Vinnetou a míšenka Apanači

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vinnetou a míšenka Apanači
Základní informace
Původní názevWinnetou und das Halbblut Apanatschi
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
JugoslávieJugoslávie Jugoslávie
ItálieItálie Itálie
Délka87 min
ŽánrWestern / Dobrodružný
ScénářFred Denger
RežieHarald Philipp
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLex Barker
Pierre Brice
Ralf Wolter
Götz George
Uschi Glas
Walter Barnes
Ilija Džuvalekovski
Miha Baloh
Marinko Ćosić
Petar Dobrić
Vladimir Leib
Branco Spoljar
Sime Jagarinec
ProdukceRialto Film, Berlín
HudbaMartin Böttcher
KameraHeinz Hölscher
StřihJutta Hering
Výroba a distribuce
Premiéra1966
Vinnetou a míšenka Apanači na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vinnetou a míšenka Apanači je koprodukční, dobrodružný německo-jugoslávský film z roku 1966 na motivy románu Karla Maye Old Surehand. Film byl stejně jako předchozí díly proslulé série natočen na Balkánském poloostrově, v tehdejší Jugoslávii.

Původně měla ve filmu vystupovat vedle titulní role Vinnetoua ztvárněného francouzským hercem Pierrem Bricem postava Old Firehanda, jelikož ale filmaři nenašli vhodného herce, rozhodli se pro osvědčenou a divácky oblíbenou roli Old Shatterhanda v podání amerického herce Lexe Barkera. Ve filmu také vystupuje Ralf Wolter v roli Sama Hawkense, který vystupoval i v předchozích dílech.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Příběh vypráví o mladé Apanači, míšence bílého otce a apačské matky, se kterou se otec spolu s jeho přítelem Vinnetouem rozhodnou odvést v den jejích narozenin na místo, kde leží zlato pro ni. Dva přátelé jejího otce se to ale doví a chtějí zlato pro sebe. Tím začíná boj o zlato, do kterého se zaplete i zdejší bandita Curly Bill, kterého ale sesadí jeho pobočník. Apanači, které zastřelí otce, chrání Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens. Když ale hlídá on, unesou banditi s přesilou Apanači a jejího malého bratra Happyho. Díky Old Shatterhandově známé a Apanačinu příteli Jeff, který je tu jako špeh, utečou. Boje zatím pokračují a Happy je znovu chycen a Vinnetou se pro něj vypraví a je nucen dovést bandity k zlatu a pak s chlapcem uteče. Vše vrcholí ve městě, kde se střetnou bandité s lidmi, stavícími železnici a u nichž pracuje i Old Shatterhand, který dělníky přesvědčí. Bandité jsou nakonec chyceni nebo zabiti díky plánu s trhavinou a pomoci indiánů, kterým dá Apanači své zlato. Pobočníka Curlyho Billa zabije rozjetý vlak bez strojvedoucího, a Old Shatterhandovi se ho podaří zastavit pozdě. Apanači se potom s Jeffem vezme a Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens odjíždí vstříc dalším dobrodružstvím.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

další herci nejsou uvedeni

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]