Vladimír Ráž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vladimír Ráž
Narození 1. července 1923
Nejdek, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 4. července 2000 (77 let)
Praha, Česká republikaČeská republika Česká republika
Místo odpočinku Vyšehradský hřbitov
Povolání herec a pedagog
Ocenění zasloužilý umělec
Podpis Vladimír Ráž - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Ráž (1. července 1923 Nejdek u Karlových Varů4. července 2000 Praha) byl český herec.

Studium a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Maturoval na smíchovském reálném gymnáziu.[1] V roce 1947 absolvoval dramatické oddělení pražské konzervatoře, v letech 19471949 byl členem Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, v letech 19491951 Divadla státního filmu, následně v letech 19511954 hrál v Hudebním divadle v Karlíně. Od roku 1954 byl členem činohry Národního divadla v Praze.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

České veřejnosti je velmi dobře znám zejména jakožto úspěšný pohádkový herec. V roce 1952 si zahrál spolu se svojí pozdější manželkou Alenou Vránovou postavu krále Miroslava ve známé filmové pohádce Pyšná princezna. Vystupoval i v populárním pohádkovém filmu Byl jednou jeden král z roku 1954 v roli nápadníka hlavní hrdinky filmu princezny Marušky (role rybáře a porybného). Trojici pohádkových příběhů úspěšně zakončil sice menší, leč neméně zajímavou rolí možná vůbec nejvzdělanějšího čerta v celé historii českého filmu, totiž v roli Doktora Solferna z filmu Hrátky s čertem z roku 1956.

Jednalo se ale o herce, který si zahrál i celou řadu pozoruhodných charakterních rolí, kde ztvárnil poměrně zajímavou a pestrou plejádu postav z československé národní historie (např. Josef Václav Frič, MUDr. Jan Janský, Jan Sladký Kozina, František Ženíšek, Karol Šmidke, Sergej Ingr, dr.Hubert Ripka). Předurčoval jej k tomu jeho kultivovaný herecký projev, noblesa hereckého projevu jakož i velmi dobrá jevištní řeč. Úspěšně spolupracoval také s televizí a rozhlasem, v roce 1997 mu byla udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, pedagogicky byl činný na Pražské konzervatoři.[3]

Vladimír Ráž byl třikrát ženatý. Jeho první ženou byla herečka Alexandra Myšková (* 1922), se kterou měl syna Martina. V roce 1970 emigrovala do Norska, kde žije dodnes. Setkali se v roce 1987 v Oslu, kde také prvně viděl svoji vnučku Natálii.

Jeho druhou manželkou byla jeho herecká partnerka v pohádce Pyšná princezna – Alena Vránová (* 1932), se kterou měl dceru Markétu. Jeho třetí a poslední manželkou byla Olga Hnátková, se kterou měl dceru Veroniku (* 1980), která pracuje jako moderátorka na Rádiu Bonton.

Některé zdroje udávají, že trpěl dlouhou nemocí, ale ještě tři dny před smrtí natáčel v dobré kondici televizní seriál Zdivočelá země. Zemřel doma ve spánku.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Hrob na Vyšehradském hřbitově

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nyní škola existuje pod názvem Gymnázium Na Zatlance.
  2. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 408
  3. Miloš Fikejz: Český film : herci a herečky II, s. 567.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]