Edgar (opera)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Edgar
První vydání partitury
První vydání partitury
Základní informace
Žánr dramma lirico
Hudba Giacomo Puccini
Libreto Ferdinando Fontana
Počet dějství 3
Originální jazyk italština
Literární předloha Alfred de Musset: La Coupe et les lèvres
Datum vzniku 1885–88
Premiéra 21. dubna 1889, Milán, Teatro alla Scala
Česká premiéra 26. února 2010, Liberec, Divadlo F. X. Šaldy

Operu Edgar složil Giacomo Puccini, jako své druhé operní dílo, její premiéra proběhla v roce 1889.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stvoření Edgara trvalo Puccinimu tři roky (1885-1888) a premiéra se konala 21. dubna 1889 v Teatro alla Scala (Milán). Nesetkala se však s úspěchem a dokonce byla brzy stažena z repertoáru. Proto se Puccini pustil do jejího přepracování. Vznikla druhá verze opery, která se poprvé prezentovala 28. února 1892 ve městě Ferrara. Poslední úpravy se opeře dostalo před premiérou v Buenos Aires (8. července 1905).

Na území České republiky ji poprvé uvedlo liberecké Divadlo F. X. Šaldy (26.2.2010).

1. dějství[editovat | editovat zdroj]

Na jaře se zamilované páry scházejí pod rozkvetlou jabloní. Na scéně se objevuje Edgar, který se zde setká s Fidélií. Ta ho miluje a okouzlí ho. Tuto scénu pozoruje Tigrana a ihned, jakmile Fidelie odejde svádí Edgara k neřestem. Ten však raději odchází do svého domu. Přichází Frank (Fideliin bratr), který Tigranu miluje. Ta mu ale poví, že jeho láska ji nudí, nechá ho poníženě klečet a odejde. Vesničanům skončila mše a na Tigranu se opovržlivě dívají. To ji vyprovokuje k tomu, aby se jim vysmívala. Dojde k potyčce, při které se Edgar postaví na stranu Tigrany. Rozhodne se, že s ní uteče a zapálí svůj dům. Postaví se jim Frank a tak dojde k souboji, ve kterém Edgar Franka zraní. Edgar a Tigrana utíkají z vesnice.

2. dějství[editovat | editovat zdroj]

Edgar si po prohýřené noci uvědomuje, že to, co cítí k Tigraně, není láska a vzpomíná na Fidélii. Tigrana cítí, že ho ztrácí, proto mu říká, že o vše přišel a je na ní závislý. Uslyší pochodující vojáky a Edgara napadne, že když se dá do armády, vymaní se z Tigranina vlivu. Oddíl vede Frank, Edgar se mu omluví za souboj a oba se usmíří. Tigrana je otřesena a cítí se zrazena.

3. dějství[editovat | editovat zdroj]

Na pohřeb nesou vojáci mrtvého Edgara. Všichni se modlí za padlého hrdinu. Frank ho chválí ve smuteční řeči. Přeruší ho ale mnich, který vypráví o Edgarových hříších. Rozbouřený lid chce mrtvé tělo Edgara hodit havranům. Jediná Fidelie se ho zastane a odchází se modlit, ostatní ji následují. U rakve zůstane pouze Frank, Mnich a Tigrana, která truchlí u rakve. Muži nevěří že její žal je upřímný, a tak jí nabízí šperky za to že pomluví Edgara. Svolají celou ves a Tigrana za mrzký zisk si na Edgara vymyslí mnoho zlého. Vojáci se vrhnou na rakev, ale zjistí že je prázdná. Mnich odhalí tvář a ukáže, že on je Edgar a smrt jen předstíral. Fidelie se k němu vrhne a obejme jej. Tigrana se ale zezadu přiblíží a Fidelii bodne. Frank neunese smrt své sestry a zabije Tigranu. Edgar zůstane sám.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]