Western

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká železniční loupež, záběr z amerického filmu z roku 1903, který je považován za první filmový western

Western je žánr především americké dobrodružné literatury a filmu. Preferuje dějové složky příběhu, postavami bývají zejména kovbojové, indiáni a zlatokopové. Příběhy se odehrávají v prostředí Divokého západu a zpravidla vítězí dobro nad zlem.

Western proniknul i do sportu. Mezi nejznámější westernové disciplíny patří westernová střelba a westernové ježdění, se kterým souvisí i rozmach chovu amerických, westernových, plemen koní.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Jako literární žánr vznikl western zhruba v první čtvrtině 19. století (James Fenimore Cooper, později Karel May) a velkého rozkvětu dosáhl zejména od počátku 20. století. Převážná většina knižních westernů se dá považovat za brakovou literaturu, existuje však celá řada autorů (např. Jack Schaefer), kteří povýšili tento žánr na skutečné umění.

Nejznámější autoři[editovat | editovat zdroj]

Z našich spisovatelů se psaním westernů zabýval zejména Eduard Fiker a Jaroslav Moravec.

Filmový western[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Western (film).

Filmový western je tradiční žánr americké kinematografie. Za první film tohoto druhu je považována Velká železniční loupež (The Great Train Robbery), americký němý film z roku 1903 režiséra Edwina Stantona Portera (18701941).

Za zvláštní subžánr jsou považovány italské westerny ze šedesátých let 20. století, pro které se vžil název spaghetti-western a westerny natočné v zemích východního bloku (tzv. easterny).

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Western pronikl roku 1910 i do vážné hudby. V tomto roce totiž slavný italský skladatel Giacomo Puccini zkomponoval operu Děvče ze Západu (La Fanciulla del West), odehrávající se mezi zlatokopy v Kalifornii.

Westernový sport[editovat | editovat zdroj]

Westernové ježdění je odvětví westernového sportu zaměřeným na jízdu na koni, při které se uplatňují zkušenosti z práce kovbojů. Mezi stěžejní soutěže patří reining – nejmladší disciplína zařazená do olympijských her, Western Pleasure (jízda pro potěšení), Trail (překonávání překážek) a rychlostní disciplíny Barrel Race a Pole Bending.

Nejblíže skutečné westernové práci mají soutěže Cutting (oddělení telete ze stáda) a Team Penning (zahánění telat do ohrady). Co se dobytka týká existuje též disciplína Bullriding, která spočívá v jízdě na divokém býkovi.

Westernový sport nabývá na popularitě, s tím souvisí i nárůst zájmu o chov koní amerických plemen – Appaloosa, Quarter Horse nebo Paint Horse.

Westernová městečka[editovat | editovat zdroj]

Jako zábava pro diváky začala také vznikat westernová městečka, která vypadají jako města z divokého západu. V jejich prostoru se konají různé představení s touto tematikou. V České republice jsou například městečka v Boskovicích a Novém Městě na Moravě. Také existuje westernové městečko v Dnešicích u Plzně jménem Halter Valley.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]