Madam Butterfly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Madam Butterfly
Madama Butterfly
originální plakát z roku 1904
originální plakát z roku 1904
Základní informace
Žánr tragedia giapponese
Hudba Giacomo Puccini
Libreto Luigi Illica a Giuseppe Giacosa
Počet dějství 3 (2)
Originální jazyk italština
Literární předloha David Belasco: Madame Butterfly
Premiéra 17. února 1904, Milán, Teatro alla Scalla

Madam Butterfly (v originále Madama Butterfly) je opera Giacoma Pucciniho z roku 1904. Autory libreta jsou Luigi Illica a Giuseppe Giacosa; vycházeli ze stejnojmenné hry Davida Belasca podle románu Johna Luthera Longa.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Solomija Krušelnycka v roli Cio-Cio-San

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Madam Butterfly je tragická opera o dvou dějstvích. Její děj se odehrává na počátku 20. století v japonském městě Nagasaki.

První dějství[editovat | editovat zdroj]

Námořník Pinkerton si v Nagasaki kupuje od dohazovače Gora za 100 jenů mladou dívku Cio-Cio-San, zvanou Motýlek (Butterfly). Dívka se do Pinkertona zamiluje a je ochotna vzdát se pro něj svých zvyků i svého náboženství. Konzulární úředník je oddává - Cio-Cio-San ale netuší, že Pinkerton považuje tuto svatbu podle japonských zvyklostí jen za nezávazné dobrodružství.

Na svatbu přichází japonský kněz, který je strýcem Cio-Cio-San. Ten svou neteř proklíná za zradu její víry.

Druhé dějství[editovat | editovat zdroj]

O tři roky později čeká Cio-Cio-San se svým malým dítětem a se svou služkou Suzuki na návrat Pinkertona, který krátce po svatbě odjel pryč z Japonska. Žije osaměle, protože rodina a příbuzní se jí zřekli. Americký konzul Sharpless se jí snaží přesvědčit, aby na Pinkertona zapomněla, neodváží se jí ale říct celou pravdu - že se Pinkerton mezitím v Americe oženil.

Nakonec připlouvá loď a z ní vystupuje Pinkerton se svou manželkou Kate. Ta oznamuje Cio-Cio-San, že hodlá dítě odvést a vychovat v Americe. Cio-Cio-San se podřizuje, ale neunese své neštěstí a v závěru jednání spáchá sebevraždu způsobem seppuku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]