V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Jiří Ornest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Ornest
Narození 27. září 1946
Praha
Úmrtí 9. dubna 2017 (ve věku 70 let)
Praha
Manžel(ka) Daniela Kolářová
Děti Šimon Ornest
Rodiče Ota Ornest
Příbuzní Ester Janečková
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Ornest (27. září 1946 Praha9. dubna 2017 Praha[1]) byl český herec, režisér a překladatel, nositel ceny Alfréda Radoka z roku 1996.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze známé české divadelnické rodiny, strýc Jiří Orten byl český básník, druhý strýc Zdeněk Ornest byl herec, jeho otec Ota Ornest divadelní režisér, také jeho matka Jarmila Smejkalová byla herečka.

Po studiích na pražské DAMU byl v letech 19681990 v angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana. Od roku 1990 působil v Divadle Na zábradlí. Po celý život se také věnoval různým formám alternativního divadla. Jednalo se o herce, který také rád vystupoval v satirických pořadech, v České televizi se například jednalo o recesisticko–satirický pořad Dvaadvacítka. Také hrál v seriálu Zázraky života.

V mnoha svých filmových rolích se do paměti diváků zapsal zejména coby představitel komunistického pohlavára v Hřebejkových Šakalích létech, jako chatař a oddaný hokejový fanoušek Ing. Pavelec ve filmu Mistři Marka Najbrta, či otec svérázné Markéty ve Vorlově Cestě z města. V Kachyňově snímku Hanele si rovněž zahrál roli otce, zchudlého ortodoxního Žida, který nechce dceři dovolit sňatek se zámožným mužem – odpadlíkem od víry.

Příbuzenstvo
otec Ota Ornest
matka Jarmila Smejkalová
manželka Daniela Kolářová
strýc Jiří Orten
strýc Zdeněk Ornest
sestra po otci Ester Janečková
sestra po otci Hana Ornestová
syn Šimon Ornest

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Ve věku 70 let zemřel herec a režisér Jiří Ornest. Lidovky.cz [online]. 2017-04-09 [cit. 2017-04-09]. Dostupné online. 
  2. Hry postupující do užšího výběru a soutěžící o Cenu Prix Bohemia Radio 2006 v kategorii "Rozhlasová inscenace pro dospělého posluchače". [online]. Český rozhlas [cit. 2017-06-17]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]