Děvče ze Západu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Děvče ze Západu
La fanciulla del West
Pucciniho autograf partitury
Pucciniho autograf partitury
Základní informace
Žánr opera
Hudba Giacomo Puccini
Libreto Guelfo Cavinini a Carlo Zangarini
Počet dějství 3
Originální jazyk italština
Literární předloha David Belasco: The Girl of the Golden West
Datum vzniku 1909-10
Premiéra 10. prosince 1910, New York, Metropolitní opera
Česká premiéra 12. dubna 1914, Praha, Nové německé divadlo

Děvče ze Západu (v originále La fanciulla del West), hraná také dříve pod titulem předlohy jako Děvče ze zlatého Západu, je opera Giacoma Pucciniho z roku 1910. Autory libreta jsou Guelfo Cavinini a Carlo Zangarini na motiv hry Davida Belasca.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děvče ze zlatého Západu je opera o třech dějstvích. Její děj se odehrává ve zlatokopeckém táboře v Kalifornii v době zlaté horečky - kolem roku 1850.

První dějství[editovat | editovat zdroj]

Šerif Rance se marně dvoří Minnie, majitelce baru. Ta dává přednost Johnsonovi, o němž se proslýchá, že je to ve skutečnosti Ramerrez - náčelník lupičské bandy. V závěru dějství přichází zpráva, že je Ramerrezova banda někde na blízku.

Druhé dějství[editovat | editovat zdroj]

Minnie se Johnson zalíbí natolik, že ho pozve k sobě do pokoje. Johnson se musí ukrýt, protože k Minnie přicházejí hosté baru a varují ji, že Johnson je ve skutečnosti bandita Ramerrez. Po jejich odchodu Minnie Johnsona vyžene. Ten je při odchodu za dveřmi raněn výstřelem, takže ho Minnie ukryje v patře nad svým pokojem.

K Minnie do pokoje si vynucuje vstup šerif a vyznává jí lásku. Během vyznání mu na ruku spadne kapka Johnsonovy krve, takže je jeho úkryt prozrazen. Minnie přiměje šerifa ke hře o Johnsonův život a vyhrává.

Třetí dějství[editovat | editovat zdroj]

V lese pronásledují obyvatelé města loupežníky. Dostihnou je a chystají se Ramerreze vulgo Johnsona oběsit. Minnie je uprosí, aby jej ušetřili a Johnson se rozhodne po jejím boku začít nový, ctnostný a občansky bezúhonný život.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]