Přeskočit na obsah

Il trittico

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Triptych
Il trittico
Skladatel Giacomo Puccini kolem roku 1920
Skladatel Giacomo Puccini kolem roku 1920
Základní informace
SkladatelGiacomo Puccini
LibretistaGiuseppe Adami
Datum vzniku1918
Premiéra14. prosince 1918
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Triptych (v italském originále Il trittico) je soubor tří tematicky kontrastních jednoaktových oper Giacoma Pucciniho (poprvé uvedený v New Yorku v roce 1918).

Zatímco Il tabarroPlášť představuje veristické drama o žárlivosti, Sestra Angelika je založena na lyrickém příběhu s tragickým vyústěním a Gianni Schicchi je pak jedinou Pucciniho operou buffa.

Opery nemají stejného libretistu. Zatímco k první opeře jej napsal Giuseppe Adami, zbylých dvou děl se ujal Giovacchino Forzano.

Tematická spojení mezi jednotlivými částmi Triptychu

[editovat | editovat zdroj]

Přes odlišný charakter jednotlivých oper, lze mezi nimi určit najít i něco, co všechna díla spojuje. Za první jakýsi jednotící prvek lze označit motiv smrti na jevišti, byť pokaždé je v příběhu podán jinak (jednou tragicky, jednou mesianisticky, jednou komicky).[1] Rovněž je si možné povšimnout toho, že pokaždé je v operách nastíněn určitý závažný morální problém. Zatímco v Plášti se jedná o žárlivost a neschopnost vyrovnat se ze situací manželské nevěry jinak než drastickou vraždou, v Sestře Angelice jde o spáchání sebevraždy v důsledku tragického zjištění (smrti odloženého dítěte), v posledním příběhu je zesměšněn problém lakoty a chamtivosti rodiny nad smrtelným ložem příbuzného.[2]

Z inscenační historie

[editovat | editovat zdroj]

Skladatel si sice přál, aby se tyto opery hrály vždy spolu a to i pořadí, v jakém určil, to se dnes však mnohdy nedodržuje. Zvláště nejznámější a nejoblíbenější z této trojice, komická opera Gianni Schicchi (s velmi známou sopránovou árií "O mio babbino caro"), bývá mnohdy inscenována i v kombinaci s operou úplně jiného autora (např. s Leoncavallovými Komedianty[3]).

V poslední inscenaci Slovenského národního divadla (přenesené pak též do Národního divadla Moravskoslezského) je pak pořadí prvních dvou oper z inscenačního záměru přehozeno.[4]

  1. BLAHO, Vladimír. Paříž - Pucciniho Triptych. www.casopisharmonie.cz [online]. [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. 
  2. PLACHETKOVÁ, Jana. Giacomo Puccini: Suor Angelica (bakalářská práce) [online]. [cit. 2022-01-20]. Dostupné online. 
  3. Gianni Schicchi a Komedianti | Zápisník zmizelého [online]. [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. 
  4. OPERAPLUS, Redakce. SND Bratislava: Pucciniho Triptych poprvé celý | OperaPlus [online]. [cit. 2022-01-19]. Dostupné online.