Dařbuján a Pandrhola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dařbuján a Pandrhola
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Žánryfilmová pohádka
filmová komedie
ScénářMartin Frič
Jan Drda
RežieMartin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJiří Sovák
Rudolf Hrušínský
Rudolf Hrušínský
Václav Lohniský
Bohumil Záhorský
… více na Wikidatech
KameraJan Novák
StřihJan Kohout
Výroba a distribuce
Premiéra1959
Dařbuján a Pandrhola na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dařbuján a Pandrhola je česká pohádková filmová komedie z roku 1959 režiséra Martina Friče s Jiřím Sovákem, Rudolfem Hrušínským a Václavem Lohniským v hlavní roli. Film byl natočen na námět pohádky Jana Drdy, který byl i spoluautorem scénáře k tomuto snímku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kuba Dařbuján (Jiří Sovák) je chudý havíř, který má hodnou ženu (Běla Jurdová) a jedenáct dětí. Když má na svět přijít to dvanácté, Kuba se rozhodne vydat do světa a sehnat pro něj nějakého dobrého kmotra. Potká stařečka Pánaboha (Bohuš Záhorský), ale toho za kmotra nechce, protože není ke všem lidem podle něj stejně spravedlivý, odmítne i čerta (Otakar Brousek), nakonec potká Smrťáka (Václav Lohniský), kterého si za kmotra zvolí proto, že je ke všem lidem stejně spravedlivý. Smrťák udělá s Kubou úmluvu a věnuje mu zvláštní dar: Když jej Kuba uvidí u nemocného člověka stát u jeho hlavy, dotyčný člověk zemře a pokud bude u jeho nohou, může ho léčit a dotyčný se uzdraví. Kuba to několikrát úspěšně vyzkouší a stane se uznávaným a vyhledávaným lidovým léčitelem.

Protipólem chudého havíře je zde bohatý, tlustý a velmi lakomý pivovarský sládek Pandrhola (Rudolf Hrušínský), který Kubovi a i všem místním chudým havířům vždy odmítal pomoci a i ten se jednoho dne roznemůže, protože v rozčilení nad mlsností služky Anky ho trefí šlak. Lékaři se shodnou na diagnóze „moribundus“, ale vyléčit nemoc neumí. V nouzi nejvyšší si Pandrhola vzpomene na léčitele Kubu, ale ten nejprve odmítne, při vzpomínce na lakotu z jeho strany. Chce mu oplatit zlé skutky a vymyslí několik drahých kousků, které musí Pandrholovi splnit, aby byl ochoten přijet léčit. Pandrhola jeho podmínky splní a Kuba jde tedy léčit. Při pohledu na nemocného ovšem prohlásí, že je to marné, neboť Smrťák stojí v hlavách postele. Nakonec se ale Kuba nechá nátlakem ze strany Pandrholky přimět k léčení, navzdory tomu, že tím poruší úmluvu se Smrťákem – nechá postel s Pandrholou otočit, aby Smrťák, stojící původně u hlavy, stál u nohou. Po léčení Smrťák Kubovi vyčítá v šenku porušení dohody a popíjejí. Pandrhola rozmluvu vyslechne a nechá Smrťáka zatlouct do pivovarského sudu. Tím znemožní, aby cokoliv živého zemřelo. Způsobí tím na zemi velký zmatek a pozdvižení. Nakonec Smrťáka ven ze sudu Pandrhola pustí, protože nedokáže přemoci svou chuť na maso. Ten však Pandrholu setne svou smrtící kosou a posléze Kubovi svůj dar definitivně odebere.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]