Václav Hudeček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o českém houslistovi. O českém divadelním režisérovi pojednává článek Václav Hudeček (divadelní režisér).
Václav Hudeček
Václav Hudeček na koncertě v Třebíči
Základní informace
Narození 7. červen 1952 (65 let)
Rožmitál pod Třemšínem
Československo Československo
Žánry klasická hudba
Povolání houslista
Ocenění medaile Za zásluhy (2007)
Manžel(ka) Eva Hudečková
Podpis Podpis
Web www.vaclav-hudecek.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Hudeček (* 7. června 1952 Rožmitál pod Třemšínem) je český houslový virtuos.

Václav Hudeček patří ke stálicím českého koncertního umění. Ve věku patnácti let, dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě Prof. Václava Snítila.

Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další) jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jejich společné projekty.

Hudečkovy nahrávky jsou na značkách Supraphon, Panton, Japan Victor Company , Ex Libris a dalších. Jeho nahrávka Vivaldiho "Čtvero ročních období" je nejúspěšnějším titulem, který vznikl v České republice po listopadu 1989. Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).

Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, [1] tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech. v rámci tradičních vánočních turné, nebo na Hudečkem pořádaných Svátcích hudby v Praze, v Luhačovicích, Zlíně, Moravských Budějovicích a dalších městech. [2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 u příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident republiky Václav Klaus V. Hudečkovi vysoké státní vyznamenání „Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění“.

V roce 2012 obdržel při příležitosti životního jubilea stříbrnou medaili hlavního města Prahy z rukou primátora Doc. MUDr. Bohuslava Svobody. O dva roky později se stal čestným občanem Prahy 2.

V roce 2015 obdržel jako zatím jediný Čech v historii od prezidenta Italské republiky prestižní vyznamenání Řád rytíře italské hvězdy „Cavaliere dell’Ordine della Stella d‘Italia“.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Nahrávací činnost[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.akademievhudecka.cz
  2. www.svatkyhudbyvpraze.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]