Ať žije nebožtík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ať žije nebožtík
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka84 minut
Žánrveselohra
Námět a scénářMartin Frič, Hugo Haas
RežieMartin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHugo Haas
Adina Mandlová
Karel Hašler
Václav Trégl
František Kreuzmann
Milada Gampeová
ProdukceAB
HudbaJan Šíma
KameraJan Stallich
ArchitektŠtěpán Kopecký
Výroba a distribuce
Premiéra8.2.1935
Ať žije nebožtík na FPČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ať žije nebožtík je česká veselohra podle námětu Huga Haase a Martina Friče, natočená v roce 1935 v režii Martina Friče.

Tvůrci[editovat | editovat zdroj]

  • Další údaje: černobílý, 84 minut, komedie
  • Výroba: AB
  • Premiéra: 8.2.1935

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hugo Haas Petr Suk, Kornelův synovec
Adina Mandlová Alice Machová, Kornelova ošetřovatelka
Karel Hašler Petr Kornel
Milada Gampeová Barbora, Kornelova hospodyně
Václav Trégl Baltazar Souček, Sukův sluha
Jan W. Speerger Kornelův komorník Jakub
Stanislav Neumann Filip, Sukův sluha
František Kreuzmann dr. Liška
František Černý pan Maděra, věřitel
Čeněk Šlégl flamendr v baru
Gina Hašler koncipient
Jaroslav Marvan Durieux, host na zámečku
Karel Postranecký lékař
Ferdinand Hart host na zámečku
Božena Svobodová manželka hosta na zámečku

Děj[editovat | editovat zdroj]

Alice Machová pracuje v nemocnici a současně je ošetřovatelkou bohatého Petra Kornela. Starý muž se rozhodl ji odkázat část svého majetku s podmínkou, že se vdá. Závěť jí dá do kabelky. Kornel se tak rozhodl proto, že jeho jediný příbuzný, synovec Petr (Suk) je člověk, který je dle jeho slov povalečem, karbaníkem a zhýralcem a dělá jen dluhy. Také mu nařídil, aby nedělal rodnému jménu ostudu a změnil si jméno.

Náhoda přivede Alici ženicha.

Petr Suk jde na vyšetření k lékaři. V čekárně dojde k záměně čekacích lístků a Baltazar, Sukův sluha, čekající na výsledky, se od profesora dozví, že jeho pánovi zbývá pouhých 24 hodin života. Když se to Suk dozví, dá do novin na další den zprávu o svém úmrtí a odchází na poslední flám do Baru Tip Top. Značně opilý po odchodu nasedne do auta před barem, do kterého zezadu nabourá další auto. Suk narazí do kandelábru a hned usne. Je převezen do nemocnice, kde slouží Alice. Suk si zamíchá teploměrem kávu. Sestry se domnívají, že s teplotou 43 °C dlouho nepřežije. Proto jedna ze sester požádá Petra Suka o vykonání dobrého skutku – navrhne mu, aby se oženil s Alicí. Suk souhlasí a sňatek hned proběhne v nemocničním pokoji.

Když se Suk probudí vyspaný z alkoholu, uteče z nemocnice. Když Alice najde prázdnou postel, domnívá se, že její novomanžel zemřel.

Mezitím rentgenologický ústav zjistil záměnu snímků a sdělil to Baltazarovi a úřadům. Totéž se dozví Sukovi věřitelé. Baltazar mezitím prodal dle instrukce Suka celé vybavení bytu na úhradu dluhů.

Kornel, když se dozví, že novomanžel Alice zemřel, vezme ji na svůj zámeček v Dubí, aby se zotavila a pozve tam také pár svých přátel.

Suk zjistí, že má na ruce prstýnek a uvědomí si, že se v nemocnici oženil. Ženu však neviděl, protože měl při svatbě, ležící na posteli, na obličeji obklad.

Suk se rozhodne požádat strýčka naposledy o peníze pod slibem, že zmizí z Evropy. S Baltazarem se vydají na zámeček, ale strýčkova hospodyně Barbora, která jej zná od dětství, jej varuje, že Kornel o něm nerad slyší, takže by měl odjet. Večer se Suk seznámil s hosty a poznal i krásnou Alici, do které se okamžitě zamiloval. Jí se Suk také postupně zalíbí. Hospodyně sdělí Alici, že Suk je Kornelův synovec.

Suk se snaží za Alicí dostat oknem, v pokoji však spí Kornel. Když pak Kornel zjistí, že na zámečku je Suk, snaží se jej s pomocníky zadržet. Suk se v zámečku skrývá, převléká se za čalouníka a za učitelku zpěvu, Barbora s Alicí mu pomáhají.

Baltazar prozradil Alici, že Suk je ženatý, ten přizná, že „tak trošku, to nestojí skoro ani za řeč“.

Když Kornel zjistil, že se Alice zamilovala do Suka, říká, že jej buď bude muset zabít, nebo vzít kvůli ní na milost.

Suk jde za advokátem dr.Liškou, ten napíše Alici dopis, že její muž je naživu, ale je ženatý proti své vůli. Žádá Alici, aby přijela do jeho advokátní kanceláře a navrhne ji rozvod. Když přijde Suk, nechce ani manželku vidět a advokát jedná o rozvodu s každým z nich v samostatné místnosti.

Přijíždí také Kornel a od advokáta se náhodou dozví, že stávající manžel Alice, Petr Suk, je původním jménem Petr Kornel, tedy jeho synovec. Řekne to Alici. Ta tedy s rozvodem nesouhlasí, čemuž zase nerozumí Suk, sedící ve vedlejší kanceláři a čekající na podpis smlouvy.

Sdělí tedy advokátovi, že se bude soudit. A do té doby, že si manželku vezme domů. Má v úmyslu ji zprotivit společný život, aby souhlasila s rozvodem.

Když přijde Kornel k Sukovi do bytu, zahalená manželka, sedící ve druhém pokoji, se ukáže Sukovi a ten zjistí, že je to ve skutečnosti jeho láska Alice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav Brož, Myrtil Frída: Historie československého filmu v obrazech 19301945, Orbis, Praha, 1966, str. 78, 238, foto 189

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]