Stanislav Fišer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Stanislav Fischer – astrofyzik a politik.
Stanislav Fišer
Narození 14. prosince 1931 (89 let)
Hořice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislav Fišer (* 14. prosince 1931 Hořice) je český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Začínal jakožto ochotník, po druhé světové válce nejprve hrál v Divadle pro mládež, poté vystřídal angažmá ve Vinohradském divadle, v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1959 působil u Jana Wericha v Divadle ABC, jež bylo posléze začleněno do Městských divadel pražských, kde vydržel až do svého odchodu do hereckého důchodu v roce 1993.

Jedná se o dabingového herce, který svůj hlas propůjčil i Pierru Briceovi, představiteli filmového Vinnetoua, či Peteru Sellersovi coby inspektoru Clouseauovi z filmové série Růžový panter. Známý je také dabingem Paula Villagia v komediích o účetním Fantozzim.

V roce 2004 mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu, musel podstoupit radikální zákrok, při kterém mu byly odebrány hlasivky, a tím přišel o svůj nezaměnitelný hlas. Bez speciálního přístroje nemůže mluvit. Žije v ústraní.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

  • 1962 Thornton Wilder: Paní Dolly, dohazovačka, Barnabáš Tucker, Divadlo ABC, režie Ladislav Vymětal

Práce pro rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VELÍŠEK, Martin. Dmitrij Sergejevič Merežkovskij: Leonardo da Vinci. Vltava [online]. Český rozhlas, 2019-07-14 [cit. 2019-07-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. VENCLOVÁ, Renata. Joseph Sheridan Le Fanu: Ten, který tě nespouští z očí. Hororový příběh pronásledovaného námořního kapitána [online]. Český rozhlas, 2020-12-27 [cit. 2020-12-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]