Old Shatterhand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Možná hledáte: článek o koprodukčním filmu z roku 1964 - viz Old Shatterhand (film).

Zálesák Old Shatterhand je společně se svým přítelem a pokrevním bratrem indiánským náčelníkem Vinnetouem nejznámější literární postavou, kterou vytvořil německý spisovatel Karel May. Jméno v překladu znamená „Drtící ruka“ a počáteční „Old“ je přidáno, protože to May považoval za typicky americké a navíc symbolizující, že hrdina je zkušený, protřelý, či zasloužilý. Románový Old Shatterhand dostal jméno od svého přítele Sama Hawkense za to, že dokázal svého protivníka zneškodnit jedinou ránou pěstí.

Prototyp tohoto hrdiny nejen amerického divokého Západu, ale také Orientu (kde je znám pod jménem Kara ben Nemsí) se objevil již v některých Mayových kolportážních románech, např. v Lesní Růži (18821884) nebo v románu Německá srdce, němečtí hrdinové (18851888), který je Česku víc znám pod názvem Třemi díly světa.

Old Shatterhand se poprvé objevil v románu Syn lovce medvědů (1887) a v jeho volném pokračování Duch Llana Estacada (1888). Tato díla jsou ještě psána ve třetí osobě, ale později May začal používat při psaní osobu první, jakoby vyprávěné příběhy sám prožil. To vedlo postupně k tomu, že se Karel May se svým hrdinou téměř ztotožnil.

Old Shatterhand je jednou z hlavních postav nejslavnějšího Mayova románu Vinnetou (tři díly 1893, čtvrtý díl 19091910), kde je vysvětleno, jak získal své válečnické jméno, je líčen ve svém původním povolání zeměměřiče a vykresleny nejdůležitější příběhy, které prožil v Americe po boku svého indiánského pokrevního bratra zhruba od roku 1864 do roku 1879, kdy byl apačský náčelník zastřelen. Další společná dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua jsou pochopitelně obsahem mnoha dalších autorových knih, jako je např. Old Surehand (18941896) nebo Satan a Jidáš (18961897).

Old Shatterhandovy cesty po Orientu jsou popsány především v šestidílném cyklu Ve stínu padišáha (1892), v románech V zemi Mahdího (tři díly, 18951896) a Na věčnosti (1899), ve čtyřdílném cyklu V Říši stříbrného lva (18981903) a v jeho dvoudílném pokračování Ardistan a Džinistan (1909) (poslední dva jmenované romány se odehrávají již po smrti Vinnetoua). Hrdina zde vystupuje pod jménem Kara ben Nemsí („Karel, syn Němců“) a na jeho cestách ho většinou doprovází věrný přítel Hadží Halef Omar (celým jménem Hádží Halef Omar ben hádží Abú'l Abbás ibn hádží Dávúd al Gossarah).

Poslední hrdinovo dobrodružství je obsaženo ve čtvrtém díle Vinnetoua. Odehrává se v roce 1908, což odpovídá Mayově americké cestě podniknuté s manželkou (tak je ostatně tato cesta v románu také podána). Děj knihy vrcholí na hoře Mount Vinnetou, kde se synové zálesáka Old Surehanda chystají postavit Vinnetouovi sochu a kde jsou všechny dosud živé konflikty usmířeny.

Známými atributy Old Shatterhanda jsou jeho pušky medvědobijka (Bärentöter) a henryovka (Henrystutzen), obě vyrobené fiktivním puškařem jménem Henry ze St. Louis. Henryovka umožňovala vystřelit 25 ran bez nabíjení a je zřejmě odkazem na skutečnou pušku Benjamina Tylera Henryho.

V Americe Old Shatterhand jezdil na koni Hatátitlá (Blesk), kterého mu daroval Vinnetou a který byl sourozencem jeho vlastního koně Ilčího (Vítr). V Orientu jezdil na koni Ríhovi.

Podle Old Shatterhanda Karel May také pojmenoval svůj dům v Radebeulu u Drážďan, který nazval „Villa Shatterhand“ a dnes je v něm jeho muzeum.

Život[editovat | editovat zdroj]

Charlie Karl alias Old Shatterhand odjel na západ jako zeměmeřič. I přes počateční konflikt se spřátelí s Vinnetouem natolik, že s ním uzavře pokrevní bratrství.Poté prožívá různá dobrodružství.Naposledy o něm můžeme slyšet v roce 1908 v posledním romanu o něm.V něm se všechny konflitky usmíří a Vinnetou se stává symbolem míru a lásky.

Filmové zpracovaní[editovat | editovat zdroj]

Postava Old Shatterhanda se stala znovu velmi populární po roce 1962, kdy byl natočen jeden z nejslavnějších filmů inspirovaných dílem Karla Maye Poklad na Stříbrném jezeře. V tomto a několika následujících filmových zpracováních mu propůjčil tvář americký herec Lex Barker.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]