň (ředitel), Dora Viceníková (umělecký šéf), Jan Mikulášek (kmenový režisér). Během velmi krátké doby se jim podařilo nejez zcela změnit dosavadní repertoár, ale také rozšířit herecký soubor o několik nových členů.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

2004 Ceny Alfréda Radoka - Inscenace roku Z CIZOTY

2004 Ceny Alfréda Radoka - Divadlo roku

2007 Ceny Alfréda Radoka - Česká hra ZÁZRAK V ČERNÉM DOMĚ

2014 Ceny Alfréda Radoka - Inscenace roku ZLATÁ ŠEDESÁTÁ

2015 Ceny divadelní kritiky - Inscenace roku VELVET HAVEL

2015 Ceny divadelní kritiky - Divadlo roku

2015 Ceny divadelní kritiky - Ženský herecký výkon MARIE SPURNÁ (Olga Havlová v inscenaci Velvet Havel)

2015 Ceny divadelní kritiky - Mužský herecký výkon MILOSLAV KÖNIG (Václav Havel v inscenaci Velvet Havel)

2015 Ceny divadelní kritiky - Nejlepší poprvé uvedená česká hra VELVET HAVEL

2015 Ceny divadelní kritiky - Nejlepší hudba MILOŠ ORSON ŠTĚDROŇ Velvet Havel

2015 Ceny divadelní kritiky - Scénografie roku MAREK CPIN Požitkáři

2015 Ceny divadelní kritiky - Talent roku ANNA PETRŽELKOVÁ (režisérka inscenace Báby)

Herecký soubor[editovat | editovat zdroj]

V sezóně 2014/2015 tvoří herecký soubor Petr Čtvrtníček, Natália Drabiščáková, Honza Hájek, Ladislav Hampl, Petr Jeništa, Dita Kaplanová, Miloslav König, Ivan Lupták, Stanislav Majer, Leoš Noha, Jiří Ornest, Jana Plodková, Magdaléna Sidonová, Marie Spurná, Jiří Vyorálek, Jakub Žáček

Inscenace[editovat | editovat zdroj]

K inscenacím Divadla Na zábradlí patří následující hry:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]