Přeskočit na obsah

Pierre Brice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Brice
Rodné jménoPierre Louis Baron de Bris
Narození6. února 1929
Brest, FrancieFrancie Francie
Úmrtí6. června 2015 (ve věku 86 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Místo pohřbeníGräfelfing (od 2015)
Významné rolenáčelník Apačů Vinnetou

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baron Pierre Brice, vlastním jménem Pierre Louis Baron de Bris (6. února 1929 Brest6. června 2015[1] Paříž), byl francouzský herec a zpěvák. Pocházel ze staré francouzské šlechtické rodiny. Znám je především jako filmový představitel Vinnetoua ze série západoněmeckých dobrodružných filmů.

Zahrál si v řadě koprodukčních dobrodružných filmů, jež byly natočeny v 60. letech 20. století na motivy dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye.

Ve skutečnosti roli Vinetoua získal jen náhodou. Původně ji mělo získat pár dalších herců, nakonec jej však filmový producent Horst Wendlandt zahlédl na filmovem festivalu v Berline, kdy byl ještě poněkud neznámý. Režisér Harald Reinl mu tuto roli nabídl a nechtěl již o předchozích adeptech ani slyšet. Nejprve sice on sám, který o Vinnetouovi nikdy neslyšel, nesouhlasil, jeho agent ho ale přesvědčil, a tak se zrodila jeho proslulost. Vždy na premiérách filmů, které byly v šedesátých letech minulého století hitem, jej vítaly davy fanoušků a fanynek a smrt jím ztvárňovaného filmového hrdiny způsobila u mnohých zklamání.

Jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda tehdy na filmovém plátně ztvárnil americký herec Lex Barker. V dalších filmech hrál po jeho boku roli Vinnetouova přítele Old Surehanda tehdy známý hollywoodský herec Stewart Granger, se kterým si ale údajně nerozuměl, zatímco s Barkerem ano a dokonce se s ním i spřátelil. Nutno dodat, že filmy s dvojicí Barker a Brice jsou ze všech mayovek nejznámější. Oba tito herci si pak zahráli hlavní role v jiném westernu s názvem Peklo Manitoby, ale proslulost z Vinnetoua již nepřekonala.

V českém znění jej daboval Stanislav Fišer. V souvislosti s filmem napsal Karel Deniš (pseudonymem Karel Jordán) dvě knihy Můj bratr Vinnetou a Tenkrát na Západě.[1]

V roce 2008 byl pozván jako host na Trutnov Open Air Music Festival, známý svými odkazy na indiánskou kulturu. Na festivalu se mu dostalo bouřlivého přivítání a byl prohlášen „náčelníkem spřáteleného kmene Apačů“.[2] V roce 2013 se na hudební festival opět vrátil.

V roce 2015 se o Pieru Briceovi uvažovalo jako o možném představiteli Vinnetouova otce Inču-čuny v plánovaných nových třech filmech televizní společnosti RTL.[3]

Pierre Brice zemřel 6. června 2015 na zápal plic za přítomnosti své manželky v nemocnici.[1]

Filmy o Vinnetouovi[editovat | editovat zdroj]

Knihy o Vinnetouovi[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ČTK. Zemřel francouzský herec Pierre Brice, legendární náčelník Vinnetou. iDNES.cz [online]. 2015-06-06 [cit. 2015-06-06]. Dostupné online. 
  2. Vinnetou se v Trutnově bál vystoupit z auta. iDnes.cz [online]. 2008-08-23 [cit. 2010-08-11]. Dostupné online. 
  3. Němci chtějí točit nového Vinnetoua. Metro. 2015-03-25, čís. 58, s. 21 (Metro Praha), 8 (Metro Plzeň). Dostupné online. Dostupné také na: [1]. ISSN 1211-7811. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]