Byl jednou jeden dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Byl jednou jeden dům
Žánr sitcom
Scénář Jan Otčenášek
Oldřich Daněk
Režie František Filip
Hrají Jana Hlaváčová
Jaromír Hanzlík
Miloš Nedbal
Vladimír Ráž
Alena Vránová
… více na Wikidatech
Země původu ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Produkce a televizní štáb
Hudba Jan Frank Fischer
Premiérové vysílání
Vysíláno 19750105a5. ledna 1975 – 19750201a1. února 1975
Byl jednou jeden dům na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Byl jednou jeden dům je československý televizní seriál z přelomu 60. let a 70. let, který se natáčel po pražském jaru. Odehrává se v pavlačovém domě v Praze ve fiktivní Bagounově ulici. Zachycuje období před, při a po druhé světové válce. Roli správcové ztvárnila Jana Hlaváčová a jejího syna, který měl jít dokonce na nucené práce, Jaromír Hanzlík, dále se zde ale objevili i další výborní herci té doby.

Období války bylo zvoleno úmyslně, protože lidé zažívali stejné problémy v totalitě a normalizaci, ale o tom se nesmělo nahlas mluvit, a tak tedy alespoň v náznacích. Seriál byl oblíbený také díky živým dialogům, propleteným příběhům a osudům. Působí na city a vlastenectví, protože se zde objevují i významné momenty, jako bylo Pražské povstání nebo heydrichiáda.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává v domě č. 12 ve fiktivní pražské Bagounově ulici. Majitel domu, radní pan Nerudný, má čtyři syny. Ti dostali jména po antických hrdinech: Achilles, Hektor, Patrokles a Paris. Ani jeden z nich se však nevyvedl podle jeho představ. V domě žije řada lidiček, jejichž osudy se prolínají společně s osudy českého národa za doby Protektorátu. Například trafikant Soumar, kterému neustále stěhují jeho trafiku, boxer Arnošt Ticháček, který žádný zápas nevyhrál, policista Ulč, který kolísá mezi povinnostmi a kamarádstvím a další postavy. Všichni společně prožívají historické události, jež hýbaly republikou (mnichovský diktát, německou okupaci, heydrichiádu, osvobození). V domě ale také pobývají odbojáři například malíř Dlask, který podporuje komunistický odboj. Na závěr seriálu se obyvatelé sejdou na barikádě v Bagounově ulici, kde se konečně dočkají osvobození Prahy.

Seznam dílů[editovat | editovat zdroj]

  1. Stěhovavá trafika
  2. Bio Ilusion
  3. Jízda do tunelu
  4. Ďábelské ostrovy
  5. Obvaziště Boccaccio

Poslední díl byl po premiéře pro další uvedení přetočen a přejmenován. Cenzorům se zdál málo revoluční, s malým důrazem na zásluhy Rudé armády. Závěrečné scény na barikádách se proto musely natočit znovu.[1]. Zároveň tato verze obsahuje dodatečně dotočené osudy některých postav a hrají zde i herci, kteří v předchozích dílech nevystupovali.[2] V této upravené verzi se poslední díl poprvé vysílal rok po premiéře 1. července 1976 (repríza seriálu probíhala od 3. června). Od roku 1990 je vysílána jen původní verze 5. dílu, také DVD se seriálem obsahuje jen původní verzi.

  1. Barikáda ve vedlejší ulici (přetočený pátý díl)

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé domu[editovat | editovat zdroj]

Ostatní postavy[editovat | editovat zdroj]

Postavy z přetočeného 5. dílu[editovat | editovat zdroj]

Tvůrci seriálu[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Seriál byl natočen na 35 mm filmový materiál, což umožnilo jeho převod do HD rozlišení. V tomto obrazovém formátu mohli diváci zhlédnout seriál poprvé na jaře 2010.

Exteriéry seriálu (ulice) byly převážně natočeny v ulicích Opatovická, V Jirchařích, Ostrovní, Spálená v Praze 1. Domovní dvůr s pavlačemi a schodištěm byl postaven ve velkém filmovém ateliéru na Barrandově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Byl jednou jeden dům je zpátky na ŽenyProŽeny.cz
  2. Zajímavosti na ČSFD

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]