Dnes naposled

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dnes naposled
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Žánrfilmové drama
ScénářJosef Neuberg
RežieMartin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleZdeněk Štěpánek
Vladimír Ráž
Jaroslav Mareš
Vladimír Menšík
Antonie Hegerlíková
… více na Wikidatech
StřihJan Kohout
Výroba a distribuce
Premiéra1958
Dnes naposled na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dnes naposled je české filmové drama z roku 1958, jeden z méně známých filmů režiséra Martina Friče. Frič se ve filmu věnoval tématu alkoholismu a ukázal, jak závislost dokáže učinit trosku stejně dobře ze vzdělaného člověka i představitele dělnické třídy. Role hlavního hrdiny Ing. Dandy byla velkou příležitostí pro herce Zdeňka Štěpánka.

Ing. Danda je přesvědčen, že bez pití nemůže pracovat, hospoda je pro něj azylem před nepříjemnou realitou. Předností filmu je nemilosrdné ztvárnění různých cest na společenské dno alkoholismu, Karel Mašek (Vladimír Ráž), houslový virtuos, pije, protože je deprimován svou přízemní ženou, jíž při první příležitosti zahne, holič Zemánek (Jiří Sovák) je notorický alkoholik, nechává se ostatními hosty nálevny U Kroců ponižujícím způsobem využívat za pár kapek něčeho ostřejšího, bývalý továrník Taufe (František Smolík), který neunesl znárodnění svého podniku a propil se do deliria s příznačnými bílými myšmi.

Film se vyznačoval psychologickou jemnokresbou, která plynula z Fričovy i Štěpánkovy osobní zkušenosti s alkoholem. Odborným poradcem na filmu byl MUDr. Jaroslav Skála, nestor protialkoholní léčby v Československu. Jeho slavná záchytná stanice a léčebna je ve filmu také vypodobněna.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]