Pobočník Jeho Výsosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pobočník Jeho Výsosti
Země Československo
Jazyk čeština
Režie Martin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Vlasta Burian
Kamera Otto Heller
Premiéra 1933
Pobočník Jeho Výsosti na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pobočník Jeho Výsosti je český komediální film z roku 1931 v režii Martina Friče, v němž hlavní roli vytvořil Vlasta Burian.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Na louce právě probíhá souboj mezi nadporučíkem (rytmistrem) Aloisem Paterou (Vlasta Burian) a podplukovníkem Kinzem (Bedřich Vrbský) kvůli příteli Patery Richarda Mádra (Ladislav Hemmer), dluží totiž Kinzlovi peníze z karet. Přijede však policejní rada Guth (Alexander Třebovský), Kinzl uteče a rada načape Pateru. A musí se hlásit veliteli pluku (Jaroslav Marvan). Ten mu oznámí, že se stal pobočníkem následníka trůnu (Nora Stallich), který se má oženit s princeznou Annou Luisou (Suzanne Marwille), má však děvče Pepičku (Helga Nováková). Patera dostal od svého pána příkaz, že má přivést do baru Belveder Pepičku, s kterou se chce pán rozloučit. Musí si vzít princeznu Annu. Splete se a místo Pepičky si do baru odveze bardámu. Opije se s ní a užívá si. Vedle sedí Evžen sám a tajně ho sleduje Anna. Patera nemá na útratu a chce utéct v obleku houslistky. Čeká na něj eskorta a odveze ho právě ke Kinzlovi. Evžen za něj útratu zaplatil a ještě si s ním dojednal schůzku v restauraci U Maxima. Kinzl však dal Paterovi rozkaz, že se stává velitelem ospalé a nejhorší posádky v Rakousku – Uhersku, Mňuku. Před tím se ještě U Maxima setká s Evženem a řekne mu, co se mu stalo, aniž by věděl, že to je princ Evžen, on však ví, že to byl jeho pobočník. Evžen se také stane nástrojem Aloisovy pomsty… Pak jede Patera do Mňuku a udělá tam rozruch. Po půl roce dostane zprávu, že je povýšen a ještě dostal dovolenou v Praze, je však velmi zanedbaný, jako všichni vojáci posádky. Poprosí přítele Mádra aby se přimluvil u Kinzla, aby byl opět převelen do Prahy. Ten ho však vyžene a řekne mu, že hned musí opustit Prahu. Patera v hospodě U Maxima potká Evžena, řekne mu o Kinzlovi a Evžen ho poprosí, aby pomohl Pepičce, povede se mu to až na druhý pokus. Při cestě na nádraží Patera potká Kinzla a ten ho objedná k audienci jako nejhoršího důstojníka celého mocnářství. Při audienci Patera zjistí, že Evžen je princ, kterému jeden den dělal pobočníka. Na Evženův rozkaz nechá Patera vyhlásit alarm, po kterém Evžen jmenuje Kinzla velitelem Mňuku a Patera začne dělat kariéru…

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Vlasta Burian ve své čtrnácté komedii a opět v uniformě. Zajímavostí je, že cenzura zakázala posledních 60 metrů filmu, kde Patera jede na koni po boku císaře Františka Josefa I.

V hlavní roli[editovat | editovat zdroj]

Vlasta Burian (role: pobočník korunního prince a nadporučík / rytmistr Alois Patera)

Dále hrají[editovat | editovat zdroj]

Nora Stallich (korunní princ Evžen), Suzanne Marwille (korunní princezna Anna Luisa), Helga Nováková (Pepička Kalašová, Evženova láska), Bedřich Vrbský (podplukovník Kinzl), Jaroslav Marvan (velitel pluku), Alexander Třebovský (policejní rada Guth), Ela Šárková (bardáma), Ladislav Hemmer (rytmistr Richard Mádr), Antonín Vaverka (František Josef I.), Čeněk Šlégl (vrchní v baru Belveder), Míla Reymonová (houslistka v baru Belveder), Bajo trio (zpěvačky u Belvederu), Marie Grossová (číšnice v hospodě U Maxima), Josef Rovenský (drožkář), Jan Richter (opilec s trumpetou), Karel Postranecký (velitel roty), Eman Fiala (fotograf), František Kreuzmann (šikovatel Pačes v Mňuku), František Černý (kuchař v Mňuku), Jára Kohout (sluha v Mňuku), Ferdinand Jarkovský (písař v Mňuku), Gustav Hilmar (dvorní dodavatel uniforem), Josef Roja (sekundant při souboji)

Autorský tým[editovat | editovat zdroj]

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]